[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Televizorul din dormitor  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am scos Anubiasul din vechiul acvariu, am crezut ca are 30-40 cm, dar cred ca are undeva la 50-60cm. Il pot pune ca si planta de fundal sau practic ar acoperi tot?
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si avem o continuare, cum am primit mult prea multe pareri legate de anubias a trebuit sa-mi pun la incercare imaginatia greu incercata si mai jos o sa va prezint ce am facut pana acum si ce urmeaza:
Am cam 1 sapt jumatate de la startul proiectului, bazinul a fost umplut cu apa si am bagat plantele si melcii, radacinile au ceva mazaga dar cu siguranta se vor ocupa locatarii de ea. Am facut deja primul schimb de apa si de 2 zile am bagat si ceva bacterii care sa ajute ciclarea.
De ieri au venit si primii locatari, la sfatului colegului paradoxx am luat emperor tetra. Mai jos cateva poze cum arata pana acum bazinul cu plantele pe care le-am avut si inca cateva plantute noi
Azi vor veni si alte plante care vor fi puse in partea stanga a acvariului, de asta am lasat acea parte mai goala si vor veni la sfarsitul sapt si 2 gasti, una de otto(8-10 buc.) si nu ma las cu rasbora galaxy (in functie de buget 10-15 buc.)
Astept parerile si sfaturile voastre legate de acest proiect:
[Thumb - WhatsApp Image 2022-05-02 at 9.11.58 AM.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2022-05-02 at 9.13.51 AM.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2022-05-02 at 11.03.11 AM.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2022-05-02 at 9.18.33 AM.jpeg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Uuu, sunt atat de mici de nici nu ii vezi. Stai sa creasca putin sa vezi ce show fac masculii.
La marimea de acum, cum ti se par,iti plac? Cati ai luat ? Regreti decizia ?
Later edit: cum i.ai gasit asa repede ?

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2022 11:04:30


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Uuu, sunt atat de mici de nici nu ii vezi. Stai sa creasca putin sa vezi ce show fac masculii.
La marimea de acum, cum ti se par,iti plac? Cati ai luat ? Regreti decizia ?
Later edit: cum i.ai gasit asa repede ?


Nu regret decizia, sunt misto, am mai luat o preche negri, sincer astia de la Hornbach cred ca s-au ametit in denumiri si mi i-au dat la un supra pret, dar na, am luat doar 2 deci e ok. Nu mi se par mici, au cam 3-4 cm, am luat 16(adica pe toti) de la Hornbach Militari, ca sa nu mai astept dupa Nevertebrate unde mai dura cam 2 sapt. Am 3 sau 4 masculi si restul femele. Inca ii incerc cu diferite tipuri de mancare sa vad ce le place.
Ma intreb daca se vor impaca cu galaxy de care ma tot incapatanez sa iau

Multumesc pentru sfat

Intre timp am luat si restul de plante si ma apuc de organizare. Trimit poze mai tarziu
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Oh, ai un numar considerabil si cel mai bine e l faptul ca ai putini masculi, deci galaxy vor fi safe. Cred ca erau oricum, dat fiind nrul achizitionat de emperori. Mi s.au parut mici pt faptul ca e accariul mare atunci chiar ma uitam la cel negru din poza, nu stiam ca exista si varietatea asta. Oricum, promit ca o sa ii iubesti, chiar sunt niste pestisori cu personalitate si fun

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2022 12:02:13


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, sunt draguti si activi, marea majoritate inoata in grup dar mai sunt cate unii care se abat apoi revin, mno, curiosi.
Am terminat acum de pus si restul plantelor si cam asta e, acum astept sa vad cum evolueaza lucrurile.
Ma gandeam sa mai iau cativa cory pigmei care impreuna cu Otto si al meu ancistrus sa faca din echipa de curatenie premianta clasei

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2022 12:50:12

alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Online

Eddy21 wrote:Da, sunt draguti si activi, marea majoritate inoata in grup dar mai sunt cate unii care se abat apoi revin, mno, curiosi.
Am terminat acum de pus si restul plantelor si cam asta e, acum astept sa vad cum evolueaza lucrurile.
Ma gandeam sa mai iau cativa cory pigmei care impreuna cu Otto si al meu ancistrus sa faca din echipa de curatenie premianta clasei


Arata frumos acvariul, si pestii si e ok cam tot ce ai zis ca vrei sa iei.

Dar, e ciclat acvariul? Nu ai introdus cam repede vietatile? (ziceai ca are 1 saptamana jumate.....daca nu ma insel)

In rest bafta! Oricum daca nu e inca ciclat, tine te de schimburi de apa ca altfel o sa iti moara din vietati...

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alinutz80 wrote:
Eddy21 wrote:Da, sunt draguti si activi, marea majoritate inoata in grup dar mai sunt cate unii care se abat apoi revin, mno, curiosi.
Am terminat acum de pus si restul plantelor si cam asta e, acum astept sa vad cum evolueaza lucrurile.
Ma gandeam sa mai iau cativa cory pigmei care impreuna cu Otto si al meu ancistrus sa faca din echipa de curatenie premianta clasei


Arata frumos acvariul, si pestii si e ok cam tot ce ai zis ca vrei sa iei.

Dar, e ciclat acvariul? Nu ai introdus cam repede vietatile? (ziceai ca are 1 saptamana jumate.....daca nu ma insel)

In rest bafta! Oricum daca nu e inca ciclat, tine te de schimburi de apa ca altfel o sa iti moara din vietati...

Nu e in totalitate ciclat, am si apa inca tulbure. Ii bag in fiecare zi bacterii pentru ciclare, marea majoritate a plantelor vin dintr-un acvariu ciclat la fel ca si unul din cele doua filtre, substratul insa, nu e ciclat
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Online

Ok, poate asa ai noroc si scapi cu vietatile sa nu moara.

