[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu si filtru neciclate  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bogdan Dobre
Junior member

Joined: 12/01/2021 18:12:52
Messages: 23
IP:
Offline

Ziua 6 , totul fara nici un fel de problema
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ma bucur ca ai inteles argumentele noastre Ceea ce vreau a evidentia in acest topic atat pt acvaristii incepatori de acum cat si cei din viitor,este faptul ca daca Bogdan face acest lucru si iese invingator fara o mortalitate a pestilor,aceat lucru nu demonstreaza mai nimic incepatorilor pt ca de fapt, lucrul pe care il face el nu este de incepatori! Un incepator nu stie cata apa sa schimbe la 2 zile,nu este dispus sa faca asta timp de 1/2 luni si nu stie cat sa hraneasca,nu stie raportul pesti/litraj al acvariului. M.as bucura sa reusesti,insa vonsider ca victoria ar fi doar pe plan personal,pt ca DA,am mai vazut oameni care au avut succes cu pesti in apa direct si tinuti acolo ani,insa asta tine doar de noroc,plus ca sa nu uitam ca amoniul otraveste pestii iar semnele se vad in timp,scurteaza vietile lor si ii face mai sensibili,mai bolnaviciosi. Efortul sustenabil evita ciclarea de inceput,insa ciclarea la inceput evita efortturile indelungate. vrem ca acvariul nostru sa fie un loc de liniste,nu un stres continuu. Ape limpezi si pestisori sanatosi. Spor !

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2021 11:31:18


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bogdan Dobre
Junior member

Joined: 12/01/2021 18:12:52
Messages: 23
IP:
Offline

paradoxx wrote:ma bucur ca ai inteles argumentele noastre Ceea ce vreau a evidentia in acest topic atat pt acvaristii incepatori de acum cat si cei din viitor,este faptul ca daca Bogdan face acest lucru si iese invingator fara o mortalitate a pestilor,aceat lucru nu demonstreaza mai nimic incepatorilor pt ca de fapt, lucrul pe care il face el nu este de incepatori! Un incepator nu stie cata apa sa schimbe la 2 zile,nu este dispus sa faca asta timp de 1/2 luni si nu stie cat sa hraneasca,nu stie raportul pesti/litraj al acvariului. M.as bucura sa reusesti,insa vonsider ca victoria ar fi doar pe plan personal,pt ca DA,am mai vazut oameni care au avut succes cu pesti in apa direct si tinuti acolo ani,insa asta tine doar de noroc,plus ca sa nu uitam ca amoniul otraveste pestii iar semnele se vad in timp,scurteaza vietile lor si ii face mai sensibili,mai bolnaviciosi. Efortul sustenabil evita ciclarea de inceput,insa ciclarea la inceput evita efortturile indelungate. vrem ca acvariul nostru sa fie un loc de liniste,nu un stres continuu. Ape limpezi si pestisori sanatosi. Spor !


Subscriu si sunt de acord aproape in totalitate la ce spui si iti multumesc pentru urare !
Bogdan Dobre
Junior member

Joined: 12/01/2021 18:12:52
Messages: 23
IP:
Offline

Ziua 7 , nici o problema .
Bogdan Dobre
Junior member

Joined: 12/01/2021 18:12:52
Messages: 23
IP:
Offline

Ziua 8 , nici o problema.
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Succesul acvariului fara ciclare prealabila e garantat si foarte simplu (fara schimburi dese de apa) daca il plantezi bine cu specii vegetale rapide si ieftine, ca vallisneria sau echinodorus.
Metoda e arhi-verificata si iti confera, din prima, un bazin luxuriant ca aspect si sigur pentru pesti.
Bogdan Dobre
Junior member

Joined: 12/01/2021 18:12:52
Messages: 23
IP:
Offline

Ziua 9 , nici o problema . Prima zi in care am curatat peretii interni de albeata si burete filtrului in apa scoasa din tank . In rest toate bune . Astazi a fost ultima zi de schimbare a apei la doua zile si trec la schimbari tot de 15 20 % facute la 4 zile .
Bogdan Dobre
Junior member

