[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de 300l pentru Cichlide Africane  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E pe drumu' bun .
Fa gramada de pietre mai inalta intr-o parte si mai joasa in cealalta, o sa arate mai bine. Scoate melcii vii c-o sa-i omoare pestii incet da' sigur . Si melcii morti ca parca n-arata prea bine.
Mascheaza partea de jos a acvariului cu ceva sa nu se mai vada nisipu', pot sa mergi in sus pina la 1-2 cm deasupra nivelului nisipului , efectu' estetic o sa te uimeasca .

Poze: smilie ... Poze cu plante
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

Va multumesc pt aprecieri si incurajari. Sa va raspund pe rand:

@minnardy:
1. pietrele intr-adevar nu sunt lipite, nu stau ele chiar asa de ciudat, poza e facuta din unghi si amplifica senzatia de primejdie dar le-am scos acuma sa se usuce si sa le prind pe toate cu silicon(mai greu cu asezatul inapoi in acvariu ca nu sunt chiar "pietricele'
2. da, majoritatea pestilor sunt adulti. pietrele din stanga au un spatiu suficient de mare ca sa treaca 'uriasii' - ma refer la baza. mai sus e loc mai ingust pt pestii mai mici. sticla mai apropie si face spatiile mai mici.

@kinderus. multumesc, asemenea!

@Porcu' chiar mi-ar fi placut sa am si melci in acvariu. mai papa din mancarea care ramane, dar de 2luni de cand am acvariul si melcii in el, nu a murit decat un melc(si sunt ft multi pe-acolo). ce alte nevertebrate pot sa pun cu ei, dar sa ma scape si de resturile de mancare?
Cochiliile de melci le-am pus ca sa mareasca duritatea, poate o sa le ascund dupa pietre, sa nu fie asa evidente. nu am spartura de scoici prin filtre ca sa maresc duritatea si solutie pt marirea duritatii e destul de scumpa.
Legat de gramada inalta de pietre, asta am avut in plan cand am aranjat partea din dreapta, dar ... pt moment am ramas fara pietre.
Pentru partea de nisip care e la vedere voi cauta ceva sa maschez, dar mie parca imi place mai mult sa vad nisipul. In felul asta vad si eu cand muta masculii nisip, ca-s tare amuzanti cand fac pe excavatoarele.
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

uitai sa intreb, poate ma lamureste cineva: Crytocara Moori care sunt in acvariu, ce sunt? masc si fem? 2fem? 2masc? poate cineva care e mai experimentat sa ma scoata din mister. multumesc!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mirciulik wrote:chiar mi-ar fi placut sa am si melci in acvariu. mai papa din mancarea care ramane, dar de 2luni de cand am acvariul si melcii in el, nu a murit decat un melc(si sunt ft multi pe-acolo).
Am incercat si io niste melci , problema era ca-i ciupeau cichlidaele cum scoteau nasu' din cochilie . Probabil pestii tai nu le-au prins gustu' inca . Urmareste-i ....... daca nu-s probleme, poti sa-i lasi .

mirciulik wrote:Cochiliile de melci le-am pus ca sa mareasca duritatea, poate o sa le ascund dupa pietre, sa nu fie asa evidente. nu am spartura de scoici prin filtre ca sa maresc duritatea si solutie pentru marirea duritatii e destul de scumpa.
Pai rupe sau sparge cochiliile si baga-le-n filtru , o sa se dizolve mult-mult mei eficient in curentu' de apa . Daca le lasi intregi in acvariu dizolvarea e asa lenta ca n-ajuta cu nimic.

mirciulik wrote:pentru moment am ramas fara pietre.
Si io-s in aceeasi situatie, stiu cum e :alright: .

mirciulik wrote:Pentru partea de nisip care e la vedere voi cauta ceva sa maschez, dar mie parca imi place mai mult sa vad nisipul. In felul asta vad si eu cand muta masculii nisip, ca-s tare amuzanti cand fac pe excavatoarele.
Daca-ti place sa-i vezi la munca, lasa nisipu' nemascat , o s-o poti face dupa ce te plictisesti. Dac-o sa te plictisesti vreodata, exact cind crezi ca te-ai plictisit de ei si c-ai observat toate smecheriile pe care le fac ....... o sa inventeze ei ceva nou, ceva ce n-au mai facut pina atunci .......


Cyrtocara moori mi se par prea tineri, nu-mi dau seama care ce-i. Cind o sa se observe, fii sigur c-o sa-ti dai seama .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!
mirciulik wrote:...ce alte nevertebrate pot sa pun cu ei, dar sa ma scape si de resturile de mancare?...
Nu ar trebui sa ai resturi de mancare. Da-le sa manance un pic mai putin decat suficient. Sau ii indopi ca sa-ti lase melcii in pace?

mirciulik wrote:...Cochiliile de melci le-am pus ca sa mareasca duritatea...
Asa intregi? Efectul scontat de tine este aproape nul. Parca te apucasei sa bagi bicarbonat cu lingurita... Ce n-a mers?

mirciulik wrote:...Legat de gramada inalta de pietre, asta am avut in plan cand am aranjat partea din dreapta...
Pietrele le mai poti aranja si pe parcurs; ar fi bine sa scoti pietrele alea cu muchii taioase si colturi; "dauneaza" pestilor fugariti de masculii dominanti.

mirciulik wrote:...Crytocara Moori care sunt in acvariu, ce sunt?
Ar fi 3 chestii de "departajare" a sexelor la bibanul asta:
- proeminenta fruntii (care e mai mare la masculi),
- culoarea un picut mai inchisa (uneori) (tot la masculi),
- lungimea un pic mai mare a innotatoarelor dorsala si anala (ai ghicit, tot la masculi).
Din poza as zice ca cel din planul indepartat e mascul si celalalt femela (mai mult pe criteriul al treilea), da nu pot fi 100% sigur, atat din cauza pozitiei pestilor, cat si din cauza varstei - sunt prea tineri. Nu l-ai intrebat si tu pe cel de unde i-ai luat?

