[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
K5  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Probabil ca e doar unul din procesele de filtrare prin care trec apele reziduale, care totusi nu au legatura cu acvaristica. Tot apa, dar alta apa.
Testeaza ce vrei, normal, si chiar imi doresc sa ai succes in ce ti-ai propus, dar da-mi voie sa fiu sceptic pana la proba contrarie, nu e cazul sa ne ironizam.

P.S. n-am zis ca vin canistrele dotate cu k5, ci cu "genul de plastice". E o mica diferenta..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Nu a fost in intentia mea sa fiu ironic. Am fost sincer cand am spus ca apreciez feedbackul tau. Asa cum ai spus tu zgomotul dat de compresorul de aer e mare, deci clar nu se recomanda in cazul in care vrei ca filtrul sa fie silentios.
Am fost sincer si cand am spus ca nu ma trage ata sa fac teste complexe, caci nu vreau sa conving pe nimeni ca mediul x este mai bun decat mediul y. Eu voi fi multumit daca filtrul isi va face treaba in cazul meu( incarcatura biologica mare).

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Doamne ajuta atunci, inca o data iti urez sa ai succes si sa mearga cum iti doresti.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Daca ar fi sa comparam 3L de Dragonstone cu 3L da' plasticele alea... (Pietroiul, arata misto in bazin)

Ma indoi ca: pietroiul poate coloniza mai putine bacterii decat plasticele. (pietroiu' risca sa 'combine' si ceva anaerobe, intr-o oarecare masura)

Scriu si eu... (sa fac o postare pe plus)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Luni mi-a sosit chinazaria dar numai azi am luat-o din cutia postala. Asa ca la repezeala am instalat-o intr-un acvariu de 100l. In acvariu aveam 2 filtre bolborisitoare si un HOB de jucarie. Am scos un fitru bolborositor si am pus jucaria in functiune. Planul este ca in curand doar chinazaria sa faca partea biologica. Sa vedem ce-o iesi. Deocamdata media se invarte OK in filtru, sa vedem cum evolueaza.Ma bate gandul sa atasez in partea de jos ceva in genul prefiltrului de la eheim, poate are destula forta sa faca si ceva filtrare mecanica.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Poate ca nu trebuia sa scoti bolborositorul din uz inca, plasticele alea au nevoie de saptamani/luni ca sa formeze acel biofilm bacterian

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Un bolborisitor e de ajuns, celalalt era pus acolo temporar, sa se incarce cu ceva bacterii pentru alt acvariu. Poate ma inspir din filtrul asta si fac si ceva incercari DIY, sa acomodez si veva filtrare mecanica. Am aruncat si ceva bilute in ultimul compartimen al unui Fluval Flex 54l(acolo am si o piatra ptr. aer).. Nu prea se misca bilutele bine ca pompa de retur le sta in cale, dar peste o luna o sa verific daca s-a format ceva biofilm pe ele .

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

flo77 wrote:Poate ma inspir din filtrul asta si fac si ceva incercari DIY

Cam la ce cantitate te-ai gandit?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Nu stiu sigur. Posibil ca .5 l-1l de media sa fie de ajuns pentru o pereche. Mai ales ca trebuie sa inlatur zilnic mancarea nemancata si dejectiile. Ma gandeam si la ceva in genul unui overflow de colt, cu bureti si vreo 2 lde media. Bineinteles ca inca am de gand sa umplu un sump cu vreo 15 l de media, numa' sa ma tina compresorul.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ma gandeam la un reactor pentru marine, sau un filtru casnic de tip "borcan" de 10 inch. Pot functiona si ca filtru cu pat fluidizat, eu le-am folosit pe ambele cu purigen.
Aveam un video, il caut si revin


L-am gasit, din pacate e filmat cu bricheta acum 10 ani. In caz ca nu se intelege, in borcan erau doar 2-3 degete de purigen.

https://www.youtube.com/shorts/bzwx2KNYBfI

This message was edited 2 times. Last update was at 01/02/2023 10:28:47


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

flo77 wrote:Luni mi-a sosit chinazaria dar numai azi am luat-o din cutia postala. Asa ca la repezeala am instalat-o intr-un acvariu de 100l. In acvariu aveam 2 filtre bolborisitoare si un HOB de jucarie. Am scos un fitru bolborositor si am pus jucaria in functiune. Planul este ca in curand doar chinazaria sa faca partea biologica. Sa vedem ce-o iesi. Deocamdata media se invarte OK in filtru, sa vedem cum evolueaza.Ma bate gandul sa atasez in partea de jos ceva in genul prefiltrului de la eheim, poate are destula forta sa faca si ceva filtrare mecanica.


