[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
inca un malawi  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Salut,am desfiintat acvariul cu Bizonu' si am facut malawi
Acvariu 1900x400x500 = 380 l
Filtre-filtru intern sp 2500 si unul extern tetratec 1200 (ful de siporax)
Decor -pe spate folie neagra,nisip alb fin,peste 100 kg pietre calcaroase
Acum vine partea distractiva eu neavand bani sa iau toti pesti,ar trebui sa iau lunar ceea ce nu mi convine ca pot lua pesti bolnavi si sa moara toti
Pesti care mi plac(1M+4F sau 1M+2F)
auloncara jacksoni mbenji
capadichromis mloto ivory
labidochromis hongi srt
acei msuli
demasoni pseudatropheus
aulonocara rubin rouj
pseudotropheus perspicax
firefish
cauruleus
cynotilapia afra cobue
pseudotropheus flavus
si cei din urma pe care i am momentan fryeri icebarg(30 buc la 1 cm)

Fryeri sunt intr un acvariu de 50 L,vreau sa cumpar cate 10 pui la 1cm din cei scrisi mai sus si sa i tin in acvarii separate pana voi face rost de toti pesti ,atunci sa bag toti pesti in acvariu
Cei care aveti la vanzare pesti mentionati mai sus dar sa fie la 1 cm(deoarece sunt mai ieftini) rog trimite ti un pm

Poze momentan nu pot urca(sunt la servici)


Acum astept parerile vostre in legatura cu pesti,cati M si F,agresivitate,nepotrivire de caracter ,etc



Ps-in maxim 2 luni voi cumpara inca un filtru intern si unul extern
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1) Acvariul e cam mic pentru toate speciile alea... sunt prea multe si "se vor calca pe coada"!
2) La marimea aceea (pesti de 1 cm) NU poti sa deosebesti masculii de femele... asa ca vei lua la nimereala, cate 4-5 pesti, sperand sa ai raportul corect. Nu e treaba buna!
3) Nu stiu cu cine ai vorbit, sau ce ai vazut... insa va fi o ciorba care nu te va satisface (crede-ma, am avut si stiu despre ce vorbesc).


Parerea mea este sa te axezi doar pe 2 specii, cele care iti plac cel mai mult... si doar pe acelea sa le cresti acolo... iei cate 15-20 exemplare din fiecare specie.




PS: Ai grija sa alegi specii la care coloritul sa "nu fie apropiat". Asta, ca sa eviti bataile inutile intre masculii celor 2 specii.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

doar doua specii?macar 4 nu ar merge?
rosu-firefish
galben-caeruleus
albastru-fryeri sau demasoni
mov- acei
?
[Yahoo!]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

poze,cum am promis
[Thumb - DSC05093.JPG]

[Thumb - DSC05088.JPG]

[Yahoo!]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

O idee, ca sa arate mai bine aranjamentul pietrelor:
Muta bolovani aceia din mijloc mai in dreapa ( http://en.wikipedia.org/wiki/Rule_of_thirds ). O sa arate mult mai bine.
Succes!
[Thumb - DSC05088.JPG]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

HumanFace multumesc de sugestie,buna ideea dar nu mai mut pietrele,le las asa
[Yahoo!]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

am lansat pestisori la apa
[Thumb - DSC05100.JPG]

[Thumb - DSC05103.JPG]

[Thumb - DSC05106.JPG]

[Yahoo!]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

si inca 2 poze
[Thumb - DSC05110.JPG]

[Thumb - DSC05111.JPG]

[Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

"Pestisorul" cel mai tare este minunatia de pitic al tau! Sa ti traiasca si sa fie sanatos! Restul este "umplutura"
Insa , pe noi ne intereseaza intr o oarecare masura si "umplutura " asta presarata cu cataroaie si africani

In primul rand felicitari pentru alegerea de a trece la malawieni! "Ottima scelta " cum se zice pe aici pe la mine

Per ansamblu , aranjamentul pietrelor a iesit bine. Ai facut treaba buna! Imi place!
Ca si recomandari:
- Eu as inclina un pic pe diagonala bolovanul acela de pe mijloc ca sa nu mai stea drept ca un stalp si aceeasi faza ai putea s o faci si cu altii , si vei vedea ca efectul va fi mai "natural." Insa una peste alta , set up ul tau este unul recomandat pentru mbune. Daca vrei sa bagi si Aulonocare sau Copadichromis , trebuie sa creezi niste "brese" in "lantul muntos" , aceste specii ,majoritatea dintre ele, iubind spatiile deschise cu plaje nisipoase . Un exemplu de Aulonocara de "caverna" care sa zicem ca ar merge in set up ul asta, dar care nu ti va fi usor s o gasesti la voi , este Aulonocara jacobfreibergi Otter Point

- Asa cum a punctat si maestrul Koala, speciile la care te ai gandit :
1. sunt prea multe pentru spatiul oferit, acum redus mult de adaugarea celor 100Kg de piatra, si in plus unele se duc bine de tot spre un 20 cm la maturitate( chiar si Aceii) - In consecinta ar trebui sa te axezi pe specii moderate in ceea ce priveste dimensiunea dar si agresivitatea;

2. asocierea unora dintre ele cu patern de culoare similar are un risc crescut de hibridizare ( a se vedea Aulonocara Firefish si Red Rubin) - mare atentie si la mbune , tot pe acelasi considerent.

