[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Americani 550l  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Feeding frenzy
Filmarea e oleac "tremurata", e prima data cand incerc in acvariu sa filmez, si n-am avut cum sa misc camera cum vreau, mai incerc cand imi vine "teava" pt montat camera pe ea




by koala... am simtit ca fac bube pe inima daca nu rezolv problema cu linku' YT.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/01/2021 23:30:35

[Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Periculos "roscovanul"..... Ce mare mi se parea acvariul ala odata. Nu ca n-ar fi.
[WWW]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Roscovanul... hmmm, bun nume
Da, e cam bataios, papagalii is albi ca varul toti, cred ca din cauza subiectului de mai sus. O sa-i mut intr-un bazin de 180l momentan, sa vad cum arata/se simt dupaia.
Da, bazinul e mare, dar totusi mic. Tot vizez la casa si la un bazin de macar 2000l, ca sa fie treaba buna
Dar pana la vise ma tin de ce am
[Yahoo!]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scuze de offtopic, poate ma ajutati va rog sa gasesc si eu informatia cu standul metalic demontabil. Ma gandesc prin vara sa fac un upgrade la un acvariu de 360l si m-ar interesa cum e cu constructia standului. Am vazut in descrierea de mai sus ca ai un asa stand si poate si mister Dan sa-mi dea o mana de ajutor cu ceva sfaturi
Daca-i cu deranj , rog un admin sa mute clipoceala asta altundeva, probabil la DIY
Multam
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Foarte frumosi!

Ai spus ca ai probleme cu biofilm la suprafata. Din ce am vazut in video ai suprafata apei cam prea linistita pentru asemenea incarcatura de peste. Acel biofilm incetineste sau blocheaza schimbul de gaze. Mareste agitatia la suprafata: pompa de valuri sau iesirile de la filtre sa fie la nivelul apei. Le pozitionezi in asa fel incat o suprafata cat mai mare a apei sa fie "valurita".
Cu cat ai mai mult O2 dizolvat cu atat o sa fie mai eficient filtrul biologic.



This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2021 19:05:26

Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Eddy21 da-i un pm colegului Dan P si discuta cu el, daca te poate ajuta sigur o va face !

Fadds am rezolvat si problema cu biofilmul, am avut un spike de amoniac, momentan totul e ok. Ma interesa cauza biofilmului, am aflat-o.

In alta ordine de idei, o sa fac cateva modificari, o sa pun prefiltre la canistra mare, la cea mica ramane prefiltrul ei intern momentan.
O sa le curat mai des, aparent flow-ul nu arata cat de multa mizerie e in canistra.
Am scos azi aproape o galeata de rahat din cele 2 canistre, desi flow-ul era normal. Ceramicele erau colmatate bine, momentan mai bag schimburi de apa cateva zile, pana se stabilizeaza putin.
Partea proasta, am pierdut un papagal , si i-am mutat putin pe restul la "puscarie" ca ii batea nenea roscovanu.
Dar azi schimb pozitiitle, roscovanu ajunge la "puscarie", ca aparent are crize de personalitate si bate pe toata lumea
Puscaria e un geam care separa o parte din bazin
Poze mai pe seara, sa termin si upgrade-ul cu filtrele.
[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Am revenit si cu poze, totul a iesit ok, problema este ca imi curge un prefiltru daca il misc. Daca sta "la punct fix" nu lacrimeaza neam
Cred ca plange daca il agit
[Thumb - Screenshot_20210201-230205_Gallery.jpg]

[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

P2
[Thumb - Screenshot_20210201-230236_Gallery.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2021 23:06:29

[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

P3
[Thumb - Screenshot_20210201-230201_Gallery.jpg]

[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Lucian Jitaru wrote:
Am scos azi aproape o galeata de rahat din cele 2 canistre, desi flow-ul era normal.

Acela nu este "rahat" nu intru in detalii, dar ideea e ca daca nu ai reducere vizibila de debit nu umbla la filtru.
Curatarea frecventa a mediilor bio este reteta perfecta pt spike-urile de amoniac.
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Pune canistrele si tot filtrele intr-o cutie de plastic sa nu ai surprize vreodata. Egenul ala de cutie de alimente care se gaseste la piata de 30 de l, sa ai loc de manevra. In caz se scurgeri minore, fara, o sa afli doar dupa ce se umfla parchetul ;) Eu asa aveam si m-a salvat chestia asta de cateva ori. Mai ales cand umbli la filtre doua trei zile dupa, trebuie urmarite sa stii sigur ca esti safe.
[WWW]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Fadds wrote:
Acela nu este "rahat" nu intru in detalii, dar ideea e ca daca nu ai reducere vizibila de debit nu umbla la filtru.
Curatarea frecventa a mediilor bio este reteta perfecta pt spike-urile de amoniac.


