[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nebunie cory  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
CaTaX38
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2012 09:15:01
Messages: 15
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,mi-am luat 3cory si doi dintre ei zici ca au inebunit, inoata ca nebuni de jos in sus.Stau putin pe pietris si dupaia deodata inoata repede pana ajung sus detot .Puteti sa ma ajutati ?
[Yahoo!] [MSN]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Aia nu se numeste nebunie ci STRES!
Descrie ce mai ai acolo, incepand cu descrierea acvariului si terminand cu vietuitoarele... tot.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
daedal
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/05/2012 17:40:19
Messages: 43
Location: oradea
IP:
Offline

salut
am si eu trei thoracatum de 1 an (10cm) si fac uneori, seara mai ales, acelasi lucru, e normal si semn ca le e bine cel putin eu asa cred
stai linistit.
dar cum zicea naitsirc, descrie si pune poze video...ceva, sa vedem si noi ce ai

This message was edited 1 time. Last update was at 31/05/2012 20:08:52


ce a fost mai inainte? pestii sau acvariul?
[WWW] [Yahoo!]
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai grija, daca incearca sa ajunga la suprafata sa ia aer inseamna ca ai ceva probleme cu apa. Ai mei faceau asa cand mi-am deciclat acvariu. Fa cateva teste de apa sau repede un schimb masiv de apa.
Cum a spus si colegul naitsirc da mai multe detalii de ce ai acolo
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

daedal, nu stiu care este comportamentul obisnuit la Hoplosternum thoracatum pentru ca nu i-am avut in posesie, dar despre corydoras pot sa spun ca alearga pe verticala in primul rand daca conditiile apei sunt proaste si sunt nevoiti sa iasa la suprafata pentru a respira, sau daca sunt stresati din lipsa de spatiu sau de alti pesti din acvariu.

I-am cerut sa descrie ce are in acvariu pentru ca asta e o conditie din regulamentul forumului cand ceri ajutor cu privire la vietati, daca vrei sa primesti un raspuns cat mai potrivit. Pe de alta parte a inceput ciclarea de 2 saptamani (daca te uiti in alte topicuri de-ale lui) si nu stiu cum o face si daca a mai pus si alti pesti in acvariu in afara de corydoras sau nu.

Altfel corydoras sunt pesti foarte linistiti, care umbla pe substrat sau pe plante/decor. Nu le sta in fire sa alerge prin acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/05/2012 20:15:01


Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
daedal
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/05/2012 17:40:19
Messages: 43
Location: oradea
IP:
Offline

daca e vorba de thoracatum, astia ies la o gura de aer si cu apa in conditii perfecte... si scot niste plescaituri de te sperie noaptea

ce a fost mai inainte? pestii sau acvariul?
[WWW] [Yahoo!]
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hoplo am avut si eu si aia intr-adevar mai ies la suprafata dar cory nu se misca dupa substrat.
Cum ziceam comportamentul de care zice CaTaX38 l-am observat la cory mei in momentul in care din cauza unei greseli de a mea mi-am deciclat acvariul grav.
Am avut si acvariul suprapopulat si tot nu faceau asa.
Eu chiar cred ca are probleme cu calitatea apei. Dar sa mai dea si alte detalii.
baj
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2011 14:51:30
Messages: 151
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

Comportament

Corydoras sunt pesti foarte sociabili, care prefera sa traiasca in grupuri. Cel mai bine se simt in grupuri mici de 4-5 indivizi. In grupuri mai extinse pot aparea conflicte intre masculi. Un cory singur devine apatic, isi pierde din colorit si nu va trai mult. Corydoras pot fi foarte activi, sifonand substratul sau plonjand spre suprafata dupa o gura de aer; sau pot sta relaxati pe nisip sau in ascunzatori.

Cory poseda o dubla respiratie: branhiala si intestinala. In mediul natural unele balti sau cursuri de apa secau pe durata sezonului secetos astfel ca ei trebuia sa se descurge cu oxigen putin. Spre deosebire se alti pesti cu respiratie dubla intestino- branhiala, cory folosesc acest sistem in orice tip de conditii, ceilalti apeland la respiratia intestinala doar in situatii de hipoxie. Aerul este eliminat apoi prin anus, motiv pentru care cory pot fi putin „galagiosi” cand sunt scosi din apa.

image
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

baj wrote:Comportament

Corydoras sunt pesti foarte sociabili, care prefera sa traiasca in grupuri. Cel mai bine se simt in grupuri mici de 4-5 indivizi. In grupuri mai extinse pot aparea conflicte intre masculi. Un cory singur devine apatic, isi pierde din colorit si nu va trai mult. Corydoras pot fi foarte activi, sifonand substratul sau plonjand spre suprafata dupa o gura de aer; sau pot sta relaxati pe nisip sau in ascunzatori.

Cory poseda o dubla respiratie: branhiala si intestinala. In mediul natural unele balti sau cursuri de apa secau pe durata sezonului secetos astfel ca ei trebuia sa se descurge cu oxigen putin. Spre deosebire se alti pesti cu respiratie dubla intestino- branhiala, cory folosesc acest sistem in orice tip de conditii, ceilalti apeland la respiratia intestinala doar in situatii de hipoxie. Aerul este eliminat apoi prin anus, motiv pentru care cory pot fi putin „galagiosi” cand sunt scosi din apa.

