[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cu ce taiem sticla  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Am facut mai multe incercari cu jaful din targ si se taie in valuri , mai mult se rupe decat se taie.
Drept sa spun la fel am patit si eu pe vremuri cu diamantu' meu. M-am dus cu el la un amic mai vechi decit mine si omu' a constatat ca diamantu' e bun. Problema era mina mea. S-a rezolvat cu putin antrenament si un geam spart ca materie prima.
Mai incearca pppaaa niste cioburi cu diverse inclinatii ale sculei poate-poate ...... Daca nu vrea nicicum, probabil ca ai o scula proasta smilie buna de spart alune . Sau incearca la un geamgiu binevoitor sa-l verifice el.

Cind cumperi du-te cu un ciob de sticla in buzunar. Poate te lasa vinzatoarea sa-l incerci.

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am mai luat un diamant astazi,asta e un pic mai smecher dar mi-am cam luat tzeapa.Avea 5 rotite si in dreptul lor erau trecute cifre de la 2 l a 6.Numai ca rotitele pentru 5 si 6 lipsesc Oricum eu vreau macar geamul de 4 sa-l pot taia.Am facut o incercare cu el si a mers cat de cat.Am observat ca uleiul
nu ajuta la taiatul geamului dar am incercat cu diluant si am avut rezultate mai bune.Maine daca am timp ma apuc de taiat geamul dar nu stiu sigur. Oricum am mutat biroul in dreptul geamului si am ramas cu un spatiu de 150 lungime si 60 latime in care ma bate gandul sa pun un "monstru" de 520 litri brut Numai ca nush de unde sa fac rost de atatia bani dar poate pe la toamna ,oricum momentan o sa-i fac suportul ca a nu ma plictisesc

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:am ramas cu un spatiu de 150 lungime si 60 latime in care ma bate gandul sa pun un "monstru" de 520 litri brut
Daca tac, fac bube la gura : in faci din sticla aia de 4 mm ?

johnny6600 wrote:Numai ca nush de unde sa fac rost de atatia bani dar poate pe la toamna ,oricum momentan o sa-i fac suportul ca a nu ma plictisesc
Inceputu' e mai greu. Dupa ce ai suportu' restu' vine de la sine . Parca te vad la galerie cu monstrul .

P.S. al reaq : Daca tot ai spatiu' ala de 150 cm, de ce nu faci un rastel cu 3 nivele? Ca tot atita loc iti fura din camera.

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

In primul rand
In al doilea rand : prima oara am vrut sa-l fac din sticla de 3 mm da trebuia sa pun intarituri si nu-mi mai place cum arata asa ca am zis fie din sticla de 4 mm da sa dorm linistit :jumpers: M-am gandit la urmatoarele dimensiuni :150 cm L, 10 cm l si 80 h.Probabil o sa-l populez cu 20-30 de crapi koi si vreo 10 discus.O sa pun si poze la galerie binenteles
Nici eu nu m-am putut abtine ca doar mi-ai aruncat mingea la fileu
Si trecand la lucruri serioase : m-am gandit si la varianta asta cu rastelu pe 3 nivele si nu m-ar deranja , totusi nu stiu ce ar zice maicamea.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:m-am gandit si la varianta asta cu rastelu pe 3 nivele si nu m-ar deranja , totusi nu stiu ce ar zice maicamea.
Daca tot o ia topicu' pppaaa aratura, macar e intr-un sens bun .

Pai faci rastelu'. La inceput un singur acvariu . Pe celelalte rafturi pui flori, bibelouri sau ceva ce-i place s-o imbunezi pppaaa maica-ta . Pe urma acvariile vor acapara indubitabil intreg rastelu' . Politica pasilor marunti. Asculta ce zice porcu' ca-i porc batrin si trecut de nenumarate ori prin experiente similare .

Poze: smilie ... Poze cu plante
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Pai faci rastelu'. La inceput un singur acvariu . Pe celelalte rafturi pui flori, bibelouri sau ceva ce-i place s-o imbunezi pa™ maica-ta . Pe urma acvariile vor acapara indubitabil intreg rastelu' . Politica pasilor marunti. Asculta ce zice porcu' ca-i porc batrin si trecut de nenumarate ori prin experiente similare


