[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalatie osmoza  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Salutare.
Am gasit de cumparat un sistem de osmoza produs de aquili ( http://www.magicnature.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=757&category_id=251&option=com_virtuemart&Itemid=134 ), SH, folosit 2 luni, la pretul de 120 RON.
In ideea ca la viitoarele resetupuri din toamna vreau sa folosesc apa de osmoza, ma gandesc sa nu ratez ocazia, caci mi se pare un pret bun si nu ma aglomerez in toamna cu cheltuielile.

Ce vreau sa va intreb acum. Vi se pare ok instalatia? Aveti experienta cu ea?
N-am mai avut instalatie de osmoza pana acum, asa ca va intreb: trebuie montanta permanent la o teava de apa? Sau o pot monta periodic la bateria de la chiuveta/cada/dus si sa lucreze doar cand am nevoie?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Felicitari pentru achizitie si pentru viitorul reef! heheheheh

Va trebui sa-ti cumperi membrana sau sa o tii umeda pana atunci cand o sa folosesti instalatia ..

In instructiunile la a mea (precum si pe youtube cand cautam de mentenanta ca sa stiu si eu cu ce se mananca) toata lumea insista ca nu ai voie sa lasi sa se usuce membrana caci se strica iremediabil.
La Dennerle-ul recomanda ca macar odata pe saptamana sa o folosesc, iar cand nu o folosesc sa acopar toate tevile cu niste capace de plastic date de ei. Si fac asta ... caci o si decuplez de la dus si acopar si acel 'in'.

Cu cat o folosesti mai rar (dar nu mai mult de 1 luna pauza) cu atat trebuie sa scoti acel flow restrictor si sa lasi membrana sa lucreze in gol sa se curete. Cat de mult depinde de duritatea apei - am sa-ti trimit diseara tabelul de la Dennerle Osmosis 130.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu e pentru reef Cel putin nu anul asta.

Sa inteleg ca o pot conecta la bateria dusului, nu trebuie sa am o teava doar pentru el.
N-ar fi o problema sa il pun o data pe saptamana sa lucreze, daca asa trebuie.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Merita cumparata de NOUA si asta la un pret foarte bun, nu precum cel din link.
Am sa explic de ce. Cartusul pentru filtrarea sedimentelor se colmateaza repede. Producatorul recomanda schimbarea acelui cartus o data la 6 luni. Cartusul pentru carbune activ se schimba si mai repede: o data la 3 luni. Desigur, aceste date sunt pentru un consum mediu.
Colmatarea cartuselor duce automat si la uzarea prematura a membranei, astfel incat in loc de 2 ani o vei folosi unul. La mine, membrana RO noua s-a colmatat in 3 luni din cauza ca nu am schimbat cartusele pentru prefiltrare.
Pe de alta parte, un singur etaj de filtrare inaintea membranei RO nu este suficient.
Dpdv al eficientei, acest sistem este net inferior unuia complet sau aproape complet, cu 5 sau 6 trepte de filtrare. Desigur si pretul este altul in acest ultim caz. Pe ansamblu insa, merita achizitionat un sistem complet. Nu de alta, dar poti utiliza apa de osmoza remineralizata in etapa finala inclusiv pentru consum propriu (baut, gatit, fier de calcat etc.). Ca fapt divers, din 2008 (anul in care am achizitionat osmozor) sotia mea nu a mai facut piatra la rinichi. Poate fi doar o intamplare, dar nu cred. E medic si cred ca stie mai bine decat mine cauza.
Acel sistem cu 3 cartuse este o jucarie si trebuie luat ca atare.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu asa folosesc, n-am ce modifica si a venit direct cu robinet si garnitura. Si las cateva ore sa se stranga apa, apoi izolez chestii si ii dau drumul peste o saptamana.
Acopar si tevile si tot ce trebuie. Iar cand ii dai drumul, trebuie sa o lasi 15 minute sa zicem fara flow restrictor pe teava albastra.

Poate altii stiu si mai bine, dar la instructiuni la a mea asa zice.

Poti te rog sa pui niste poze cu ea ?


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

N-am poze cu dansa, insa este link in primul post cu instalatia chiar de pe site-ul de unde a fost cumparata.
Acum ramane sa ma interesez la dansul in legatura cu membrana.

Ma pune pe ganduri un pic pretul asa de mic

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@ezatemi:

Am citit ca NU se recomanda apa de osmosa pentru baut. Merge sa-ti faci o cafea sau ceva, dar pe termen lung e foarte periculos caci prin osmosa va scoate de fapt din organism mineralele. Pentru informatii: http://www.who.int/water_sanitation_health/dwq/nutdemineralized.pdf (World Health Organisation).