Joined: 12/01/2021 18:12:52
Messages: 23
IP:
Offline

Ziua 14 , schimbare de 50 % facuta in ziua 12 , totul in stare perfecta , nici o urma de stres sau comportament ciudat nici pentru pesti si nici pentru plante . Singura problema avuta a fost o depunere alba pe peretii acvariului facuta probabil in urma dezvoltarii bacteriilor consumatoare de nutrienti neconsumati si de care se scapa destul de greu din acvariu dupa curatarea geamurilor pentru ca tinde sa se prinda de toate suprafetele aderente in drum spre filtru , dar in proportie de 80 % am scapat de ele prin agitarea usoara cu o pensula siliconica a stratului de nisip la suprafata cat si curatarea usoara a tulpinilor de 5 ori la interval de o ora . Mentionez ca daca aveam un filtru mai puternic aceasta problema nu exista .Dupa urmatoarea schimbare a apei in ptoportie de 50 % ma voi oprii din a mai posta progresul pentru ca este clar de acum ca totul este si va fi in regula . Pentru cine vrea detalii amanuntite ale procedeelor exacte folosite si al conditiilor create pm si raspund cu cea mai mare placere . Multumesc
Bogdan Dobre
Junior member

Joined: 12/01/2021 18:12:52
Messages: 23
IP:
Offline

Ziua 16 , schimbarea apei in proportie de 50 % . Toata lumea fericita fara nici o problema . Postarea se va oprii pentru ca e clar ca e un proiect incheiat cu succes . Bafta si ecosisteme sanatoase tuturor !
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Succesul acvariului fara ciclare prealabila e garantat si foarte simplu (fara schimburi dese de apa) daca il plantezi bine cu specii vegetale rapide si ieftine, ca vallisneria sau echinodorus.
Metoda e arhi-verificata si iti confera, din prima, un bazin luxuriant ca aspect si sigur pentru pesti.


Aici m-am piedut un pic ... bazinul este complet neciclat, il plantam intens cu specii cu crestere rapida si il populam cu pesti imediat. Eu asta am inteles, nu? Dar ce se intampla de fapt acolo? Scuze, nu inteleg ...

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Se intâmpla ca plantele foarte lacome, cu vigoare mare, pot prelua azotul sub orice forma il gasesc si imediat ce este disponibil.
Benu
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2005 13:23:34
Messages: 187
Location: Popesti Leordeni
IP:
Offline

Acum am inteles. Confuzia mea venea din faptul ca nu stiam ca plantele pot asimila amoniac. In fine, hidroxid de amoniu ca suntem in apos. Scoala veche (sunt batran, da ) ne spunea ca plantele nu pot asimila decat forma maxim oxidata, adica nitratii. Nici macar nitritii nu erau in categoria asimilabilelor. De asta am intrebat.

L.E. Da, ai dreptate, am gasit acum. Pot asimila amoniu.

LLE Mintea cocosului! Era clar daca gandeam un pic. Ureea, melamina si alte ingrasaminte sunt in forma redusa, nu nitrati!

This message was edited 3 times. Last update was at 01/02/2021 01:26:48


Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva
Bogdan Dobre
Junior member

Joined: 12/01/2021 18:12:52
Messages: 23
IP:
Offline

ionionut wrote:Se intâmpla ca plantele foarte lacome, cu vigoare mare, pot prelua azotul sub orice forma il gasesc si imediat ce este disponibil.


