[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
New home, new aquarium :)  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Buna buna buna,
Dupa o lunga perioada de stagnare si doar schimburi de apa si papica m-am hotarat sa trec la ceva mai mare Acvariu actual e prea mic si prea plictisitor
Deci dupa negocier de aranjamente si buget am primit liber la distractie.
Sa explicam am 2 variante pt acvariu:
1. Acvariu de L240xl80 x H
2. Acvariu de L350xl60 x 60cm
image

Fireste toata lumea zice: "bai, fa-l de 3.5m" dar problema mea este ca baia este langa propunerea din var 1 (albastru). Normal ca se poate sa scot tot parchetul, sa sparg sapa sa bag tevi si sa il fac tocmai acolo dar parca depasim cu mult bugetul
Eu tind sa il fac pe cel de 240x80xH, e mai aproape de viioarea canapea, de ochisorii mei si mai aproape de baie
De ce am pus H la inaltime? Ca nu-s hotarat. Stim bine ca acvarile late arata cel mai bine si de aceea m-am labartat pana la 80cm latime. Dar nu pot sa fac un acv de 240lungime, 80 latime si 60 inaltime, mi s-ar parea prea turtit. Eu ma gandeam sa il fac pe la 80, poate chiar 100cm inaltime. Dar excludem gandurile la ridicarea costurilor ma gandesc cum naiba curat io un acvariu de 1m inaltime? Mana mea daca o masor nu are mai mult de 70cm pana la varful degetelor. Cum as putea sa fac eu mentenata in acvariu ala, prins pesti sau curatat alge de pe acvariu?
Sunt intr-o mare dilema cu privire la acest lucru.

Despre hardware , pestiuci si design next time

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2012 20:25:58


Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Oho, bine ai revenit, in forta.

Eu zic ca cel de 350 nu se merita, cu o latime de 60. Mi se pare mult prea ingust, ca un tunel. Daca aveai posibilitatea sa-i faci latimea de macar 100, ar fi fost super si clar, varianta castigatoare.

Varianta de 240, zic eu, da foarte bine cu o inaltime de 60-70. Cu cat il faci mai inalt, cu atat va da impresia ca e mai scurt, mai mic.

Bafta!

Biotop Malawi || Biotop Amazon
BGD46
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/08/2011 17:01:37
Messages: 378
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca o sa fie prea adanc, o sa faci ca nenea asta:

http://www.youtube.com/watch?v=4va1HB7FICA&feature=related

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea:

- Indiferent de pestii pe care vei dori sa ii tii, castigatoare pare a fi varianta "blue"!
- Existenta peretelui "ud" (proximitatea baii) este un avantaj care nu trebuie neglijat si scapat din vedere...
- Trage-ti scurgere si alimentare pentru acvariu, nu omite aspectele astea!
- NU face acvariul mai inalt de 70 cm!... si asa mi se pare prea inalt, iti "taie" din proportii si "micsoreaza vizual" generozitatea latimii de 80 cm.

In concluzie, daca bazinul ar fi al meu, eu l-as proiecta asa:

- 240*80*65 (cote interioare: lungime*latime*inaltime)
- considerand ca il umpli doar pana la limita a 60 cm inaltime, tot vei avea un volum brut de 1.150 litri apa... absolut remarcabil si suficient, indiferent pe pestii doriti!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Cam tot la aceeasi varianta ma gandeam si eu.
Iar filmul dat de @BGD46 mi-a intarit ideea ca nu este o idee buna sa il fac mai mare de 70cm. Facem si economie la sticla si ne scapam de nervi la mententanta. Plus e langa baie si la un acvariu de dimensiunile astea fara schimb de apa la picatura nu se merge (dar asta nu te scapa de aspirat substratul ), iar ala lung e prea departe si risc sa se infunde teava ca o sa aiba o panta foarte mica.
Si cu privire la pestiuci, 80% din minte clar vrea africani, dar parca o mica parte din mine vrea sa isi indeplineasca visul cu un marin . Dar e riscant si pana la urma cred ca o sa ii dau start la borcanelul de 80L care il facusem anul trecut si unde ma blocasem la piatra vie de caltiate


Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Salutare @Orio!