Interesant, as putea incerca si eu unu de asta...exact ca si al tau si sa renunt la 1 bolborositor...in acvariul de 100L de carantina, crestere. Sunt curios daca merge si va face filtrare biologica.

Eventual lasa linkuri exact cu ce ai luat de pe china. Ms

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Uite, am gasit cum poti face ceva aproape moka (si care ar fi problema de inceput)


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

@alinutz80 Filtrul pe care l-am cumparat este Qanvee LH600. Eu l-am luat de pe ebay, pret convenabil l-am primit in 4 zile. Am vazut si pe Aliexpress, poti da un search dupa LH600 sau fluidized bed filter. Filtrul vine cu media, eu am mai adaigat ceva.
Media aditionala am cumparat-o de pe site-ul ala cu koi. Pe aproximativ 28 litrii am dat vreo 59 $ cu tot cu shipping. Cei de pe acel site o numesc k5 , dar e diferit fata de ce vand chinezii de pe aliexpres ca si K5. De fapt filtrele Qanvee vin cu media asemanatoare si ei o numesc k1. Dar in mod sigur nu e k1, are mult mai multa suprafata disponibila pe unitatea de volum. In orice caz confuzia e mare in legatura cu denumirea. Indiferent cum e numita, caracteristicile furnizate de site-ul cu koi sunt foarte atragatoare. Am vorbit cu ei, folosesc butoaie de 55 galoane(208 litrii) in care pun 4 foot cubic de media(cam 113 litrii), cam 60% proportia de ocupare a spatiului.
Daca te hotarasti sa folosesti filtre de acest tip tine cont ca filtrarea mecanica este foarte slaba si daca trebuie sa cumperi compresor nou zgomotul ar putea fi un factor decisiv.
@dan.pavelescu Media pe care o foloseste Cory este traditionlul k1, s-ar putea sa nu fie asa de fluida ca media pe care o am eu(la mine se pare ca se invarte oarecum inca de la inceput). Varianta lui nu are mai deloc filtrare mecanica si chiar daca ar avea intretinerea ar fi foarte dificila. Dar este foarte ieftin si usor de realizat. Chiar ma mir ca mai pastreaza video-ul ala caci ei vand un filtru de acest tip produs de Ziss, care este destul de scump.Am vazut un filtru Ziss intr-un bazin la ei in magazin, imi place cum merge.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ma gandeam la un reactor pentru marine, sau un filtru casnic de tip "borcan" de 10 inch. Pot functiona si ca filtru cu pat fluidizat, eu le-am folosit pe ambele cu purigen.
Aveam un video, il caut si revin


L-am gasit, din pacate e filmat cu bricheta acum 10 ani. In caz ca nu se intelege, in borcan erau doar 2-3 degete de purigen.

https://www.youtube.com/shorts/bzwx2KNYBfI


Abia acum am vazut postarea asta, multumesc ptr. link. Banuiesc ca ai folosit filtrul ala ptr. nitrati. Cat de multumit ai fost? Cat de des trebuia sa schimbi/regenerezi purigenul?
Am si eu unul sau 2 borcane de genul ala, chiar ma gandeam sa le pun la lucru. Deasenea o canistra Ocean Clear pe care ma gandeam sa o folosesc

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Purigen e o minune. Amoniac, nitriti, nitrati.
Se regenereaza cand isi schimba culoarea, cand se inchide. Bagi in clor indoit cu apa, astepti sa se albeasca, clatesti bine, il bagi intr-un declorinator si e ca nou.
Am mai gasit o poza cu v2 purigen, asa ar fi mai corect dpdv al mentenantei si al debitului necesar- cu bypass (eu il aveam montat pe returul de la filtru, nu avea pompa dedicata).

[Thumb - image-1381147200.jpg]


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Am mai folosit purigen, dar il tineam in canistra si ma enerva ca trebuia sa deschid canistra destul de des pentru a regenera purigenul. De aia te intrebam cat de des trebuia sa faci regenerarea si cam cate regenerari puteai face. Cu borcane transparente se schimba situatia, numai trebuie sa ghicesti cand sa faci regenerarea.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In canistra nu e foarte eficient, ca atunci cand e rostogolit. Cred ca de 8-10 ori poate fi regenerat.
Cat de des, depinde si de calitatea apei care trece prin el. Poate fi la 3 luni, poate fi la 3 saptamani..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com