[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal de incepator/bord  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

problema nu e ca o sa explodeze (n-are cum) ci din contra, ca o sa scape CO2 in casa. indiferent cat de bine crezi ca ai facut racordul dintre furtun si robinet, in timp este foarte probabil sa scape Co2, mai ales ca dioxidul de carbon e si coroziv pt mase plastice/ cauciuc (ai pus macar furtun special de co2?)
nu e de joaca cu CO2, e necesar destul de putin ca sa atinga concentratia letala pentru om intr-o camera obisnuita. mai ales noaptea, cand se doarme, nici nu e nevoie sa se umple toata camera cu CO2 e suficient 1 metru de la podea (CO2 e mai greu decat aerul)
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Humbert wrote:problema nu e ca o sa explodeze (n-are cum) ci din contra, ca o sa scape CO2 in casa. indiferent cat de bine crezi ca ai facut racordul dintre furtun si robinet, in timp este foarte probabil sa scape Co2, mai ales ca dioxidul de carbon e si coroziv pentru mase plastice/ cauciuc (ai pus macar furtun special de co2?)
nu e de joaca cu CO2, e necesar destul de putin ca sa atinga concentratia letala pentru om intr-o camera obisnuita. mai ales noaptea, cand se doarme, nici nu e nevoie sa se umple toata camera cu CO2 e suficient 1 metru de la podea (CO2 e mai greu decat aerul)


ma gandesc ca sa ajunga la nivelu de letal ... trebuie totusi o presiune destul de mare, ma gandesc eu ... cat despre furtun e luat de la petshop si tipu de acolo a zis ca este de co2 ....ce sa zic, furtunul este unpic siliconat ...elastic ...nu e cum sunt cele de perfuzie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

tu poti sa te gandesti cat vrei tu, in definitiv e treaba ta
2l CO2 lichefiat la 60atm =58m3 presiune normala

un apartament obisnuit are cat? 60*3 = 180 m3?

deci iti rezulta o concentratie de aproximativ 32% in conditiile in care concentratia letala e pe undeva pe la 12%.

la faze din astea ori stii calculele ori nu stii, n-ai la ce sa te gandesti. in butelia aia ai cateva zeci de bar/atm, ceea ce crede-ma ca-i o presiune foarte mare (reamintesc ca noi respiram aer la 1 atm).

in fine, e treaba ta cum ziceam.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

oooki am inteles acum, scuza-ma daca ai considerat ca te iau peste picior sau ceva de genu pur si simplu nu credeam ca poate s afie atat de periculos ....atunci o sa o las mai moale pana ii pun si regulatorul
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:o sa o las mai moale pana ii pun si regulatorul
Scoate-o-n balcon .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Humbert wrote:tu poti sa te gandesti cat vrei tu, in definitiv e treaba ta
2l CO2 lichefiat la 60atm =58m3 presiune normala


CO2-ul din butelie NU este lichefiat.

Evident ca "siguranta inainte de toate" dar... Humbert, ne explici si noua cum ti-a iesit volumul ala la presiunea de o atmosfera? S-a intamplat ceva cu boii lui Mariotte de cand am terminat eu liceu'? Ca mie imi ies doar vreo 120 de litri la o atmosfera din 2 litri la 60 de atmosfere (pot fi bari, pot fi at). Nu mai transform in metri cubi pentru ca iese un volum ridicol. Cum spuneam stau prost cu memoria, dar asta nu inseamna ca nu incerc sa mi-o improspatez din cand in cand. Ne luminezi?

Si a doua parere, din nou siguranta inainte de toate, asadar, ca sa dormi linistit, scoate butelia pe balcon, sau inchide-o, dar trebuie sa stiti ca intr-adevar dioxidul de carbon e mai greu decat aerul. Ca sa aveti o imagine inchipuiti-va cum curge apa. Cam asa curge si CO2-ul in aer. (Sigur ca nu chiar asa, e doar o paralela) In plus dioxidul de carbon e si mai putin dens decat apa. El va iesi prin orice crapatura a usii, a ferestrei sau a orice altceva se poate crapa si comunica cu exteriorul intr-un apartament. Ar trebui sa locuiesti intr-un acvariu sau sa ai toata tamplaria foarte etansa ca sa se intample ceva rau. Sau sa locuiesti intr-un acvariu.

Majoritatea acestor accidente nefericite se intampla in beciuri, care sunt in linii mari niste gropi unde se poate acumula un gaz mai greu decat aerul. Nu am auzit inca de cineva ucis de CO2-ul scurs din butelia de gaz, poate tocmai pentru ca mie din calcule imi iese un volum mult mai mic de CO2 la presiunea de 1bar.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:CO2-ul din butelie NU este lichefiat.

Ba e lichefiat :p .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Nu sunt convins, dar nu ma pot contrazice cu cineva de talia ta.

Sa zicem ca e lichefiat si ca are 2 Kg... asta inseamna la presiune normala cam 1mc. Tot e cam departe de 58mc...
Nu prea inteleg. Va rog luminati-ma si pe mine.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

paaai ca sa fie treaba sigura ...seara inainte de culcare inchid butelia, si ii dau drumu dimineatza, cu tot cu pompa, nu de alta da nu e nimeni acasa ....eh daca e sa nu mai raspund pe forum inseamna ca ....si-a facut treaba co2`u , nu vreau sa transform discutia intr- cearta intre voi, humbert a vrut sa ma atentioneze ca este periculos ...foarte chiar, oricum va multumesc mult pt sustinere si ca tineti la viatza mea

ca si update...aseara am facut unpic curat in acvariu .... aspirat ...legat din nou jawa de pietre sa fie mai subtil ca nu imi placea cum se vedea ata respectiva ... acum urmeaza sa gasesc in constanta ceva plante tip gazon caci cu riccia nu cred ca am sa reusesc tocmai pentru ca va trebui sa stric tot ce am acum in acvariu ca sa pot sa pun plasa , asa ca planul riccia va fi ceva pe viitor ...e cineva din constanta in zona care are idee unde pot gasi?
Multumesc

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Iti pot oferi niste Lilaeopsis brasilensis, pentru ca la mine nu mai are loc. Nu spectaculos de mult cantitativ, dar destul cat sa iti poti da seama ce poate.