Mult succes in continuare!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

@Porcu,
pana acuma nu s-au atins de melci. se supara masculii atunci cand melcii intra prin locurile lor si atunci ii imping afara suparati, dar nu-i ciupesc.
O sa sparg cochiliile alea, dar in care sertar al filtrului sa le pun? 2 sertare sunt cu materialul aferent, ramane partea de jos care e cea mai mare, sa le pun acolo?

@Lofty,
le dau de 2ori pe zi sa manance, uneori mananca tot, alteori nu mananca deloc, melcii tin nisipul curat. cand nu-i aveam in acvariu, era multa mizerie cand aspiram, asa ca m-am gandit sa-i pun in acvariu.
Am ramas fara bicarbonat si cand am folosit, efectul nu a fost de lunga durata. 2-3zile erau crescute valorile, apoi scadeau...
Realizez ca unele pietre sunt cam periculoase, dar altele nu mai am momentan. cat despre fugareala...dupa ce am scos din 'ciorba' speciile care erau in plus(aveam si estherae si inca 2m de membe deep) nu mai e agitatie in acvariu. Acuma am in acvariu urmatoarele specii: membe deep (2masc si 6fem), Caeruleus(1masc si 1fem adulti si vreo 11pui de 2-3cm), Moori (2 mai mari sper sa fie de sexe diferite, si 2pui de 4-5cm) si 3pui de Kingsizei(2m si 1f).
Cat despre Moori...unul e mai inchis la culoare, adica e albastru, celalalt e bleu deschis; o sa incerc sa fac cateva poze mai clare. Cel de la care i-am luat nu stia ce denumire au, ce sa mai zic despre diferentiere.

inca o intrebare: cu ce sa aspir acuma dupa ce am pus toate pietrele alea? inainte aveam mai putine si aveam un clopot de la Eheim care era eficient, dar aveam si loc. acuma e prea mare pt locurile dintre pietre.

Multumesc pt sfaturi si aprecieri
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mirciulik wrote:ramane partea de jos care e cea mai mare, sa le pun acolo?
Da .

mirciulik wrote:Am ramas fara bicarbonat si cand am folosit, efectul nu a fost de lunga durata.
Incearca Sera Mineral Salt sau JBL AquaDur, pentru asa ceva sint facute , scrie pe ele cit sa folosesti la x litri de apa ca sa creasca duritatea cu y grade. Stiu ca-s mai scumpe decit bicarbonatu' .

Poze: smilie ... Poze cu plante
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

foarte mult timp de la ultimul post, s-au schimbat destule de atunci, dupa cum urmeaza:
pe partea de hardware: am adaugat un UV de 11w marca Jebo, am schimbat filtrul 2222 cu un Jebo 828, rezultatul adaugarii uv-ului este vizibil
pe partea de fauna: am ramas in acvariu cu urmatoarele specii: Membe Deep, Labidochromis Caerulus, Pseudotropheus Kingsizei, Cyrtocara Moori si o specie pe care la momentul cumpararii trebuia sa fie Kingsizei dar pe masura ce a crescut s-a colorat diferit, pestii sunt activi si au facut si pui. Sunt pui prin acvariu (si sunt destui dar supravietuiesc doar cei rapizi) si am pui scosi separat atunci cand am reusit sa prind femelele.
Parametrii apei s-au stabilizat demult, pH-ul jongleaza 7.7 - 7.8 - 8.1, schimburi de apa cate 100l(uneori mai putin, uneori mai mult) o data la 2sapt, apa de la robinet trecuta prin filtru cu carbune activ si filtru cu bumbac.

image image image image image
eugens
Junior member

Joined: 18/03/2009 23:25:42
Messages: 38
Location: BRASOV
IP:
Offline

Salut !
deci se vad avantajele folosirii unui UV , cam cat e unul si cum se ia in functie de volumul acvariului s-au cum ?

[Yahoo!]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

mi-am luat un neon JBL Marine
cum sa pozitionez neoanele? aquarelle in fata? marine in spate? sau invers?
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as baga Marine in fata si orice alt tub in spate.
Dar asta nu este o regula.
Incearca ambele variante si alege-o pe cea care place ochiului tau.
Eu am JBL Marine pozitionat spre geamul din fata, din trei motive:
- backgroundul Juwel este mai putin "interesant si natural" la lumina albastra;
- prefer sa ma bucur de culorile albastre ale pestilor atunci cand patruleaza in fata geamului, ...doar pentru ei am bagat acest tub;
- nisipul alb din Hornbach are o alta "stralucire" in partea din fata.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

ai avut dreptate
am pus Aquarelle in spate (s-a luminat mult mai bine decorul decat atunci cand aveam neonul Philips Blue) si JBL Marine in fata(acuma culorile pestilor parca sunt mai vii)
nu am internet acasa momentan, dar voi pune poze cat mai curand.
multumesc @Lofty
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

Din pacate acest acvariu nu mai exista la mine in casa. Mi-a oferit multe satisfactii si cu el am invatat mult din acvaristica pe care o stiu.
Se poate inchide/sterge. Multumesc!
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com