[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mutt Guppy Orgy 400l  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Multe dintre plante chiar de sunt easy vor avea nevoie de co2 daca faci ciorba . Eu asi reununta la cele de suprafata daca chiar faci ciorba risti mult cu degajarea de gaze. La atatia pesti vei avea ceva prin ala
Apropo vei avea de lucru mult saptamanal la asemena acvariu in conparatie cu unul care nu are atatia pesti.
Si la alegerea solului sa alegi cu grija ,ceva sa nu treaca returile prin el ca vei avea bomba Activa sub substrat.
O pompa micuta pe fundul bazinului zic ca nu ar strica la asemenea ciorba.
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Din aproape inexistenta experienta cu buruieni, scriu: (raportat la un bazin de 45Cm, luciul apei)

- Microsorum pteropus: face frunze mari si iese din 45Cm.

- Valisneria: (cred ca am avut/mai am: aia mare) iese si ea din 45Cm, dar se tunde. Se raspandeste repede in substrat. (cand va tebui sa extragi poturile in exes, va iesi dezastru cu mizerie in bazin)

- Echinodorus: Va avea nutrienti.... iese in primul an din bazin. (mai face si o radacina foarte mare)

- Anubias: oricare (imi plac mie) nu am cum sa scriu ceva subiectiv....

Acum, neavand experienta cu plantele, scriu doar cazurile concrete.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Samy wrote:Apropo vei avea de lucru mult saptamanal la asemena acvariu in conparatie cu unul care nu are atatia pesti.


Din pacate are dreptate. Dupa cum bine stii, asta e motivul pentru care (candva..) o sa desfiintez plantatul si trec pe africani.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Samy wrote:Apropo vei avea de lucru mult saptamanal la asemena acvariu in conparatie cu unul care nu are atatia pesti.


Din pacate are dreptate. Dupa cum bine stii, asta e motivul pentru care (candva..) o sa desfiintez plantatul si trec pe africani.

Nu ma deranjeaza sa bag foarfeca in ele saptamanal.

Despre aditie CO2 nu poate fi vorba, acvariul vreau sa fie low tech. Voi mentine echilibrul atmosferic de 3-4 ppm prin aerare.

Sau - varianta a 2-a - pot sa incerc sa reduc schimbul de gaze prin limitarea agitatiei la suprafata, pentru a impiedica iesirea CO2 produs in acvariu.
Acvariul produce CO2 prin respiratia plantelor noaptea, a pestilor, a materiilor organice in descompunere etc. Dimineata ar trebui sa fie pe la 10ppm+. Vom vedea ce merge mai bine...

OFFTopic:
Inteleg ca vreti sa va reprofilati, poate va intereseaza http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/49233.page
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Nu pot spune decat bafta atunci, neincercand nu vei sti nici o data.
Scoate bani si da comenzile
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E prea devreme, inca n-am cumparat nisipul, apoi trebuie sa golesc acvariul, sa-l curat, sa-l pun la ciclat o vreme.. dureaza.
Referitor la co2, stai relax, nu-ti trebuie. Am o tona de echinodorusi, anubias, valisneria, chiar si rotale si bucephalandre in bazinul de la cabinet.
N-au mai vazut co2 de vreo 4 luni, fertilizare de 2 luni. Nu mai cresc spectaculos ca inainte, dar sunt sanatoase si cu un ritm de crestere mai lent. Am fost ieri la cabinet, buce avea un boboc de floare
Eu zic ca daca adaugi o doza minima de fertilizant plus doza recomandata de easy carbo, o sa ai padure acolo.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Substratul va fi nisipul actual la care voi mai adauga, mai am 2 saci de nisip spalat de rezerva.

Fertilizarea se va face in coloana de apa in varianta foarte usoara - ceva all in one cu mai putin N, P si mai mult K + microelemente. Am deja 15-20 ppm N de la robinet.

In substrat voi plasa capsule cu nutrienti, cat mai adanc (unde este nevoie), nisipul ar trebui sa limiteze iesirea lor in coloana de apa. Capsulele le voi face singur din Osmocote + capsule goale de gelatina. Solutie un pic mai ieftina decat varianta comerciala
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

0.050% CUPRU (Cu)
Posibil melcii si crevetii sa nu fie de acord cu asta..

Sfatul meu e sa nu te complici, bilele fertilizatoare gen dennerle nutriball, jbl 7 balls, etc, nu costa o avere. La acvariul tau nu ai nevoie de mai mult de 4-5 bile.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Probabil toate produsele cu microelemente pentru fertilizarea plantelor de acvariu contin Cu.
Granulele astea sunt cu eliberare super lenta, cea mai lenta pe care am gasit-o pe piata. Ingropate la 6cm sub nisip, la un volum de apa de 400l nu ar trebui sa fie o problema.

Pe langa asta am verificat pe forumuri si sunt multi care le folosesc fara probleme in acvarii cu melci si creveti.

Si nu in ultimul rand, folosirea variantelor ieftine DIY ma fac sa ma simt bine pe dinantru, mai ales cand dau rezultate. Stau prost la partea tehnica (nu stiu sa construiesc nimic), dar macar la partea de biologie si chimie mai stiu cate ceva
[Thumb - Screenshot_20220822-103613__01.jpg]

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Saptamana viitoare dau pestii si primesc o punga cu plante.
Maine iau fierastraul si toporisca si ma duc in padure sa caut niste lemn mai interesant, sa vad ce gasesc.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Am nevoie de ajutor... Am fost la padure si nu am gasit nimic care sa-mi placa. Cele cateva bucati care aratau cat decat erau putrede...

