[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
550 litri - Ce punem inauntru?  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vreau niste sfaturi referitoare la pestii pe care ii pot tine in bazinul mare (550 litri):

1) O pereche de Amphiprion clarkii,
2) 2 mancatori de alge: Zebrasoma flavescens & Zebrasoma xanthurum,
3) 1 Flame angel: Centropyge loricula
4) 1 Paracanthurus hepatus
5) 1-2 exemplare de Pomacanthus

Cam asta ar fi stocul pe care l-as vrea... e prea mult, e prea putin?








Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

koala wrote:Vreau niste sfaturi referitoare la pestii pe care ii pot tine in bazinul mare (550 litri):

1) O pereche de Amphiprion clarkii,
2) 2 mancatori de alge: Zebrasoma flavescens & Zebrasoma xanthurum,
3) 1 Flame angel: Centropyge loricula
4) 1 Paracanthurus hepatus
5) 1-2 exemplare de Pomacanthus

Cam asta ar fi stocul pe care l-as vrea... e prea mult, e prea putin?


Domnu'

Ai fost la sa vezi acvariile din Herastrau ! Unele erau mai mici ca al matale si erau mai multi de 6 bucati..... Deci parerea mea este ca e putin (acuma si de dimensiunea lor )

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar toate acvariile din Herastrau din expozitie au skimmer, reactor de biopeleti, aintiphos si carbune.
Koala nu vrea sa puna skimmer.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
vasilescuadr
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/06/2012 11:50:52
Messages: 48
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Postul era scris impreuna cu/peste citatul mesajului lui koala.

Te rog inca o data sa treci pe la rubrica Despre noi si sa te prezinti

koala wrote:Vreau niste sfaturi referitoare la pestii pe care ii pot tine in bazinul mare (550 litri):

1) O pereche de Amphiprion clarkii,
2) 2 mancatori de alge: Zebrasoma flavescens & Zebrasoma xanthurum,
3) 1 Flame angel: Centropyge loricula
4) 1 Paracanthurus hepatus
5) 1-2 exemplare de Pomacanthus

Cam asta ar fi stocul pe care l-as vrea... e prea mult, e prea putin?


Cred ca totul tine de dimensiune. Daca o sa-ti cumperi un hepatus de 30 cm si pomacantii la fel atunci e o problema, dar altfel eu personal chiar nu cred ca 7 -8 pesti nu sunt o problema, intr-un acvariu fish only de 550 l. Eu mi-as pune cel putin 12, sub rezerva dimensiunilor. Singura grija ar fi HEPATUSUL care a distrus foarte multe acvarii. (face boala, iti omoara tot acvariul si dupa aceea se curata si el). Eu am acum 10 pesti intr-un reef de 200l si chiar nu sunt probleme. La Reef Expo erau numai 5-6 pesti pentru ca nu venisera toate transporturile. Acum sunt mult mai multi si saptamana viitoare vor venii si mai multi.

modificat de Gabriel

This message was edited 2 times. Last update was at 04/06/2012 15:36:24

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu este prima oara cand citesc acest lucru: "Ca Paracanthurus hepatus este un peste care aduce/poarta boli si care iti da peste cap un acvariu" ... hmm, mai am de citit!

Merci de sfaturi!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In urma discutiilor purtate cu mai multa lume, am decis ca Paracanthurus hepatus este out of the question.

Raman in cursa:

1) Perechea de clowni: Amphiprion clarkii - 2 pesti
2) Chirurgii: Zebrasoma flavescens & xanthurum - 2 pesti?... poate 3 pesti?
3) Flame angel: Centropyge loricula - 1 peste
4) 1-2 exemplare de pomacanthus (depinde ce specii gasesc)

Ar merge si 2-3 guvizi din aia care "mananca" nisipul?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:In urma discutiilor purtate cu mai multa lume, am decis ca Paracanthurus hepatus este out of the question.

Raman in cursa:

1) Perechea de clowni: Amphiprion clarkii - 2 pesti
2) Chirurgii: Zebrasoma flavescens & xanthurum - 2 pesti?... poate 3 pesti?
3) Flame angel: Centropyge loricula - 1 peste
4) 1-2 exemplare de pomacanthus (depinde ce specii gasesc)

Ar merge si 2-3 guvizi din aia care "mananca" nisipul?



