[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sigur
Poti pune lemn de pomi fructiferi,mopani radacini de vita de vie
[WWW]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Bine ai venit in comunitatea noastra!
Treaba cu nisipul ultra spalat si fiert nu e prea OK. Eu dedesubt pun in cel mai cuminte caz pietrisul spalat o singura data. DA!!! Fiindca plantele trebuie sa aiba ceva de mancare. Si deasupra pun un strat de 1 cm spalat mai bine.
In cazul clasic pun turba+plus ceva gen Aqua Basis sau Initial sticks.
Deci in cazul de fata plantele nu au nimic care sa le asigure un minim necesar de substante nutritive. Sunt doua variante:
1.Ceva de genul:
Fertilizator pentru plante JBL The 7 + 13 Balls
pus la baza radacinilor plantelor sau
2. Plante gen anubias, Java Moss, Bucephalandra puse pe pietre respectiv radacini.
Daca pui pesti mici si putini, plus plantele mentionate acvariul poate fi populat pana la ziua onomastica.
Succes si nu dispera !

This message was edited 2 times. Last update was at 13/08/2020 13:06:01


[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

O s? pun cei mai mici pesti ever!!! De cei mari mi-e fric? ??????

Lemnele, dac? le "culegem" decpe undeva, trebuiesc tratate, ceva? Sau doar sa fie curate?
Am fiert nisipul ca asa ne-a zis de la petshop.

Deocamdata vom cumpara din petshop pesti. Si-a ales el vreo 10 maxim. Mici, mici. Habar n-am ce specii. O s? va spun cand mergem sa ii luam.

Ma coplesiti cu atatea sfaturi faine. Incep sa fiu tot mai curioasa. Nu ma asteptam!
Multumesc!

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lemnele trebuie sa fie spalate si oparite
Pesti mici de banc:neoni,rasbora,tetra,zebre,boraras etc.
De asemena cred ca guppy ar fi incantator mai ales pentru copil
[WWW]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Paradoxx.. Nu o sa ma indragostesc de crabi, creveti, nici macar melci.
??

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Lemnele trebuie sa fie spalate si oparite
Pesti mici de banc:neoni,rasbora,tetra,zebre,boraras etc.
De asemena cred ca guppy ar fi incantator mai ales pentru copil

Guppy sunt cei mici, de traiesc doar in banc? Cu rosu si albastru? Ne placeau, dar mai vroia unii care am inteles ca ii mananca pe guppy. Si am renuntat

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Guppy nu traiesc in banc neaparat ci in grupuri
Ei au coada aia lunga ca o "fustita"
Ce peste ziceai ca mananca guppy?!
[WWW]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Guppy nu traiesc in banc neaparat ci in grupuri
Ei au coada aia lunga ca o "fustita"
Ce peste ziceai ca mananca guppy?!

Ahahahaha! Atunci nu de guppy zic eu. Erau unii mici, rosu cu albastru, care traiesc doar minim 5 {cica} si vroia si unii negri care ii mananca pe aia mici. Jesusss, ce praf sunt!

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cauta pe net guppy si vezi care sunt
Banuiesc ca aia negri erau molly negri
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Care nu au nicio treaba cu guppy
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aia rosu cu albastru de care zici cred ca sunt neoni.Aveau cumva o dunga albastra stralucitoare?

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2020 14:58:13

[WWW]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

ugarit5 wrote:aia rosu cu albastru de care zici cred ca sunt neoni.Aveau cumva o dunga albastra stralucitoare?


Daaa.. Guppy parca nu am vazut. Dar mai cautam. Incet, incet o sa ii invat. sper )))