Sursa:Nicolae Hasegan - ZooLand.ro
Ne spui ceva si din experienta ta? In afara de copy/paste...

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
Alexandru25
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2011 19:09:09
Messages: 138
Location: Oradea
IP:
Offline

Si ai mei cory fac la fel cand si cand

http://acvablog2012.eublog.ro/
[WWW] aim icon
CaTaX38
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2012 09:15:01
Messages: 15
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cei doi cory ai mei stau alaturi de 1zebra,3guppy,1betta si inca un cory intr-un acvariu de 30l.In acvariu mai am si plante insa nu stiu sa va spun cum se numesc.Am substrat fin deoarece, am auzit ca cory prefera substratul fin.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2012 08:08:18

[Yahoo!] [MSN]
baj
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2011 14:51:30
Messages: 151
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

naitsirc wrote:

Sursa:Nicolae Hasegan - ZooLand.ro
Ne spui ceva si din experienta ta? In afara de copy/paste...


Corect este un copy / paste dar este o informatie cat se poate de reala . Am cory de cand am inceput acvaristica si ce descrie el e un comportament cat se poate de normal sa "alerge" de sus in jos pe latura geamului,asta insemna ca sunt fericiti si se joaca .Acele curse nu sunt din cauza stresului ,insemna ca nu ai vazut cory stresati ,daca sunt stresati stau ascunsi intrun colt fara sa mai vina si la masa (de ex pune cativa cory si cativa ancistrusi si atunci o sa vezi cory stresati si plini de sange).Am avut n ponte de la cory pe care i-am si inmutit asa ca nu vorbesc din basme !!Dai un search pe google sa vezi ca acest comportament se regaseste la majoritatea speciilor de cory !!

Sfatul meu e sa ii lasi in pace si sa te bucuri de joaca si plescaitul lor !!

image
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E supraaglomerat acvariul tau. In 30 L nu poti tine decat Beta sau cativa gupy. Zebrele au nevoie de spatiu mare de inot iar beta este un peste agresiv!
Mai asteapta si alte pareri
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca are filtrare buna si betta nu este agresiv poate pastra cory si betta.

Sa nu uitam ca,datorita faptului ca au dubla respiratie trebuie sa se deplaseze la suprafata din cand in cand.
Cel mai bine ar fi sa faci un filmulet.

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

Am un acvariu de 160l plantat si am un cory care vreau sa-l mult. Nu reusesc sa-l prind fara sa rup toate plantele.
Aveti vreo idee ?

Multumesc!

Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

da . tine pe loc minciogul si "fugareste-l" cu mana pana ajunge in proximitatea minciocului.
baj
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2011 14:51:30
Messages: 151
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

Georg wrote:Am un acvariu de 160l plantat si am un cory care vreau sa-l mult. Nu reusesc sa-l prind fara sa rup toate plantele.
Aveti vreo idee ?

Multumesc!


Pune o capcana cu o pastila de spirulina sau alta mancare in ea si las-o cateva ore in acvariu... uite cateva filmulete :
http://www.youtube.com/watch?v=2gKizvpGKPk
http://www.youtube.com/watch?v=Xb_k2Wg9ayI

Succes !

image
Georg
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 15:12:49
Messages: 54
Location: Brasov Sacele
IP:
Offline

Mersi de idee!
Am reusit sa prind toti ancistrusi si cativa creveti, Cory se tine bine. O sa pice el, stau de 6 la bidon.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/12/2012 00:01:46


Fi bogat in suflet si nu vei fi niciodata sarac!
curiosu'
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/10/2007 23:00:54
Messages: 32
Location: Galati
IP:
Offline

CaTaX38 wrote:Salut,mi-am luat 3cory si doi dintre ei zici ca au inebunit, inoata ca nebuni de jos in sus.Stau putin pe pietris si dupaia deodata inoata repede pana ajung sus detot .Puteti sa ma ajutati ?


In general corry sunt jucausi. Daca ai numai cory in acvariu, ti-ar trebui cel putin 6 exemplare. Doar asa se simt bine (am citit undeva, ca cifra magica ar fi minim 12 exemplare).
Eu zic sa ai rabdare si sa-i urmaresti. La mine, cand am avut, s-au " linistit" abia dupa 4-5 zile (fara sa modific nimic). Precizez ca am avut 6 si doar 4 erau mai agitati. I-am avut cam 1 an.
Tine cont de faptul ca, ei insisi, ca specie, se mai ridica la suprafata, din cand in cand, sa respire si aer atmosferic. (banuiesc ca din instinct: de aceea se recomanda o coloana de apa mica la acesti pesti).

Din pacate, nu mai am; de vreo 2 ani. Imi placeau mult. Dar dupa probleme cu apa (neagra) de la robinet, vreo 2-3 saptamani, si calduri insuportabile (cred ca am consumat o cisterna de bere in doar o saptamana), acu' 2 veri, am ramas fara pesti (s-au dus cu totii, si corry, si ceilalti).
Acum incerc o revenire, doar cu cativa vivipari, pentru inceput.

pescuim?
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com