[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Zoanthus - boli si pradatori  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru toti cei care s-au luptat ca si mine cu probleme ale zoanthus-ilor gasiti aici o galerie cu majoritatea pradatorilor si bolilor de pot decima coloniile de zoanthus.

Eu personal m-am confruntat cu paianjenii mancatori de zoanthus si va pot spune ca nu sunt deloc usor de eliminat.
Bai cu lugol, bai cu CoralRX si extractia manuala insa cu pretul a 8 colonii din cele 10 cumparate de pe whitecorals.

Tot in aceleasi colonii am gasit si foraminiferani ce nu sunt tocmai pradatori insa pot irita suficient o colonie incat sa stea inchisa zile in sir.

O seara buna

Gabriel

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2012 09:54:44

2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

Cel mai grav lucru care poate sa li se intample la zoantus e sa se imbolnaveasca de zoa pox,am scapat fara nici o pierdere folosind pastile de furazolidona de la farmacie tinand o pastila de furazolidona intr o baie de jumate de litru de apa cam o jumate de ora de vreo 2 ori pe saptamana ,trebuie spalati foarte bine zoantusii dupa aceea la robinet sa nu mai ramana furazolidona in piatra ca distruge toate bacteriile si trebuie sa ciclezi acvariul din nou ,de asemenea recomand carbune activ sa mai scoata din medicament in caz ca ajunge in acvariu. Am mai incercat si cu jumate de pastila de furazolidona zdrobita si presarata deasupra zoasilor scosi afara din apa,lasat 20 de minute iar dupaia spalati bine la robinet ai control mai mare asupra locului unde vrei sa actioneze medicamentul in felul acesta si eviti sa intre in porii pietrei

This message was edited 1 time. Last update was at 17/09/2014 02:18:03

 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com