Ionut , e arhiverificata de cine ? Eu nu te aprob ca fara schimburi dese de apa la inceput vor supravietui si sa ti spun si dc : oricat de multe plante ai adauga in primul rand nu vor putea sa absoarba substantele nocive pentru pesti deoarece pana plantele se vor aclimatiza la conditiile de viata din acvariul tau pentru a functiona in parametri normali vei pierde populatia de pesti . Doi la mana conteaza ce rase alegi pentru inceput . Pune Xifo sau Moly si nu o sa i prinda doua saptamani si asta ti o spun eu care am incercat o . Trei daca folosesti substrat activ sau orice fel de sol cu fertilizantii necesari pentru heavy planting in primele zile fara schimburi dese de apa vei avea atatea substante nocive incat pestii inainte sa moara vor scoate capul din acvariu si te vor injura ... Patru : chiar daca ar merge sa faci asa ceva asta ar insemna sa plantezi direct plante mature , nu puieti deci ar trebuii sa mai ai un acvariu sera de unde sa iei plantele direct mari , lucru pe care nu toata lumea il are . Nici macar cu primer de apa si cu bacterii adaugate nu o sa ai succes cu populare de pesti din prima zi fara schimburi de apa . Problema aici este ca iti spui o parere destul de vehementa si cei care sunt la inceput o sa ti o urmeze dupa care vor avea parte de un esec ce ii va indeparta in mod nejustificat de accest hobby ... Bafta
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ce imi place mie la acest topic este ca toata lumea are dreptate

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bogdan Dobre
Junior member

Joined: 12/01/2021 18:12:52
Messages: 23
IP:
Offline

paradoxx wrote:ce imi place mie la acest topic este ca toata lumea are dreptate


Bine spus
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Facem asa:
1. fiindca nu vreau sa mai fiu ,,destul de vehement", si
2. fiindca nu ma plateste nimeni ca sa-ti explic tot ce ai enumerat acolo,
te las cu ale tale.
MAXIM a fost aia cu ingrijorarea pentru incepatorii care vor citi ce scriu eu, in conditiile in care omul deschide un topic unde sustine ideea ,,Acvariu si filtru neciclate" : ))
MAXIM.
Bogdan Dobre
Junior member

Joined: 12/01/2021 18:12:52
Messages: 23
IP:
Offline

ionionut wrote:Facem asa:
1. fiindca nu vreau sa mai fiu ,,destul de vehement", si
2. fiindca nu ma plateste nimeni ca sa-ti explic tot ce ai enumerat acolo,
te las cu ale tale.
MAXIM a fost aia cu ingrijorarea pentru incepatorii care vor citi ce scriu eu, in conditiile in care omul deschide un topic unde sustine ideea ,,Acvariu si filtru neciclate" : ))
MAXIM.


Daca citeai mai bine ce scrie in post vedeai ca eu am facut un experiment controlat si cu niste conditii stricte , lucru pe care l am mentionat de mai multe ori . Asa se spune acum cand nu mai ai argumente ? Ca nu te plateste nimeni ?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu iti garantez ca daca pui niste discusi(in cazul meu au fost 12) intr-un bazin neciclat(fortat de imprejurari) si nu faci zilnic schimburi de apa macar 50% ramai fara ei(bazinul avea cateva zeci de fire mari de hydrocotyle leucocephala cam de 60 de cm)

This message was edited 2 times. Last update was at 01/02/2021 16:01:01

[Email]
Bogdan Dobre
Junior member

Joined: 12/01/2021 18:12:52
Messages: 23
IP:
Offline

ocean wrote: Eu iti garantez ca daca pui niste discusi(in cazul meu au fost 12) intr-un bazin neciclat(fortat de imprejurari) si nu faci zilnic schimburi de apa macar 50% ramai fara ei(bazinul avea cateva zeci de fire mari de hydrocotyle leucocephala cam de 60 de cm)


100 % adevarat !
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Bai Ocean, da' eu vorbeam de discusi aici !?
Chiar asa ai inteles, sau iti place sa te vezi scriind niste aberatii !?
Nu vorbeam impreuna, acum 2 zile, ca nici n-au ce cauta discusi in bazin plantat !? Si nici macar in steril fara schimb de 50-100% pe zi !?
Haideti oleaca, bai tata...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com