Si de asemenea, cred ca merge si cu 3 etaje (eu am si sunt multumit) pentru ca sunt foarte ieftine cartusele si poti sa schimbi la 3 luni fara probleme.

Mi-am adus aminte apropos de colmatare... lectia de invatat este ca trebuie un TDS meter - de preferat inline caci am inteles ca TDS meter-urile mobile sunt foarte usor de contaminat. Faptul ca ai 5 etaje de filtrare minim nu garanteaza ca unul din ele nu se colmateaza si tot acolo ajungi. Cu un TDS meter te prinzi cand trebuie schimbat ceva ...

N-am inca, dar imi iau.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2012 18:26:57


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@ezatemi: Pretul pe care l-am gasit SH e 120 RON.

Nu sunt dispus la o cheltuiala foarte mare pentru osmoza, ma gandeam ca daca "prind" ceva ieftin nu strica...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Pai...eu am scris altceva: apa de osmoza REMINERALIZATA in stadiul final. Adica instalatia are inclus un cartus de remineralizare. Apa de osmoza simpla are incarcatura cu alte elemente aproape de zero. Apa osmozata pe care o obtin eu, in conditiile enumerate de mine, cu toate cartusele schimbate in februarie, are incarcatura de 24 ppm. Undeva exista o neintelegere. Daunatoare pentru organism este apa DISTILATA nu osmozata deoarece scoate sodiul din tesut (informatie furnizata de medic), dar asta e alta poveste.
Inca un lucru: sotia mea are prostul obicei (din punctul meu de vedere) sau bunul obicei (din punctul ei de vedere) ca de doua ori pe an sa ma duca in spitalul unde lucreaza pentru a-mi face analize sanguine: apucatura de medic... Folosim apa de osmoza pentru baut din 2008 si pot afirma ca nu avem deficit de minerale eu, sotia si copilul.
Nu in ultimul rand, aportul de minerale din apa de baut este unul minor comparativ cu ceea ce obtinem din alimente. Verificati eticheta oricarei ape minerale de pe piata romaneasca, concentratia in minerale a apei respective si apoi verificati necesarul zilnic de minerale al organismului uman.
Cat despre colmatare...asa este. Mie mi-a fost invatatura de minte.
Relativ la ceea ce declara WHO...mi se falfaie. Pana anul trecut, tot ei declarau ca telefoanele mobile nu au nici o treaba cu neoplaziile cerebrale, conform unor studii platite de firmele de telefonie mobila. Acum au schimbat-o...
Asa ca...fiecare intelege ce crede.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am cumparat acel sistem de osmoza nou , si pot sa iti zic ca face treaba bine , si nu sunt singurul care il foloseste , daca il vrei pentru marin ai cam avea nevoie sa adaugi si cartusul de NPS , daca nu merge si asa , eu la discusi asa il folosesc fara NPS , ideea e ca la mine merge non-stop osmozorul si daca o fi peste macar peste vreo 5-6 luni pot sa iti daca e bun de ceva sau nu pentru ca momentan e inca nou si KH nu il scoate 0 ci undeva pe la 4-5 , cei drept la noi in dobgrogea apa este foarte dura si de aici cantitatea mica de apa de osmoza care rezulta , la mine ies circa 5 litri in 2.5 ore , dar am inteles ca daca schimbi flow-restrictor-ul s-ar putea sa scoata mai multa apa de osmoza. Pretul de nou a fost de 250 ron eu zic ca merita. Ce au zic colegi mai sus ca e mai bine sa ai mai multe cartuse , e adevarat dar nu musai , cel putin din punctul meu de vedere , hai sa zicem ca la marine e musai NPS , restul e decizia ta . Am inteles ca la astea cu 3 cartuse se poate adauga destul de usor cartusul de NPS care nu costa chiar mult.
daca nu o folosesti se recomanda ca dupa 15 zile sa se introduca niste bacterii, cel putin asa recomanda producatorul , bacterii care se gasesc de cumparat. Se poate conecta la bateria de la dus , la robinetul masinii de spalat, defapt am impresia ca la orice robinet cu filet de 3/4.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/04/2012 23:15:59


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Eu am cumparat acel sistem de osmoza nou
momentan e inca nou si KH nu il scoate 0 ci undeva pe la 4-5 , cei drept la noi in dobrogea apa este foarte dura si de aici cantitatea mica de apa de osmoza care rezulta

Daca apa pe care o obtineti are KH 4...cartusele si membrana sunt deja colmatate. In nici un caz la aceste valori osmozorul nu mai poate fi considerat NOU. E deja pe duca.
Apa din Constanta e foarte dura si a omorat membrana. De dorit ar fi fost ca inaintea osmozorului, pe circuit, sa montati un filtru cu canepa si un altul cu rasini schimbatoare de ioni. In acest fel prelungeati viata osmozorului. Acum este deja prea tarziu.
Oricum, 2 litri/ora, fara pompa booster, e destul de bine dpdv al randamentului. Mai mult nu ii puteti cere. Face si el cat poate.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@stefan - nu stiu de ce, credeam ca de fapt ai cumparat-o deja - eu zic sa mai astepti si sa iei nou. Nu va trebui sa alergi imediat si dupa alte cele. E bine sa iei si ceva unde gasesti componente de schimb si peste 1-2 ani.

