[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Solutie diy pentru backup pompe de valuri  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

deci daca inteleg eu bine asta e o sursa care si incarca / mentine incarcate bateriile si comuta automat pe ele cand nu mai este curent la priza?

daca da, pare ca e solutia cea mai buna.



cioflingar
Junior member

Joined: 03/03/2019 08:24:53
Messages: 16
IP:
Offline

Exact, o utilizez de 2 saptamâni momentan si pare solutia ideala, cel putin pt. mine, nu este galagioasa, chiar nu se aude nimic cum am înteles de la altele când comuta de pe curent pe baterie, pe consumul meu momentan nu s-a încalzit si ma tine câteva ore bune, iar din specificatiile sursei am vazut ca sunt si ceva protectii fata de releul aratat de tine pe acest topic. si în functie de amperajul sursei poti adauga si alte dispozitive, eu ma gândeam daca sa adaptez si luminile pe aceasta sursa, cel putin ale mele merg pe 27w/1 amper.
De asemenea în locul butonului din schita ma gândesc sa adaug pe viitor un releu sonoff sa pot sa opresc de la distanta când sunt plecat în concediu si vreau sa hranesc pestii si ma gândesc sa caut un releu/modul care sa îmi arate si cat de încarcata este bateria. Nu ma pricep la toate astea foarte bine, dar la magazinul de electronice de unde cumpar de fel îmi ofera tot felul de sfaturi.

Si eu vroiam sa cumpar coral box, dar ma costa mult mai mult decât aceasta si cred ca ma tine mult mai mult solutia mea, plus ca mie îmi place sa mai creez cate ceva, tocmai asa am si intrat în acest hobby.
Descriere produs:
https://www.meanwell-web.com/en-gb/ac-dc-enclosed-power-supply-output-13-8vdc-at-5-4a-scp--75--12

This message was edited 5 times. Last update was at 24/10/2019 21:17:34

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai sonoff ul merge la 220, nu am vazut la 24v.

Ma gandeam si eu la faptul ca odata ce pui backup la pompa, nu o mai poti opri asa simplu pt o perioada mai lunga de ex cand schimbi apa :-)

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2019 22:02:53




cioflingar
Junior member

Joined: 03/03/2019 08:24:53
Messages: 16
IP:
Offline

Exista de la sonoff pe 5v-12v-24V-32V (depinde de releu), personal sunt interesat de sonoff 4 CH pro (cu care poti controla 4 dispozitive, deoarece vreau sa fac schimburi automate de apa si pompe de dozare si hranire automata de la distanta).

Module sonoff pe care le am in vedere pentru urmatoarele mele proiecte sunt:
- SONOFF 4CH PRO R2 WIFI RF - RELEU WIRELESS 4 CANALE RECEPTOR RF - 158 ron
- MODUL RELEU WIFI+RF 2 CANALE, TELECOMANDA USB 7-32VDC 10A - 107 ron
- MODUL RELEU WIRELESS WIFI 2 CANALE, USB TEMPORIZARE 7-32VDC 10A - 83 ron
- SONOFF INCHING/SELF-LOCKING-RELEU WIRELESS CU TEMPORIZARE 5V - 47 ron (acesta din urma este tot pana la 30 volti) dar era trecut gresit pe site-ul de unde cumpar de fel

Modulele astea le poti gasi si pe aliexpress si alte site-uri asemanatoare sau daca doresti iti trimit pe PM magazinul de unde am ales eu sa cumpar, preturile fiind destul de decente (printre cele mai mici), iar cei de la magazin iti ofera si ajutor. De cele mai multe ori spun ce as vrea sa fac si daca exista si apoi ei imi arata produsul cu care pot face ceea ce doresc
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, da-mi te rog, chiar ma intereseaza, nu stiam ca exista si pe tensiuni mai mici, desi folosesc deja la acvariu sonoff din ala cu sonda de temperatura

cred ca poti sa pui si aici, nu cred ca se supara nimeni



Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cit timp nu faci concurenta site-ului acvariu.ro nu vad de ce s-ar supara cineva daca pui link-uri care ne pot folosi la toti. Si in plus aflam si ceva nou. Nu stiam ca Meanwell face si surse cu backup pe acumulator cu Pb.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
cioflingar
Junior member

