[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
postul cerut sa fie scris aici  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Salut viulian
Am si eu o singura intrebare,la asemenea nano pleci din camera?eu nici la servici nu m as mai duce
Superb
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Foarte frumos. Nano cu plante, creveti, marin, sa intelegem ca urmeaza si un "nano" cu ciclide
[ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

koala wrote:Pentru aceasta poza poti fi banat... stii?

Din pacate nu poate fi banat, e jmeker , are doua unban-uri .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eheee dragii mosului, pentru ca sunt la topicul despre mine, si in speranta ca mai marii forumului sa nu ma baneze ca discut si despre altceva in afara de acvaristica (o legatura taaaaaangentiala este totusi si ceva de pe forum imi spune ca si Sandu as sti una alta despre asta) m-a lovit mai de o vreme pasiunea pentru trenuletele romanesti.

Pana acum am strans cele 2 trenulete vechi romanesti (singurele produse inainte de Revolutie), mult cautata 060-DA, ceva 060-EA-uri, un BR 57 (aparent este sursa de inspiratie pentru locomotiva romaneasca cu abur CFR 50.XXX) - toate la scara HO. Am cautat pana si timbre cu locomotivele noastre vechi.
Cum nu esti pasionat cu adevarat pana nu-ti construiesti si o macheta, am zis sa fac si asta. Uuuuuuf. Cum n-am loc, lucrez doar la un mic modul 100x40 cm pe care o sa-l folosesc doar pentru poze. Include relief, Realistic Water si Water Effects pentru o cascada, am cumparat si ceva cai pentru iarba verde, floricele, garduri, pomi, folosit ghips pentru relief, si totul e al naibii de greu si de migalos. A bibili la un layout in acvariu e super usor comparativ cu o macheta ...... In zonele "delicate" se lucreaza milimetru patrat cu milimetru patrat, altfel strici ce e alaturi.
Vagoane n-am inca, fiindca am stat sa caut piesele de baza, locomotivele. Vagoanele sunt mai usor de obtinut ... din cate am vazut.

O poza sinteza!

image

PS: dupa ce termin macheta si pun o poza, o sa ma apuc sa bibilesc la un relief subacvatic ca acuma mi-a venit cheful dar nu dau detalii inca. SURPRIZA.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sunt simpatice tare trenuletele astea, intotdeauna mi-au placut.
Asteptam aquascape-ul promis

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca d-aici se trage inclinarea ta catre nanouri
Interesant, frumos, migalos si cred ca iti slefuieste si rabdarea

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

E ca un soi de creativitate la scala mica urmatorul pas o sa fie sa fac o gara de la care am multe poze la scala 1:87 si sa incerc sa fac singur o locomotiva.
Dar o sa dureze probabil un an, caci e obositor si solicitant. Trebuie sa ai tot proiectul in minte pana la cele mai mici detalii ca sa stii in ce ordine sa faci totul si chiar daca e loc de improvizatie, e mic. Si e frustrant ca neavand experienta, stii cum vrei sa arate, dar nu prea stii in ce ordine sa o apuci - dar am descoperit ca merge si aici o tehnica de programare, sa testezi pe bucati mici inainte sa te apuci.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, ce placeri au unii dintre noi ... bafta, stiu ca e treaba migaloasa acolo!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

viulian wrote:Eheee dragii mosului, pentru ca sunt la topicul despre mine, si in speranta ca mai marii forumului sa nu ma baneze ca discut si despre altceva in afara de acvaristica (o legatura taaaaaangentiala este totusi si ceva de pe forum imi spune ca si Sandu as sti una alta despre asta) m-a lovit mai de o vreme pasiunea pentru trenuletele romanesti.


Da asa este, am fost si sunt inca pasionat de trenulete electrice. Mai am inca 3 garnituri cu vagoane de calatori si marfa, produse de catre firma TT(12mm).
Cumva ai dreptate , prin migalosenie se apropie de aquascaping deci exista si o astfel de legatura.
Ba ca sa vezi cat de bine ai nimerit-o cu legatura intre acvaristica si trenulete o sa iti spun ca locatia care gazduieste Interzoo din 2 in 2 ani, la Nuremberg, adaposteste si alte evenimente expozitionale. Cu ani de zile in urma am participat la un astfel de eveniment, un targ de jucarii , artificii si baloane.....o nebunie!!! Daca vrei sa te sinucizi te duci acolo si cat este de magar-mare ai cumpara tot!!!
Imagineaza-ti ca intr-un pavilion aproape cat cel cel de la TIB erau expuse numai trenulete electrice si machetele aferente pana la trenuri in marime naturala. Cel mai misto a fost cand am servit masa la restaurantul pavilionului, unde totul ti se servea prin intermediul unui tren ce aducea farfuriile dupa un traseu serpuit printre mese Dati dracu nemtii astia...ca si in acvaristica si in trenulete sunt tatici.
Revenind la ce ai tu ...nu cunosc garniturile fabricate in Romania. De regula nivelul detaliilor cred ca sunt sub ce oferea si ofera piata din vest (HQ, TT, PIKO). Acuma daca ai tu o bucurie la modelele alea...este altceva. Dar vreau sa-ti spun ca acum ceva vreme am vazut modelul de locomotiva de care ti-ai dorit, inscriptionat cu culorile si insemnele CFR la un model pe 16 mm...deci se gaseau si facute la nemti.
In general este o pasiune care te cam cheleste la buzunar...dar cand e pasiune, nah...
Bafta si tine-te departe de scandalurile de pe forumurile alora...ce mizerie e si pe la aia ....Asta a fost si motivul pentru care nu am postat la ei, imi ajungea rahatul meu local cu acvaristii lui peste , nu mai imi trebuiau sa-mi "suiere" si trenurile prin cap

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am avut parte de un sfarsit de an nebun - asa ca din pacate nu am mai putut activa pe forum

Incep sa-mi intru in normal un pic si am avut timp sa fac un gif animat cu scaderea nivelului apei timp de 2 saptamani pe perioada vacantei:

image.

Pestii au supravietuit cu totii pe perioada vacantei (doar hranitor automat la toate acvariile), acvariul marin l-am gasit cam plin de alge pe geam - a trebuit sa curat, dar in rest totul pare ok. Sun Coral-ul s-a deteriorat vazand cu ochii (au mai ramas polipii si pielea printre polipi a cam disparut) dar am inceput regimul normal de hrana si sper sa-i pun pe picioare incet incet.
De asemenea in ultimile zile, skimmerul de suprafata a ajuns la limita inferioara din cauza scaderii nivelului de apa, si prin urmare facea o super galagie si baga multe bule de oxigen (de aceea se vede apa mai albicioasa un pic). Nu am corali atat de sensibili ...
O sa citesc si posturile pe care le-am ratat intre timp

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Daca tot sunt discutii aprinse pe forum despre poze ... si daca tot vorbim de DIY, propun o premiera (cred?) pentru acvariu.ro

Trebuie doar sa aveti niste ochelari 3D (din aceia simpli, rosu albastru).

image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Crezi ca Dragos pregateste poze 3D

Foarte frumos si... spectaculos

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2014 22:55:21



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nah ca acu' tre sa iau niste ochelari ... m-ai facut curios

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

naitsirc wrote:Ehei... stiu ce cadou sa iti fac ca sa pun presiune pe tine, cand iti va veni si tie randul la presiune - o noptiera ... ca vad ca tu cum prinzi o noptiera, un dulapior, o masuta, imediat o ocupi cu un nano


cineva ti-a luat-o inainte si i-a luat un suport nou gen doi in unul

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com