@ezatemi - o opinie interesanta cu mineralele din apa care nu asigura necesarul zilnic. Nu stiam, am mai citit si intr-adevar apa distilata e mai rea pentru sanatate decat cea de osmosa (eu le vedeam foarte asemanatoare: http://waterhealthstudies.blogspot.com/2007/12/distilled-water-vs-reverse-osmosis.html ). Oricum, trebuie remineralizata, dar ai zis de atat de multe ori ca apa de osmosa incat am crezut ca nu remineralizezi (probabil ca tie iti era evident procesul ).

@andrei: dennerle 130 (cea mai ieftina de la ei, costa 70 euros aici: http://www.zooplus.de/shop/aquaristik/aquarium_zubehoer/osmose/dennerle/264016 ) imi produce 2.5L/h dar kH 0 (are 2 luni deocamdata). Nu pot umbla la flow restrictor insa (ei zic ca e facut sa fie optim, duh) insa spun ca rata depinde si de temperatura apei, de presiunea la teava samd.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

@ezatemi , asta a fost valoarea care a iesit inca de la prima picatura , cica ar trebui sa curga ceva apa ca sa ajunga la valori de 0 , mai este si un prieten de-al meu care si-a cumparat osmozor odata cu mine si la fel si el , tot valoarea asta io scoate.Acum care e treaba cu el o sa ma documentez

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Hmmm, ciudat.
Andrei, ceea ce spui tu confirma unele dintre banuielile mele: am avut si eu o membrana RO care, noua fiind, scotea tot 4 duritate. Ce naiba, prin acea membrana doar molecula de apa trebuie sa treaca. Ma intreb daca nu cumva calitatile membranei sunt buba in aceasta situatie. Nu de alta, dar pe piata gasim membrane RO cu preturi variind intre 120 si 350 lei. In acest caz, ce platim? Eticheta lipita de comerciant sau, mai rar, producator, pe obiect? Sau platim obiectul in sine? Eticheta aceea, brandul, este o asigurare pentru cumparator ca primeste sau nu un produs de calitate? Cred ca tu te-ai fript, sau poate testerul folosit de tine nu e tocmai OK.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Orice producator de membrane recomanda o anumita cantitate de apa cu care se face rodajul membranei.
De obicei aceasta cantitate este de 50-100 litri de apa de osmoza. Abia dupa ce se produce aceasta cantitate
apa de osmoza ar trebui sa aiba parametri corecti. O apa de osmoza ok, masurata cu TDS metrul trebuie sa
aiba o valoare sub 10, in KH asta inseamna 0.
Cati litri de apa ai produs pina acum Andrei?

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

kirucd wrote:Orice producator de membrane recomanda o anumita cantitate de apa cu care se face rodajul membranei.

Bineinteles. Acest lucru este clar specificat in manualul osmozorului.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi si opinii.

Iulian, n-am cumparat inca. Desi cand ma apuca impulsul de obicei ma abtin greu, totusi am zis sa intreb intai, mai ales ca pretul e foarte mic. Oricum, domnul a zis ca e rezervata instalatia pt cineva, nu stiu daca datorita faptului ca am inceput sa intreb cat si cum a fost folosita instalatia sau poate chiar a rezervat-o cuiva.

Instalatia nu o vreau pentru un marin ci pentru un bazin cu creveti (in toamna vreau sa trec de la rcs la alte specii o idee mai pretentioase si ma gandeam ca n-ar strica sa fac si o apa buna pentru ei, daca tot dau cateva sute de lei pe creveti).

Cel mai probabil insa voi mai astepta si voi lua una noua atunci, poate chiar una dennerle daca e 70 de euro.

Va rog insa sa continuati nestanjeniti discutiile, caci ajuta pe cei care inca n-au avut de-aface cu asa ceva pana acum

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Undeva la 100-150 litri de apa am scos sigur dar asta e valoarea care o scoate inca de la inceput.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In mod normal dupa 100 de litri membrana ar trebui sa lucreze normal, si chiar daca ai apa dura, procentul de
separare al membranei ar trebui sa fie 96-98%, deci ar trebui sa ai un KH mai mic de 1.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Dar un osmozor cumparat nou, poate sta in cutie nedeschis cateva luni pana la prima folosire? Fara sa afecteze membrana?
Ma gandesc ca da...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com