Joined: 03/03/2019 08:24:53
Messages: 16
IP:
Offline

Ok, sursa luata de mine este de la Conex electronic, am cumparat-o de pe emag deoarece modelul dorit de mine avea cel mai mic pret, iar cei de la magazin mi-au oferit pe mail destule informatii inainte de a o cumpara:

SCP-50-24 https://www.emag.ro/sursa-in-comutatie-mean-well-cu-functie-ups-incarcator-de-baterie-50w-27-6v-1-8a-scp-50-24/pd/D7ZXW3BBM/

Pentru 12v as merge personal pe modelul acesta:
https://www.emag.ro/sursa-in-comutatie-mean-well-cu-functie-ups-incarcator-de-baterie-75w-13-8v-5-4a-scp-75-12/pd/D2ZXW3BBM/

Dar exista si mai ieftine sau mai mici ca W:
https://www.emag.ro/sursa-in-comutatie-mean-well-cu-functie-ups-incarcator-de-baterie-35w-13-8v-2-6a-scp-35-12/pd/DMZXW3BBM/
https://www.emag.ro/sursa-in-comutatie-mean-well-cu-functie-ups-incarcator-de-baterie-50w-13-8v-3-6a-scp-50-12/pd/DTZXW3BBM/

Ideal este sa ii intrebati pe cei de la Conex electronic care e bateria maxima acceptata de sursa, mie mi-au zis 12Ah la modelul SCP-50-24.

Legat de modulele sonoff (care nu sunt pe 220v), eu recomand magazinul hobby market din Bucuresti:
https://www.hobbymarket.ro/case-inteligente-c-27/sonoff-4ch-pro-r2-wifi-rf-releu-wireless-4-canale-receptor-rf-p-756.html
https://www.hobbymarket.ro/case-inteligente-c-27/modul-releu-wireless-wifi-2-canale-usb-temporizare-732vdc-10a-p-1153.html
https://www.hobbymarket.ro/case-inteligente-c-27/modul-releu-wifirf-2-canale-telecomanda-usb-732vdc-10a-p-1154.html
https://www.hobbymarket.ro/case-inteligente-c-27/sonoff-inchingselflockingreleu-wireless-cu-temporizare-5v-p-485.html

Si daca le studiati site-ul sau ii intrebati pe chat va vor oferi solutii, tot de la ei mi-am facut racire la acvariu folosind un termostat cu sonda si prin cateva ventilatoare super silentioase de calculator (maxim 80 ron cu 3 ventilatoare - dar aveam transformator de 12v).

Deoarece aveam nevoie de 2 baterii de 12 volti, pt mine cea mai buna oferta a fost vexio (in cazul meu peste 150 ron a fost si transportul gratuit):
https://www.vexio.ro/acumulatori-ups-uri/ultracell/40466-acumulator-ups-ultracell-ul12v9ah-12v-9ah/




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

multumim
vad ca sursele alea scot mai mult de 12v / 24v, respectoiv 13.8 / 27.6
oare nu o fi vreo problema cu asta?



cioflingar
Junior member

Joined: 03/03/2019 08:24:53
Messages: 16
IP:
Offline

Nu cred sa fie o problema, oricum si bateriile aveau mai mult (25.6v impreuna), dar exista un buton langa mufele de prins cablu unde invarti cu surubelnita sa reglezi voltajul pe care il scoate, dar aici ar fi ideal un 1 multimetru. Eu asa am testat la inceput, dar oricum nu ma lasa sa scad mai putin de 24.3v iar maximul era 27v
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Marea majoritate a circuitelor electronice accepta fara probleme +/-10% la tensiunea de alimentare.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si sa nu uitati sa verificati acumulatorii macar o data pe an.

Cam jumatate mor dupa 4-5 ani, fie ca sint sau nu incarcati/descarcati. Desi am avut si acumulatori VRLA care au rezistat 6-7 ani.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
cioflingar
Junior member

Joined: 03/03/2019 08:24:53
Messages: 16
IP:
Offline

Liv wrote:Si sa nu uitati sa verificati acumulatorii macar o data pe an.

Cam jumatate mor dupa 4-5 ani, fie ca sint sau nu incarcati/descarcati. Desi am avut si acumulatori VRLA care au rezistat 6-7 ani.