Nu ma pricep la hard scape, am nevoie de niste recomandari de lemn decorativ, de unde, de care si cat sa iau pentru suprafata de 140/50, inaltime 63.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:Am nevoie de ajutor... Am fost la padure si nu am gasit nimic care sa-mi placa. Cele cateva bucati care aratau cat decat erau putrede...

Nu ma pricep la hard scape, am nevoie de niste recomandari de lemn decorativ, de unde, de care si cat sa iau pentru suprafata de 140/50, inaltime 63.

Ebay, Amazon
Cat depinde ce skape faci.
Inaltime nu asi lua mai inalt de 30 cm
La fiecare bucata lemn scrie dimensiunile

Dai un search de spider wods poate te atrage
Totusi eu asi merge intrun Magazin care au asa ceva si asi lua de acolo.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2022 20:49:33

[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Am fost la Animax si nu am gasit ceva mai mare. Au multe surcele mici si cateva bucati red moore mijlocii ca marime.

Nu am pretentii, vreau doar o structura mai mare de care sa prind epifitele.

De ce 30cm inaltime maxima? Intreb pentru ca nu ma pricep. Ma gandesc ca poate ar arata bine daca s-ar mai ivi cate o cioata dintre plante.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:Am fost la Animax si nu am gasit ceva mai mare. Au multe surcele mici si cateva bucati red moore mijlocii ca marime.

Nu am pretentii, vreau doar o structura mai mare de care sa prind epifitele.

De ce 30cm inaltime maxima? Intreb pentru ca nu ma pricep. Ma gandesc ca poate ar arata bine daca s-ar mai ivi cate o cioata dintre plante.

30 maxim spunem ca vei avea si sol .
Acolo nu stiu exact cat pui ,daca pui doar 5 cm atunci poti lua 40 cm.
Din pacate eu nu am habar ce e prin Romania de aia folosesc mai mereu amazon sau eBay. Sunt ieftine ,si tratate numai bune de bagat in acvariu.
Pentru a te putea ajuta e nevoie de o imaginea, ceva de unde sa plecam.
Cat vei avea de inalt solul , unde vei pune lemnele ce forma vrei sa faci etc.
Sau iei doua cioate mari ,si te joci cu ele prin acvariu pana iti place ce vezi in fata ochilor.
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ar trebui sa faci o vizita la Hornbach. (daca ai noroc, gasesti ce vrei... functie de cand au facut aprovizionarea)

Asa ca: suni cu telefonul color si intrebi cand vine "marfa" de lemne pa' raion. (ori: baga lemne')

La animax, mergi doar daca:

- doresti haleala de cani, pisici, pasari, pesti, iepurasi.

- jucarii de animale, custi, accesorii de caini si mate. (este Petshop)

Nu este locul unde vei gasi "chestii" elaborate de acvaristica. (exceptie fac plantele de plastic, bolurile de Betta, corabii, incalzitoare, pompe de aer, etc)



Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

@Fadds daca mai locuiesti in BV da o fuga la Carrefour (nu stiu cum se numeste magazinul de la intrare), dar eu am luat 2 radacini red moor la super pret.. si avea si cioate etc...

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2022 22:48:19

[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Bune ideile cu 2 cioate si cu Hornbach. LE si Carrefour.

Substratul va fi nisipul de la ciclide la care mai adaug. 5cm vor fi in fata, in spate un pic mai mult, va fi o panta usoara. Nu ma complic cu substrat activ, pana la urma cultiv niste buruieni invazive interzise in multe tari

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2022 22:52:17

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ha Ha! interzise.... (buruienile)

Referitor la nisip: Ar trebui' sa consideri ca, viviparii nu scurma' in el.

Stii, despre stratul gros de nisip, ce poate genera daca este deranjat. (cand se umbla' la plante si radacinile lor')

(sunt convins ca ai considerat scenariul) Dar: daca ai omis' nu am scris degeaba.




Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Asta cu nisipul ma cam ocolit.
In nisip greu cu radacinile plantelor ,de obicei se sufoca
[Email]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Fadds wrote:Bune ideile cu 2 cioate si cu Hornbach. LE si Carrefour.

Substratul va fi nisipul de la ciclide la care mai adaug. 5cm vor fi in fata, in spate un pic mai mult, va fi o panta usoara. Nu ma complic cu substrat activ, pana la urma cultiv niste buruieni invazive interzise in multe tari


https://aquariumprest.ro/decoruri-lemn-natural.html

Aquariumprest are fiecare bucata de lemn cu poza si dimensiuni.

De exemplu bucata asta are o zona unde poti lipi anubias, muschi si o zona cu crengi care vor iesi dintre plante, dar spre lateral.
https://aquariumprest.ro/decoruri-lemn-natural/radacini-de-lemn-decor-acvariu-twinty-wood-model-tw13.html
Dar e cam mica. Lungime:27 cm. Inaltime: 18 cm.

Dar gasesti lungi.
Sub asta de exemplu poti pune 2 roci si sta cu crengile mici ridicate.
https://aquariumprest.ro/decoruri-lemn-natural/radacini-de-lemn-decor-acvariu-twinty-wood-model-hw16.html
Lungime: 42 cm. Inaltime: 16 cm

This message was edited 3 times. Last update was at 27/08/2022 06:24:59


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com