[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Difuzor co2 natural din pietris  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Liv wrote:Nu e prea nociv. Doar blocheaza respiratia dupa care mori.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Hidrogen_sulfurat


Altii au murit si n-au patit nimic

Mama prostilor e mereu gravida!
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Liv wrote:Nu e prea nociv. Doar blocheaza respiratia dupa care mori.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Hidrogen_sulfurat

Hai sa nu ne grabim in a face afirmatii gratuite
Probabil ca multi stim ce-i ala H2S si cu ce se mananca. Ti-ai pus problema ca s-ar putea sa nu fie H2S? Faptul ca a zgandarit substratul fara consecinte grave si nici nu a sesizatimtit mirosul specific ma face sa cred ca nu e H2S. H2S este un gaz Mai greu decat aerial si ar fi trebuie sa se a dune la suprafata aerului, imposibil sa nu fi fost demascat de mirosul specific. Eadevarat ca la concentratii mari H2S inhiba mirosul, dar in cazul ala nu ar mai fi fost posibila discutie asta
LE : Imi cer scuze pentru anumite greseli gramaticale, sau cuvinte fara sens, dau vina pe autocorrect.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Lasand la o parte discutiile bazate pe supozitii despre natura gazului din substrat, eu as introduce niste MTS sa ajute la aerisirea substratului. Asta in cazul in care o evntuala inmultire necontrolsta a melcilor nu ar fi prea deranjanta.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Punem problema altfel.
Tinand cont de solul folosit si de lipsa unui filtru de substrat sau a unor vietati care sa-l mai mermeleasca, ce gaze credeti ca sunt acolo? Din burta asa, dati cu presupusul.
Si daca sunt gaze benefice sa le spunem, cum le puteti capta si utiliza?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

O combinatie de O2, N2, CO2 in orice cantitati. Ca tot nu au miros.

Oricum nu are importanta. Acvariul mi se pare ca e fara capac, deci orice gaz a iesit din substrat s-a disipat rapid in aer fara sa aibe posibilitatea sa il miroase.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2024 19:00:35


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Punem problema altfel.
Tinand cont de solul folosit si de lipsa unui filtru de substrat sau a unor vietati care sa-l mai mermeleasca, ce gaze credeti ca sunt acolo? Din burta asa, dati cu presupusul.
Si daca sunt gaze benefice sa le spunem, cum le puteti capta si utiliza?

Boss, recunosc ca prima mea parere a fost ca este H2S(bazandu-ma pe faptul ca a folosit MG si rahat de rame in substrat, iar despre MG nu se stie cat fier contine). Totusi la un moment dat a specificat ca nu a simtit miros de oua clocite desi in video a lasat sa iasa destul gaz. H2S fiind mai greu decat aerul, nu s-ar fi putut disipa rapid in aer, ar fi ramas deasupra apei si ar fi simtit un iz de b__ini puturoase. Asta ma face sa cred ca nu este H2S in concentratii ingrijoratoare. Ce este, habar nu am si nici nu cred ca are importanta. Cred ca cel mai bine este sa gaseasca o modalitate de "vanturare " automata a substratului(eu am propus MTS).
LE: Din cate imi aduc aminte, acvariul are multe plante. De obicei radacinile plantelor ajuta la aerarea solului.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2024 00:08:39


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu nu ma contrazic ca e X sau Y, ma amuza situatia in sine
De parca ar fi un zacamant din Marea Neagra si nu stim care e cea mai buna metoda de exploatare
E o punga cu gaz, cam ca in orice acvariu cu sol "static". Astepti sa dispara si te rogi sa nu puta, atat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Eu nu ma contrazic ca e X sau Y, ma amuza situatia in sine
De parca ar fi un zacamant din Marea Neagra si nu stim care e cea mai buna metoda de exploatare
E o punga cu gaz, cam ca in orice acvariu cu sol "static". Astepti sa dispara si te rogi sa nu puta, atat.

Cum iti surade ideea cu introducerea de MTS? Ti se pare OK sau risti sa faci rugaciuni sa nu se inmulteasca prea repede?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, as baga ceva trompete acolo desi e un pic riscant, posibil ca pamantul folosit sa fi fost preparat cu fertilizant specific plantelor terestre.
Adica posibil sa contina cupru, nociv pentru nevertebrate. Cand a startat acvariul si a introdus plantele, zicea ceva ca au aparut niste melci. Or fi supravietuit?
Daca se inmultesc, nu e o problema asa grava.. Daca deranjeaza ii poate aduna noaptea cand ies la suprafata solului.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Eu nu ma contrazic ca e X sau Y, ma amuza situatia in sine
De parca ar fi un zacamant din Marea Neagra si nu stim care e cea mai buna metoda de exploatare
E o punga cu gaz, cam ca in orice acvariu cu sol "static". Astepti sa dispara si te rogi sa nu puta, atat.



Aceasi parere, nu inteleg ce atatea dezbateri e ceva normal la solul folosit , pungile acelea de gaz se formeaza cam la orice acvariu cu sol de grabulatie mica . Eu lam intalnit si la tropica . E ceva natural ,daca solul e lasat in pace radacinile plantelor isi fac treaba .

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2024 08:07:19

[Email]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Am melci de substrat. Ori nu sunt prea multi, ori nu ii vad eu.

Am mai incercat substratul de gaze. Ideea este ca daca intep substratul si scot cateva bule, in saptamana urmatoare nu prea am ce bule sa mai scot.


https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte bine, inseamna ca s-a mai echilibrat substratul. Oricum bulele sunt bune doar in vinul spumant si in spritz.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

petrutz2003 wrote:Am melci de substrat. Ori nu sunt prea multi, ori nu ii vad eu.

Am mai incercat substratul de gaze. Ideea este ca daca intep substratul si scot cateva bule, in saptamana urmatoare nu prea am ce bule sa mai scot.



Pot intreba pentru un prost : de ce dumnezeu sa intepi substratul ?
De ce nu il lasi in pace ?
Vietuitoarele au dat semn de intoxicatie sau vrei tu neaparat sa le intoxici?

This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2024 16:38:03

[Email]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Samy wrote:
petrutz2003 wrote:Am melci de substrat. Ori nu sunt prea multi, ori nu ii vad eu.

Am mai incercat substratul de gaze. Ideea este ca daca intep substratul si scot cateva bule, in saptamana urmatoare nu prea am ce bule sa mai scot.



Pot intreba pentru un prost : de ce dumnezeu sa intepi substratul ?
De ce nu il lasi in pace ?
Vietuitoarele au dat semn de intoxicatie sau vrei tu neaparat sa le intoxici?


Da, iti spun !

Am intepat substratul de 3-4 ori in cele 6 luni de cand am acvariul

Am dorit doar sa stiu cam ce acumulari de gaze am (daca au un miros specific) si cat de repede se refac

Nu este un lucru pe care il fac in mod obisnuit si nu intentionez sa deranjez substratul decat daca este strict necesar

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Am inteles! Bafta.
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Samy wrote:
petrutz2003 wrote:Am melci de substrat. Ori nu sunt prea multi, ori nu ii vad eu.

Am mai incercat substratul de gaze. Ideea este ca daca intep substratul si scot cateva bule, in saptamana urmatoare nu prea am ce bule sa mai scot.



Pot intreba pentru un prost : de ce dumnezeu sa intepi substratul ?
De ce nu il lasi in pace ?
Vietuitoarele au dat semn de intoxicatie sau vrei tu neaparat sa le intoxici?

Fara a continua cu detalii plictistoare, cantitatea de gaz dizolvat in apa este proportional cu(printrr algele) timpul in care gazului face contact cu apa.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com