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Anticipez ca va iesi un bazin dragut, avand in vedere interesul pe care il arati si modul in care urmezi sfaturile primite.
Ceva in plus fata de ceea ce ti s-a spus deja. Inteleg ca acvariul este facut pentru un copil si stiu cat de nerabdatori sunt copiii.
In mod normal pestii se aduc la o luna dupa inceperea ciclarii si nici atunci inceputul nu e fara probleme. Poti adauga pestii si mai devreme, contrar
practicii generale, dar te costa ceva mai mult timp si atentie. In prima luna de existenta, in acvariu au loc o multime de procese biochimice, iar apa
nu e benefica vietuitoarelor, dar... daca faci zilnic sau o data la 2 zile un schimb de sa zicem 20l si dai pestilor mai putin de mancare, poti mentine situatia sub control.
Doar daca esti dispusa sa faci efortul asta, poti adauga pestii mai devreme. De asemenea, vietuitoarele se adauga treptat, nu toate odata, pentru a da
timp bacteriilor sa se adapteze la incarcatura biologica(dejectiile pestilor, resturi de hrana neconsumata, plante in descompunere, etc.)
Ca si fauna iti recomand neon tetra si rummy nose. Ambele specii sunt pesti de banc, ai nevoie de cel putin 5-6 exemplare, ambele traiesc in aceeasi zona geografica, deci cerintele apei sunt aceleasi, ambii sunt mititei si nu fac prea multa mizerie. Si sunt pesti pajnici, n-ai sa ii vezi omorandu-se reciproc. Iti pun poze:
Neon tetra
image
Rummy nose tetra
image
Ai putea sa mai adaugi si cativa cory (panda, pentru ca sunt cei mai mititei). Aceeasi zona geografica si astia:
image
Cand te hotarasti sa cumperi vietuitoare, inainte sa le bagi in acvariu, intreaba cum se face corect aclimatizarea. Trecerea brusca de la un mediu la altul provoaca soc si deces.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2020 09:52:37


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Faye, multumesc mult de aprecieri. Eu sper doar sa ma descurc si sa nu fac vreo boacana. Am citit ca se pune punguta cu pestii in acvariu pana se face transferul termic. Pe urma pun cate putin din apa din acvariu in apa din punguta. Si abia pe urma, pun totul in acvariu.
Pentru ca isi doreste si imi doresc si eu sa vad pestisorii in apa cat mai repede, voi face zilnic cum ai spus tu.

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Inca ceva. Pot petisori din aceia care curata nisipul? Dar tot mici, mici? Exista?

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Cory, cei pe care ti i-am pus ultimii sunt pestisori care curata nisipul. Cory panda sunt si draguti, si micuti si usor de gasit. Sa nu iei cory aeneus, aia se fac marisori.
Dana Rusu wrote: Am citit ca se pune punguta cu pestii in acvariu pana se face transferul termic. Pe urma pun cate putin din apa din acvariu in apa din punguta. Si abia pe urma, pun totul in acvariu.


Lasi foarte putina apa de transport in punguta si pui apa din acvariu pana ce in punguta ai mai multa apa de acvariu decat cea cu care au venit pestii. Nu torni totul in acvariu. Doar vietuitoarele. Nu vrei apa din petshop in acvariul tau.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sau Cory paleatus
Raman micuti si sunt super draguti si harnicuti
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Paleatus ajunge la 7 cm. Panda maxim maxim 5 cm.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2020 14:37:54


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Faye wrote:Cory, cei pe care ti i-am pus ultimii sunt pestisori care curata nisipul. Cory panda sunt si draguti, si micuti si usor de gasit. Sa nu iei cory aeneus, aia se fac marisori.
Dana Rusu wrote: Am citit ca se pune punguta cu pestii in acvariu pana se face transferul termic. Pe urma pun cate putin din apa din acvariu in apa din punguta. Si abia pe urma, pun totul in acvariu.


Lasi foarte putina apa de transport in punguta si pui apa din acvariu pana ce in punguta ai mai multa apa de acvariu decat cea cu care au venit pestii. Nu torni totul in acvariu. Doar vietuitoarele. Nu vrei apa din petshop in acvariul tau.

Pai si cum completez apa lipsa din acvariu? Si pestii trebuie sa ii iau cu o chestie din-aia ca o plasa, nu? Daca imi sar din ea? Deja imi fac griji

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Apa lipsa o completezi normal, ca la orice schimb pe care il vei face. Ai doua solutii; ori tii apa de robinet la declorinat intr-un vas cu gura larga timp de cam 24 de ore, ori folosesti solutie de declorinat. De plasa vei avea nevoie pe parcursul vietii tale de acvarist. Stai linistita, speciile astea micute nu au forta sa sara din plasa. Dar daca sa zicem ca se intampla, il culegi de pe parchet si il arunci in acvariu.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com