Guvizii de care vorbesti sunt un deliciu in orice acvariu - mai ales cel galben. Trebuie sa-i vezi o singura data expresia "fetei" si te-a cucerit pe loc

To live you must learn to die
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai sa mai miscam oleaca apa din topicu' asta :


Ce-mi doresc:

- Amphiprion clarkii - 2 exemplare (pereche)
- Zebrasoma flavescens - 1 exemplar
- Zebrasoma xanthurum - 1 exemplar
- Centropyge loricula - 1 exemplar
- Valenciennea strigata - 2-3 exemplare
- Labroides dimidiatus - 1 exemplar
- Acanthurus leucosternon - 1 exemplar
- Pomacanthus xanthometopon (sau Pomacanthus navarchus) - 1 exemplar
- Pomacanthus asfur - 1 exemplar


Am facut un colaj de imagini, luate de pe net... ca sa ma edific asupra culorilor...

image


Vedeti vreo problema in amestecul de mai sus?.... ceva incompatibilitati?










Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

pai : in primul rand te incapatanezi sa-ti iei pesti care nu sunt reef-safe ? ce te faci cand o sa vrei reef (caci o sa vina si ziua aia ) ?
acum serios :
zebrasoma sa incerci sa ii bagi cam in acelasi timp in bazin , daca bagi xanthurum-ul primu nu o sa mai poti baga si flavescens ca ti-l cafteste pana trece in locuri cu liniste si verdeata , unde nu-i suparare..s.a.m.d .. intreaba-l pe Mosu de ce nu baga flavescens in bazin
pe urma zici ca vrei Pomacanthus xanthometopon . dadu-i pe gogu si uite ce zice :... It is known to be territorial if its the largest fish in the tank... . sursa. altu' de 30cm + care imi da batai de cap e Pomacanthus asfur. nu stiu cum o sa se inteleaga cu xanthometoponu'
leucosternonu'sa il bagi printre ultimii ca-i sensibil la noi achizitii si o sa ti cam alerge pana se obijnuieste cu ei
in rest ti-as mai recomanda ceva wrasse : Cirrhilabrus aurantidorsalis si Cirrhilabrus scottorum banuiesc ca ii poti gasi si la noi si au super culori
in rest : ciclare usoara
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Roni:

Nu ma incapatanez deloc! ... ne sfatuim si alegem ce trebuie.

- pomacantii mi-au placut pentru ca-s pesti mari (sunt obisnuit cu "crapcenii") si frumos colorati...
- nu tin musai sa ii bag in bazin, daca gasesc alternative coloristice.

Hai sa o luam altfel... hai sa discutam pe puncte (pe culori):

1) Culoare: maron + galben

Perechea de Amphiprion clarkii... o am deja, imi plac mult, deci trebuie sa fie acolo ... sunt ok?


2) Culoare: galben "pai"

1 exemplar de Zebrasoma flavescens... am vazut prin toate bazinele, deci e clar ca "se poate".


3) Culoare: albastru "ultramarin"

1 exemplar de Zebrasoma xanthurum.


* Daca bag ambele zebrasome in acelasi timp, se vor tolera intre ele?


4) Culoare: portocaliu + negru

1 exemplar de Centropyge loricula... l-am vazut, la fel, prin mai toate bazinele... deci, cred ca e ok.


5) Culoare: albastru-bleu

Aici vroiam sa pun Paracanthurus hepatus, dar am inteles ca se imbolnaveste imediat... am renuntat si am ales Acanthurus leucosternon.


6) Pestii "utilitari":

Aici intra Labroides dimidiatus si Valenciennea strigata.



Pana acum, pestii pe care i-am enumarat sunt compatibili intre ei si sunt si "in regula cu coralii"?



Ce alte specii as mai putea sa pun?
Nu vreau sa suprapopulez bazinul...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce parere aveti despre urmatoarea combinatie?

1) Bottom fishes:

Cativa guvizi "mancatori de nisip"... se inteleg intre ei?
Cate exemplare as putea sa tin in bazinul meu?


2) Niste pesti de card: 12 exemplare de Damsels

- 6 bucati "pe albastru"
- 6 bucati "pe alb cu dungi negre"

Sunt prea multi?
Sunt prea putini?


3) Display fishes:

- Amphiprion clarkii - pereche
- Zebrasoma flavescens - 1 exemplar
- Zebrasoma xanthurum - 1 exemplar
- Centropyge loricula - 1 exemplar
- Acanthurus leucosternon - 1 exemplar
- Chaetodon auriga - 1 exemplar



Credeti ca e prea aglomerat?... am renuntat la ideea cu "pomacantii".





Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

ca mancatori de nisip eu am un Valenciennea puellaris care in 2 zile mi-a mutat jumate din nisip cum a vrut el . am citit ca sunt destul de teritoriali faca de semeni lor , totusi in 2 metri cred ca au loc cel putin 2. la Valenciennea strigata ai renuntat?
damsel fish negru nu ti-as recomanda . sunt mici dar sunt printre cei mai rai pesti mici . cand creste o sa-ti fugareasca tot ce trece prin fata lui. daca vrei pesti de card de ce nu te orientezi spre cativa anthiasi
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Nu prea stiu inca speciile de guvizi, asa ca habar n-am catre ce sa ma orientez... Valenciennea strigata ala nu e tot "mancator de nisip"?

- Mi-e teama de Anthias, am citit ca au gura foarte mica si ca nu pun botul decat pe mancare vie... cam asa ceva mi-a zis si mosu.

"Domnisoarele" alea albastru+galben cum sunt?... tot asa de rele, ca si aia alb+negru?



Later edit: Cum sunt chromis-ii, ca si pesti de card?... usor de intretinut, rezistenti, mananca hrana uscata?

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2012 13:09:27


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Valenciennea strigata as pune cel putin 2 exemplare sau ceva asemanator. Parerea mea este ca iti vor mentine substratul curat.
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

uite aici pareri despre domnisoare .. si aici :
Damselfish (family Pomacentridae): They're not all bad, but ounce for ounce some of them are the meanest fish around, think long and hard about adding them as some of your first specimens
deci .. tu decizi

cel mai tare replay gasit : "... I would consider throwing him on the barbecue tonight. " despre un domino damsel =))
[Yahoo!]
LauraP
Junior member

Joined: 26/04/2012 15:27:59
Messages: 26
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pot sa te invit sa vezi cum fac 2 dungate si vreo 4 albastre. Au batut un Hepatus de vreo 11cm de ma gandeam serios sa-l scot... Saracul (fiind mare) s-a gasit sa se bage in vizuina uneia (cel mai mare loc dintre pietre), care il ataca din 5 in 5 sec... atat de insistente si obraznice n-am vazut...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm, deci:

- pomacanthus = NU
- hepatus = NU
- "domnisoare" = NU

... cred ca o sa pun inauntru niste molinezi si niste xifo ...


On topic:

Vreau 10-12 pesti de card, care sa indeplineasca urmatoarele conditii:

- sa aiba o culoare cat de cat atragatoare (sa nu fie gri argintiu, ca scrumbia de Dunare )
- sa fie rezistenti (tinand cont de priceperea mea),
- sa fie usor de intretinut si sa manance hrana obisnuita.


Chromis viridis, poate?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Chromis viridis sunt destul de pasnici.
''The Blue Green Reef Chromis is desirable not only for its beauty, but also for its peaceful demeanor (despite its designation as a true damselfish) and ability to be kept with almost all other community fish, invertebrates, and corals''

Sursa: http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1926+115&pcatid=115

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, am citit si eu... merci de link, se pare ca in final acestia vor fi "pestii de card" din bazinul lui koala.

Avem, pana acum, urmatorul scenariu posibil:

1) Pesti de fund:

- guvizi mancatori de nisip: 2-3 exemplare


2) Pesti de card:

- Chromis viridis: 10-12 exemplare


3) Pesti de display:

- Amphiprion clarkii - pereche
- Zebrasoma flavescens - 1 exemplar
- Zebrasoma xanthurum - 1 exemplar
- Centropyge loricula - 1 exemplar
- Acanthurus leucosternon - 1 exemplar ???
- Wrasse sp. (recomandati de Roni): cate exemplare ar merge?


E destul de echilibrat?



PS: Vedeti ca tin cont de toate sfaturile si sugestiile primite.







Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

koala wrote:
"Domnisoarele" alea albastru+galben cum sunt?... tot asa de rele, ca si aia alb+negru?


Am si eu una cu coada galbena si corpul albastru ... nu pare asa agresiva - fuge de Nemo de numa numa (caci Nemo cred ca sunt atrasi de albastrul ei, sau o 'simt' agresiva si o indeparteaza).
DAR culoarea la peste e incredibila, zici ca e o eroare caci s-a stricat ceva la ecranul la laptop si se vede de un albastru aproape nenatural.

Daca e pusa de la inceput poate fi teritoriala fata de alti pesti am inteles. La mine au intrat toti 3 odata si pare ca e ok.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2012 10:19:50


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com