Dar, nu te grabi deocamdata sa adaugi alti pesti...eu asa zic. Inca cel putin 3 saptamani.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Ok, poate asa ai noroc si scapi cu vietatile sa nu moara.

Dar, nu te grabi deocamdata sa adaugi alti pesti...eu asa zic. Inca cel putin 3 saptamani.


Da, eu asa sper ca sa fentez un pic ciclarea.
De curiozitate m-am uitat pe sticla cu bacterii si indicatiile sunt asa:

In EN: When setting up an aquarium or after disease treatment: 10ml per 20l
In RO: La formarea unui acvariu nou si dupa tratarea unei boli: Prima zi: 10ml la 100l, urmatoarele 9 zile: zilnic 10 ml la 300l


Dupa ce am citit asta am bagat urgent inca 100ml ca sa stau linistit
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Esti sigur ca nu scria 20galoane ? Oricum, la faza cu bacteriile, nu exista supradozaj, exista ca nu au cu ce se hranii si mor, astfel ca daca supradozezi arunci banii le fereastra. Oricum ar fi, sa speram ca vei fenta ciclarea ^^

This message was edited 2 times. Last update was at 02/05/2022 16:34:13


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Esti sigur ca nu scria 20galoane ? Oricum, la faza cu bacteriile, nu exista supradozaj, exista ca nu au cu ce se hranii si mor, astfel ca daca supradozezi arunci banii le fereastra. Oricum ar fi, sa speram ca vei fenta ciclarea ^^

Am scris exact cum scria pe ambalaj, ramane de vazut acum. Dar asa cum ai zis, rau nu are ce sa le faca. Melcii i-am bagat din prima zi si o duc linistiti, macar raman cu ei

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2022 17:29:55

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Pentru hrana, mergi pe astea: Hikari Micro Pellets. (nu exista posibilitate negativa)

P.s. Misto scapeul' .

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

EverSad wrote:Pentru hrana, mergi pe astea: Hikari Micro Pellets. (nu exista posibilitate negativa)

P.s. Misto scapeul' .


Multumesc, o sa ma uit de mancarea recomandata
Au mai aparut plantute in partea stanga a acvariului, cred ca o sa scot planta inalta din mijloc, evetual o sa o mut pe laterala, ce ziceti?
[Thumb - 20220502_203603.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2022 19:50:50

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Acum, nu freca plantele: zilnic.

Las' sa faca ceva radacini... Mai cresc, intre timpi te orientezi cum trebuie mutate.

Nu trebuie sa muti plantele functie de cum ii vine cuiva, cheful sa scrie aici o sugestie.

Mai explicit: nu este o demonstratie de machiaj facial, jurizata aici.....

Trebuie sa iti placa tie, cum arata. (nu clientilor de la salonul de infrumusetare)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

EverSad wrote:Acum, nu freca plantele: zilnic.

Las' sa faca ceva radacini... Mai cresc, intre timpi te orientezi cum trebuie mutate.

Nu trebuie sa muti plantele functie de cum ii vine cuiva, cheful sa scrie aici o sugestie.

Mai explicit: nu este o demonstratie de machiaj facial, jurizata aici.....

Trebuie sa iti placa tie, cum arata. (nu clientilor de la salonul de infrumusetare)


Stiu ce zici, dar ma gandesc ca un ochi format vede altfel lucrurile fata de subsemnatul
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cel mai bun ochi e al tau, fa cum iti place. In faza de ciclare completa unele plante o sa moara. Altele o sa treaca printr-o perioada de adaptare in care par ca mor, dupa care bat din nou. Eu zic sa ai rabdare si sa vezi cum evolueaza, dupa care le muti.

Stiu ca e greu, aproape imposibil, pana la urma e parte din farmec sa mai faci treaba prin acvariu. Dar in prima luna mai bine lasa-l sa se aseze, in timpul asta aduni idei de pe net. Vezi si aici jurnalele, chiar si pe cele mai vechi.

Oricum, inceputul e bun, ai ochi buni

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2022 21:02:08

Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bayek wrote:Cel mai bun ochi e al tau, fa cum iti place. In faza de ciclare completa unele plante o sa moara. Altele o sa treaca printr-o perioada de adaptare in care par ca mor, dupa care bat din nou. Eu zic sa ai rabdare si sa vezi cum evolueaza, dupa care le muti.

Stiu ca e greu, aproape imposibil, pana la urma e parte din farmec sa mai faci treaba prin acvariu. Dar in prima luna mai bine lasa-l sa se aseze, in timpul asta aduni idei de pe net. Vezi si aici jurnalele, chiar si pe cele mai vechi.

Oricum, inceputul e bun, ai ochi buni



Va multumesc domnilor!
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revin dupa aproximativ 3 sapt de la start cu un ultim update(probabil si ultimul )
Am reusit sa "pacalesc" ciclarea cu ajutorul bacteriilor aditionale, am facut schimburi de apa cam la 3-4 zile, intre timp am adus si noi locatari, respectiv:

10 Otto
25 Rasbora Galaxy

Probabil vor urma si inca cativa creveti Bloody Mary care sa-i completeze pe cei existenti. Acum astept sa creasca plantele
Va las o poza, poate ca ar trebui sa scot aparatul din dulap si sa ma apuc de ceva mai "profi" dar pana atunci...
[Thumb - 20220510_210259.jpg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Toate bune si extrem de frumoase, dar de ce ultimul update ?
Sa faci o poza, doua mai de aproape, sa vedem si noi galaxii aia ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com