3. Merge si varianta lui Koala cu doar 2 specii ( Caeruleus cu Elongatus sau ceva similar) a cate 10-15 exemplare dar , la fel de bine, ai putea tine 4-5 specii cu un raport de 1-2M/ 3-4F.
Un exemplu de asociere care nu te ar obliga in mod expres sa modifici peisajul actual, ar putea fi asa, plecand si de la ultima ta exemplificare:
Sciaenochromis fryeri 1M-2F - Ps.caeruleus 2M-4F - Ps.Acei Msuli 2M-4F - Ps . Saulosi 2M-4F (masculul se aseamana cu Demasoni iar femela este portocalie, si in plus este mai linistit fata de varu sau ;) ). Aulonocara rubin sau firefish , eu zic ca nu au ce cauta aici. Ar merge poate un trio de Aulonocara Hueseri , o aulonocara de dimensiuni mai mici , dar care , la fel, la "voi" mai greu sau deloc de gasit.

4. Daca alegi Demasoni, un peste superb , destul de micut, insa pe cat de pitic pe atat de aprig , sfatul meu este sa cumperi cel putin 10 exemplare (cu doar 2-3 masculi) si in felul acesta vei putea sa i tii in liniste - in grupuri mai mici , risti sa pierzi din exemplare datorita faptului ca agresivitatea intrasecifica prezentata de micutii masculi nu se poate disipa si in felul acesta isi descarca "nervisorii" pe putinii (2-3)"conationali" existenti in acvariu.

5. Ai grija si la Perspicax care este la fel de cunoscut pentru "iesirile sale in decor"

Cam asta ar fi ..

Bafta!
Cristian

This message was edited 2 times. Last update was at 09/05/2012 14:48:21


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Salut cristi,multumesc de raspuns
Vroiam sa nu fi tocmai tu cel care mi ai raspuns la subiect,nu ca nu sti ceea ce vorbesti sau te bagi aiurea,din potriva ,esti tatic in africani si cum pui tu suflet in ceea ce faci mai rar gasesti,daca tu mi ai raspuns la subiect ar fi frumos din partea mea sa comentez si eu la jurnalul tau dar nu am conustintele necesare,nu ti pot da un sfat,nu pot pune o intrebare ,etc toate decurg cum multi ar vrea dar nu au timpul,bani,cunostintele,rabdarea ,etc
Multumesc de aprecieri
In legatura cu piatra(pietrele)momentan nu umblu la ele
La pesti m am hotarat ,poate ca nu sunt chiar atat de compatibili,poate mai renunt la ei dar sunt 5 specii care o sa fie 1M si 3F
acei msuli
firefish
cauruleus
fryeri icebarg
labidochromis hongi srt
Sa auzim numai de bine
[Yahoo!]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

stiu ca nu au ce cauta bimaculatusi acolo dar........
[Thumb - DSC05291.JPG]

[Thumb - DSC05288.JPG]

[Thumb - DSC05289.JPG]

[Yahoo!]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

inca 3 poze
[Thumb - DSC05294.JPG]

[Thumb - DSC05299.JPG]

[Thumb - DSC05293.JPG]

[Yahoo!]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

urmatoarele 3
[Thumb - DSC05305.JPG]

[Thumb - DSC05302.JPG]

[Thumb - DSC05303.JPG]

[Yahoo!]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

si ultimile 3 poze
[Thumb - DSC05326(2).JPG]

[Thumb - DSC05312.JPG]

[Thumb - DSC05316.JPG]

[Yahoo!]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

nefiind prea comentat acest topic "ma simt" nevoit sa l inchid
Rog inchideti,multumesc
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut,

personal, nu vad sensul sa inchizi topicul, faptul ca nu primesti raspuns imediat la nelamuririle privind acvariul ,nu inseamna ca lumea te ignora. Suntem putini iubitori de cicilide vis a vis de acvarii plantate, multi avem joburi, fus orar diferit etc .
Sincer eu vad un acvariu cu mult potential, poate necesita o redecorare (nu prea mult ). Sa fie putin mijlocul acvariului aerisit si grupat pietrele pe stinga. daca ai posibiliatea sa renunti la unele pietre inalte si inlocuite cu ceva mai mic, dai posibilitaea unei plaje mai mare de inot ptr pesti .
pesti pari sanatosi si vioi

fostul user ozy
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Ia scoate bimaculatusii din acvariu asa sa ai posturi pe topic .

Important e sa se uite lumea nu sa comenteze neaparat . Uitate la cate vizionari ai ;)

EU de exemplu urmaresc topicul si lui Koala de la marine dar nu am ce comenta ca sut depasit ;)

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2012 10:36:28

[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

b37dra wrote:nefiind prea comentat acest topic "ma simt" nevoit sa l inchid
Rog inchideti,multumesc

Relaxeaza-te omule!... e vacanta, lumea e plecata pe ici-colo... e cald, nimeni n-are chef de nimic.
Vine ea luna septembrie, sa vezi atunci ce se anima toate rubricile forumului!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com