[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Construire acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Va salut.
Datorita faptului ca am fost balalau si am zgariat geamul de la acvariu in ultimul hal ma vad nevoit sa imi fac altul. Dimensiunile sunt L 100 x l 40 x h 50, sticla este de 8mm de la UrbanGlass. Am mai confectionat vreo 4 acvarii care au iesit bine dupa parerea mea, dar acesta vreau sa iasa impecabil si drept urmare apelez la maestrii de pe acest forum.
-Acvariul va fi lipit cu fetele peste fund. Ma gandeam sa folosesc nylon de pescuit de 1mm sau mai subtire ca si distantier, procedez bine? Mentionez ca dimensiunile sticlei imi permit sa folosesc distantiere.
-De unde as putea achizitiona Dow Corning 881 negru si daca nu exista asa ceva atunci ce imi recomandati urmatorul calitativ, tot negru ca la noi in saracia asta de Braila e jale.
-Niste coltare de lemn cu suruburi ma ajuta cu ceva pentru fixare si presare sau folosesc tot clasicele scandurele legate cu sfoara si cu benzi de elastic?
Orice sfat este binevenit, orice indrumare indiferent.
Cu speranta ca nu v-am plictisit cu doleantele mele va multumesc anticipat pentru viitoarele posibile sfaturi.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2012 10:58:44

[Email]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Iti recomand sa lipesti fetele langa fund, adica fundul incastrat intre fete. Lucreaza mult mai bine la acel volum de apa si e mai toleranta la greseli operatiunea decat in varianta ta.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Din pacate dimensiunile sticlei nu imi permit aceasta manevra, e musai sa le lipesc peste fund.
[Email]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Arunca un ochi si peste topicul colegului http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/19550.page ca sa vezi cum a lipit el
Tudor wrote:Din pacate dimensiunile sticlei nu imi permit aceasta manevra, e musai sa le lipesc peste fund.

Mai bine duci sticla de jos la slefuit/taiat sa iti intre incadrata intre fetele laterale, daca le-ai achizitionat deja.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2012 11:29:12


Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

dow corning 881 gasesti doar aici http://www.pepika.ro/21-Acvaristica/506~Executie-acvarii/5523-Silicon-pentru-acvarii-Dow-Corning-881-310-ml-negru.html negru sau transparent, in functie de cum iti place

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Am cautat in disperare, si eu tot aici am gasit dar din pacate : Disponibilitate: nu este în stoc...
[Email]
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

poti folosi si alt silicon pentru acvarii. nu este un monstru de acvariu. la cel de 165L am folosit bison parca (sau titan, nu mai retin exact ca e lipt de vreo 2 ani si ceva si am mai lipit cate ceva intre timp). fundul il poti lasa pe cel care il ai si mai bagi o foaie de 6mm (minim) intre laterale si nu mai ai treaba.
[Email] [Yahoo!]
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Multumesc dj ando pentru sfat, asa o sa procedez. Ma gandisem si eu la varianta sugerata de tine dar nu stiam daca e viabila. Despre nylon de pescuit e ok daca pun?
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

- bazinul nu este foarte mare, poti folosi orice marca de silicon pentru acvarii... nu e nici o problema!
- firul de naylon (1 mm) este perfect pentru distantare.
- taie o bucata de geam de 6 mm la cotele interioare ala bazinului si "dubleaza" fundul acvariului... sa "croiesti" geamul cu 1-2 mm mai mic, ca sa poti crea un cordon de silicon in jurul lui (silicon ce va fixa, suplimentar, si laturile acvariului).


Spor la treaba!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Va multumesc tuturor, ma voi apuca de treaba. Voi incerca pe cat posibil sa pozez stadiul lucrarilor si bineinteles evolutia acvariului.
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com