Da si eu am auzit acest lucru, tocmai de asta vreau sa iau si un voltmetru, cred ca asa se numeste pentru ele.
Iar pe viitor poate inlocuiesc cu li-ion.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

revin aici cu setupul meu final

- 2X controller care comuta de pe priza pe baterie - 25 de lei/bucata, de pe ebay (link)

- baterie deep cycle cu plumb, 28Ah - 250 lei, caranda.ro (link)

- redresor auto - 135 de lei, emag (link)

redresorul incarca si baterii de 6V si de 12V iar pt 12V are 2 moduri - curent de 1A sau de 4A, m-am gandit ca poate o sa am nevoie de el si la masina sau mai stiu eu ce, e bine sa fie ceva versatil daca tot dau banul

cost total = vreo 450 de lei

am pus pe acest setup 2 pompe tunze 6040 (am 2 acvarii marine), care consuma fiecare undeva intre 0.5-1A, in functie de putere, deci ar trebui sa am backup undeva intre 12 ore si 24 de ore

eu zic ca e un deal bun

nu am testat cat tine pt ca nu vreau sa descarc aiurea bateria, dar n-are de ce sa nu tina macar 12 ore

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2020 10:38:34




Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mmmm... Din cite stiu este interzis sa tii incarcatorul de acumulator permanent cuplat la acumulator, daca incarcatorul nu are circuite speciale. Un redresor normal de incarcat acumulatori va distruge acumulatorul daca il tii permanent cuplat la acumulator destul de rapid.

Ce redresor e? Model?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

asta e
https://www.emag.ro/redresor-automat-cars-pro-user-6-12v-4a-auto-moto-ebc4000/pd/D266T3BBM/?ref=hdr-favorite_products

zice ca are functie de mentinere, i-am intrebat pe oamenii aia si au zis ca e ok, dar zi-mi te rog daca nu e bine



Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

De functia de mentinere era vorba.
Dupa prima incarcare sa fii atent daca e activa.

Daca e, e foarte bun.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

in manual zice asa

Modul incarcare de intretinere
Dupa ce acumulatorul este complet incarcat aparatul trece automat la modul incarcarea de întretinere. Acest mod este indicat pe display de simbolul baterie.


la mine bateria era practic incarcata, a incarcat-o f putin, de atunci pe display apare voltajul: 12.9V

naiba stie, in manual zice ca tb sa apara pe display bateria atunci cand este in mod incarcare de intretinere, dar mie imi apare tensiunea

poate incarcarea aia de intretinere dureaza putin si nu prind eu momentul

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2020 16:28:54




Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Dureaza putin si e greu de prins.

Poti sa verifici cu un voltmetru electronic (cu 4 cifre) daca nu a scazut tensiunea dupa 1-2 saptamini.

Nu sint sigur de valori, dar parca la 12,9V (in gol fara sarcina sau in curs de incarcare) e complet incarcata, iar la 10,9V e complet descarcata. Valori sub 10,4V pot sa indice un acumulator defect.

Daca ai posibilitatea pune-l sa incarcare la curent mai mic. Se lungeste timpul de incarcare (proportional cu valoarea curentului, dar creste durata de viata a acumulatorului - la curenti de incarcare mai mici sulfatarea apare mult mai incet. Oricum nu o sa atingi vreodata numarul maxim de cicluri incarcare/descarcare.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da pai redresorul asta poate incarca la 1A sau 4A si eu l-am pus pe 1A (mod motocicleta)

avand in vedere ca bateria are 28Ah si din cate stiu eu se recomanda incarcarea cu un curent de maxim 10% din capacitate, eu zic ca e bine.
am si voltmetru, o sa verific cum zici.

pare destul de calumea redresorul asta, calitatea materialelor e f buna, nu se incalzeste etc, are numai review-uri bune pe emag samd, eu zic ca e ok.

multam de interventie.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2020 09:31:35




Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Are si un review negativ, dar mai scapa la vanzare si unele probleme.

Cit se incalzeste o sa vezi doar cind incarca acumulatorul.

Vezi ca sint prin Lidl niste termometre fara contact (medicale) care masoara de pe la 10 pina la 80-90 grade Celsius. Merg perfect si la acvariu si sint precise. Sint germane.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com