Asta daca vrei, evident.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

val, salut

informatia aia cu 2 litri gaz lichefiat care au 58 m3 la 1 atm am luat-o de pe un forum si recunosc ca nu am verificat-o, pt ca stau prost spre foarte prost cu aplicarea legii gazului ideal :)

am mai incercat sa caut ceva pe net si nu am reusit sa gasesc decat asta

care spune ca 2 litri de gaz lichefiat (0.002 m3) masurat la 1 atm ocupa 1.69 m3 in faza gazoasa. acum daca ar fi sa inmultesc asta cu 60 atm ar da chiar mai mult decat am zis eu initial, dar acelasi ordin de marime, ceea ce ma face sa cred ca transformarea initiala e corecta

mi se pare greu de crezut ca 2 litri de gaz lichefiat la 60 atm sa ocupe doar 1 m3, care e un cub cu latura de 1 metru in definitiv, mi-l pot inchipui in fata ochilor. stiu ca lichidele au densitatea cam de 1000 de ori mai mare decat gazele, deci cred ca-i o aproximare buna sa consider ca 1 litru de gaz la 1 atm are cam 1m3 in faza gazoasa, deci acelasi gaz lichefiat la cateva zeci de atmosfere va ocupa cateva zeci de m3 la 1 atm

am mai gasit si astadar nu prea am timp acum sa fac calcule

oricum, ma intereseaza care e raspunsul corect si poate ar ajuta daca ai pune tu calculul tau
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dupa o discutie pe YM cu Val am aflat ca densitatea CO2-ului in conditii "normale" (0 C si aproximativ) este de 1,98 kg/m3. In concluzie, in butelia de 2 kg intra aproximativ un metru cub de CO2 .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai asta e la presiune normala.
la presiune de 60 atm cred ca densitatea e mult mai mare, apropiata de a unui lichid (apa are 1000kg/m3, nu?)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

in primul link dat de mine zice ca
Liquid phaseLiquid density (at -20 °C (or -4 °F) and 19.7 bar) : 1032 kg/m3
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Humbert wrote:pai asta e la presiune normala.
la presiune de 60 atm cred ca densitatea e mult mai mare, apropiata de a unui lichid (apa are 1000kg/m3, nu?)

Evident ca densitatea e mai mare la 60 bari .
Ideea e ca in butelie sint 2 kg de CO2 ...... 2 kg sint tot 2 kg indiferent de presiune si temperatura. Iar cind cele 2 kg ies in camera, adica la conditii normale de temperatura, cele 2 kg vor umple aproximativ un metru cub.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Hai sa lamurim problema asa cum o vad eu:

Raspund intai la postul de mai sus.

2 litri de gaz lichefiat (0.002 m3) masurat la 1 atm ocupa 1.69 m3 in faza gazoasa


Man hai sa lasam 'reaq litri ca ne induc in eroare. Volumul variaza in functie de presiune asa ca nu ne spune nimic referitor la cantitatea de gaz.

Densitatea fazei lichide vad ca e cam 1. Hai sa o aproximam asa ca oricum nu conteaza. Sa zicem ca discutam despre 2Kg de gaz lichid.

Cele 2 Kg de lichid vor fi evident tot 2 Kg de gaz.

La 15 grade celsius, densitatea dioxidului de carbon este de 1.87 Kg/mc.
Vreti sa aproximam densitatea cu 2Kg/mc? Hai sa facem asa ca e mai simplu de calculat.

Deci la 15 grade Celsius cele 2 Kg de dioxid ale noastre vor ocupa 2Kg / 2Kg/mc... adica aproximativ 1 metru cub.

Daca ti se pare mai clare rezultatele unui convertor, intra tot pe linkul dat de tine la "Gas to liquid conversion". Introdu la gaz 1 metru cub si vezi ce masa de lichid iti da.

Sa nu-mi zici ca e vorba de 1 atmosfera acolo, ca masa rezultata la Mass of the liquid phase : 1.87 (Kg) este tot atat si la 1 atmosfera si la 15.000 de atmosfere.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cred c-am scris amindoi acelasi lucru cu alte cuvinte .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

concluzia......butelia mea de co2 nu o sa ma omoare :bgalben: :bgalben: :bgalben:

Iti pot oferi niste Lilaeopsis brasilensis, pentru ca la mine nu mai are loc. Nu spectaculos de mult cantitativ, dar destul cat sa iti poti da seama ce poate.

Asta daca vrei, evident.


ti-as fi recunoscator , iti dau un add pe ymsh si vorbim acolo

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

se pare ca m-am inselat. am mai gasit un site unde zice intr-adevar ca 1KG de CO2 lichefiat ocupa 551 litri la presiune normala, adica intr-o butelie de 2 litri (2-3 Kg) e cam 1 m3 de gaz, exact cum a zis val

http://www.teamonslaught.fsnet.co.uk/co2_info.htm

foarte bine, asta-i o veste buna, si data viitoare o sa verific si eu informatia. totusi eu nu m-as juca in niciun fel cu Co2-ul, il consider o chestie potential periculoasa.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Humbert wrote:totusi eu nu m-as juca in niciun fel cu Co2-ul, il consider o chestie potential periculoasa.
Asta-i idoobitabil™ .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com