Cand avem nevoie de sfaturi trebuie intrebat un batran...
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am fost toata ziua pe strand si numai de taiat sticla nu mi-a ars :soare:
Asa m-am gandit si eu cu rastelu dar sa vedem , ca daca-l fac pe 3 nivele e clar ca o sa folosesc rectangulara , asa pt unu singur ma gandeam sa improvizez k am balconu plin de tampenii.Am intrebat mai demult la un magazin de constructii si rectangulara era 70.000(7 RON) metru liniar iar pentru ce vreau eu imi vor trebui destui metri.Si la voi e tot asa de scump metru sau am intrebat eu aiurea?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Eu tai sticla indiferent de grosime, pinä la 12mm cu rola. Cele mai mari probleme apar la täierea fisiilor inguste cum ar fi intäritoarele. Pentru bazinul de 420 de litrii din sticlä de 8 mm am fost nevoit sä tai 10 cm din lungimea de 130 cm la o lätime de 60 cm si grosimea de 12mm, o fostä masä cu zgirieturile de rigoare. Am lipit coltarul pe sticlä cu prenadez sä nu miste, am uns suprafata de täiat cu o pensulä micä inmuiatä in terpentinä, am uns si rola sä nu se agate in timpul täierii, am rulat täietorul pe-o musama sä se slefuiascä axul rolei ca sä roteascä usor, am fixat rola la marginea sticlei si am tras täietorul incet si continuu pe marginea coltarului spre mine in asa fel incit sä se audä un zumzäit uniform. Dacä nu-i perfect rotundä din cauzä cä a fost lovitä de sticlä sau a cäzut cindva pe muchie, rola se poate opri si aluneca in loc sä se roteascä, si nu taie in acel loc. Dacä-i unsä cu terpentinä nu mai sar asa multe cioburi si sticla se comportä de parcä ar fi spintecatä de lichid, se rupe mai usor si mai drept. Dupä ce am täiat-o am ridicat-o putin, am asezat coada rotundä a täietorului exact sub täieturä la marginea din partea mea, (e mai bine sä se punä ceva rotund de lemn mai tare sub ambele margini) si am apäsat cei 10 cm cu podul palmei spre masä pinä s-a despicat sticla. Forta de apäsare trebuie exersatä, dar se invatä repede. Atentie! Intre marginea coltarului si muchia rolei e o distantä de 2,5mm! Coltarul se miscä de unde trebuie sä stea si stricä toatä treaba!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ai taiat sticla de 12 cu diamant din targ? Daca e asa ai tot respectu meu , daca ai alt tip de diamant as vrea si eu sa stiu de care.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Oops , sry nu am vazut de unde esti oricum impresionant sper sa tai si eu sticla macar de 4

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

GATA ma las de taiat geam M-am chinuit de nebun astazi si n-am reusit sa tai ca lumea.Distrug geamurile aiurea.Maine daca am timp ma duc la un geamgiu si-l pun sa-mi taie ca nu are rost.Probabil ca nu toata lumea s-a nascut cu aptitudinea asta

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

:bravo:
cel mai bine asa.

Dar pastreaza un ciob sa exersezi totusi, nu stii cand ai nevoie...

era sa uit
[Email]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Nu cu diamant, Johnny, ci cu rolä! E adevärat cä mi-am cumpärat trei täietoare cu diamant din piata rusilor din Arad dar acasä am väzut sub o lupä stereoscopicä cät de rele sunt in majoritate, cä nici unul nu era cum trebuia. Aveau, fie diamantul ciobit, fie muchia täietoare slefuitä in directie gresitä, incät trebuiesc tinute strämb ca sä taie drept. Pe de altä parte toti sticlarii, printre care seful meu, maistru sticlar, pe care i-am intrebat cum se taie sticla cu diamantul, au täiat-o totdeauna numai cu rolä si päreau sä nu fi väzut vreodatä un täietor de sticlä cu diamant. Prin anii 70, mi-a spus un sticlar bäträn, in pragul pensiei cä n-ai voie sä lasi diamantul cu toatä greutatea sa pe suprafata sticlei cänd o tai. Cät o fi de adeväratä informatia rämäne de verificat iar avantajele täierii cu diamantul nu le cunosc dar un efect pe care l-am observat in incercärile mele a fost cä nu sar cioburi din täieturä asa ca la lucrul cu rola, obtinändu-se colturi mai drepte. Si diferenta de pret ar putea fi mentionatä aici! Dacä lovesti sticla ca sä crape in locul täiat este mai bine s-o faci doar pe primii doi cm de la margine, pentru cä dacä o lovesti pe toatä täietura, iese cu marginea neuniformä. Nu-ti trebuie mai mult de 30 min sä inveti sä tai sticla. Mäsori, faci semn cu stiloul cu cernealä sau cu markerul, pui liniarul la 2,5mm de locul täieturii, ungi cu terpentinä, tragi cu rola apäsänd cu cca. 2kgf, pui coada täietorului sub sticlä si apesi marginea.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Intrebare : ce e aia rola si de udne cumpar si eu , a da si la ce pret?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

(Am mai luat un diamant astazi,asta e un pic mai smecher dar mi-am cam luat tzeapa.Avea 5 rotite si in dreptul lor erau trecute cifre de la 2 l a 6.Numai ca rotitele pentru 5 si 6 lipsesc)
....Acela e täietorul cu role!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Aham , ok am inteles , problema e ca am incercat si cu rola si nu am avut rezultate bune , daca o sa mai am timp mai incerc.Multumesc pentru raspunsuri.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com