Da, nu este rahat, doar materie in descompunere. Detaliile n-au rost, aia era cauza spike-ului de amoniac. Si eu eram total convins ca daca filtrele au debit bun is ok. Aparent nu, ceramicele s-au colmatat, si apa trecea efectiv pe langa ele.
Si tocmai ca a nu curata filtrele fara a face teste este reteta esecului. Pentru mine cel putin. Am ciclide americane, hranesc masiv, aspir masiv, dar asta nu ajuta.

Dan P wrote:
Pune canistrele si tot filtrele intr-o cutie de plastic sa nu ai surprize vreodata. Egenul ala de cutie de alimente care se gaseste la piata de 30 de l, sa ai loc de manevra. In caz se scurgeri minore, fara, o sa afli doar dupa ce se umfla parchetul ;) Eu asa aveam si m-a salvat chestia asta de cateva ori. Mai ales cand umbli la filtre doua trei zile dupa, trebuie urmarite sa stii sigur ca esti safe.


Un singur prefiltru curgea, l-am dres cu ceva banda pt tevile de apa/gaz, si l-am pus intr-o galeata. Temporar e ok.

Ca si updates:
Acvariul va primi sump, astept completarea pt tevi (am refolosit tevi de la un cub marin desfintat).
Dupa patania cu canistrele, nu mai risc nimic. Pentru sump-display o sa am vreo 5-6 senzori de nivel, astfel incat orice nu e in parametrii sa fiu notificat si sa opresc ce am nevoie de la distanta.
Nenea Roscovanul a stat in exil o saptamana aprox, momentan vad ca e ok si se intelege cu lumea, vedem cu evolueaza treaba.
Pestii is tot aia + un botia macracantha
[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

[Thumb - Screenshot_20210211-202516_Gallery.jpg]

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Marfaaaaa!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Acum ca ai prefiltru la ambele canistre mai ai probleme cu colmatarea ceramicelor?
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Momentan nu, am desfacut un prefiltru sa vad cum arata, toate ok momentan. Saptamana care vine o sa desfac si o canistra, sa vad ce s-a adunat in ea.
[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare,

Dupa ce am pus cele 2 prefiltre, am desfacut azi canistra (dupa aprox 3 sapt). In canistra apa era cristal, foarte putina mizerie in ea(nici n-am scos ceramicele).Cele 2 prefiltre erau destul de ok.
O sa mai iau un prefiltru si pt canistra mai mica, am curat-o si pe ea, avea ceva mizerie dar nimic de ingrijorat.

Am facut si teste de apa, dupa schimbul de apa (inainte de schimb am uitat )
Amoniac si nitriti pe 0, nitrati aprox 30ppm. Zic ca e ok, mai fac cateva teste zilele astea, si vad cum reglez schimburile, as vrea sub 20ppm (dupa schimb), dar tin totusi americani

In curand vreau sa bag si acarele, au ajuns la vreo 5-6cm lungime, am emotii sa nu ajunga mancare pt Roscovan

Proiectul pentru sump se suspenda, nu risc sa gauresc bazinul pentru ca n-as avea fizic unde sa pun pestii in caz de probleme.
Daca o sa fie musai nevoie de sump, o sa vad atunci. Momentan merg pe teste si ochiometric pe culoarea/comportamentul pestilor.
[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Vrei sub 20 ppm nitrati dar asta depinde si de apa de la retea.

De exemplu la mine in ultimul buletin de analiza apare 20 ppm la nitrati, ce naiba sa fac, 100% schimb de apa?

30 ppm e foarte ok, doar nu crestem puieti de discus.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Fadds acum am facut test la retea, NO3 e intre 0 si 5. (Seamana a 1ppm)
In ce zona din Brasov esti ? Eu sunt in Tractoru (cartierul nou).
[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Lucian Jitaru wrote:Fadds acum am facut test la retea, NO3 e intre 0 si 5. (Seamana a 1ppm)
In ce zona din Brasov esti ? Eu sunt in Tractoru (cartierul nou).

Stau in cartierul Coresi, furnizor Flavus. Buletinul ala e din noiembrie anul trecut, variaza in functie de sezon, precipitatii, aluviuni etc.

Cand faci testul de nitrati trebuie agitata foarte bine solutia aia, daca e test din ala cu praf dizolvat, altfel poate sa-ti arate valori mai mici daca nu se dizolva bine.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com