Felicitari pentru casa si pentru proiect!
"Viitorul suna bine"!

Acum sa imi dau si eu cu parerea

Varianta "albastra" din apropierea baii, intr adevar, cum spunea si maestrul Koala prezinta avantaje nete tocmai pe acest considerent .
Insa nu pot sa mint ca mie unul nu mi ar surade si cei 3,5m lungime . Daca ai putea sa mai "pisti " un 30 cm macar pentru latimea de acolo, ar fi super. Acolo vad ca se deschide o usa cae ti a "impus" aceasta latime , insa daca ai taia un pic din cei 3,5m , sa zicem exact acesti 30cm care i vei regasi pe latime, ai scapa de problema .
La dimensiunile acestea 320 x 90 x 60 ai avea un monstrulet cu vreo jumatate de tona peste varianta albastra, ceea ce nu i de neglijat Si daca tot intri in hora , de ce sa nu joci ca lumea?!

Bineinteles , "chinurile" financiare cresc direct proportional odata cu umflarea dimensiunilor dar nu are rost sa vorbim acum despre aspectele astea "negre" ca sa nu taiem din avantul si entuziasmul prezente la inceperea unui astfel de proiect.
Acelasi principiu se aplica si atunci cand vorbim de eforturile depuse pentru curatarea , mantenanta unui astfel de monstru. Practic, nu mai conteaza daca ai inaltimea de 60 sau de 70 si latimea de 80 sau 100. De chinuit tot te vei chinui , pentru ca si la un acvariu cu latimea si inaltimea de 60 , tot nu ajungeai peste tot doar cu "echipamentul" din dotare cand venea vorba de curatenie sau alte asemenea Eu iti vorbesc din "experienta" dureroasa a celor 106 cm latime si 75 inaltime.. De exemplu, ieri am vrut sa stimulez un pic grupul de pestani , ascunzandu le in nisip niste cuburi de creveti congelati. Fara scara si fara sa ma ud pana la chiloti, nu am reusit sa ajung la nisip Insa, profunzimea si inaltimea coloanei de apa , generoase , merita din plin toate aceste eforturi. Trust me!

Asadar , oricare ar fi varianta pe care vei merge, incearca sa fii "generos" cu latimea. Nu spun ca acei 80cm prevazuti de tine la varianta albastra , nu sunt suficienti. Sunt, insa daca vrei "altceva" , daca vrei sa iesi un pic din tipare , cum zicea si maestrul Pomi, mai ales daca ai posibilitatea sau gasest cumva o cale de a mai adauga cativa cm in plus spre acel prag de 100, ar fi pacat sa nu o faci iar satisfactia si rezultatul vor fi pe masura.

Inaltimea de 65-70 cm s eu sunt de parere ca este ok.

Spor la treaba si daca pe parcurs mai ai nelamuriri , te voi ajuta cu mare placere , mai ales ca proiectul meu inca nu s a racit de tot! Imi pare rau ca nu sunt in tara , ca ti as fi dat o mana de ajutor "fizic" la lipirea acvariului..Dar poate cine stie _?!

Cristian

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2012 11:04:26


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Varianta verde nu are limita. Casa e open space eu pot sa trag cu juma de metru acvariul mai jos si tot imi raman vreo 6m din living + spatiul de sub scara. Deci ar fi spatiu destul.
Problema e ca daca ii zic mandrei mele ca vreau sa scot noul parchet si sa sparg sapa si sa trag tevi cred ca ma cam strange de gat
Ar mai fi o varianta Sa sparg tot trotuarul si sa ocolosesc casa Cred ca ies mai ieftin asa.
Zielele astea o sa il pun pe un prieten arhitect sa imi faca o amenajare si sa vad niste radari sa vad cum ar arata mai bine. O fi acvariul centrul sufragerie dar nu tb sa fie un monstru.
La varianta albastra as putea sa mai pun inca 20cm latime, dar am zis 80 ca ochiometric parca e prea mare la 1m. Azi cand ajung acasa o sa pun ruleta sa vad cam pe unde cade 1m Oamenii au acvariu cu lungimea de 100cm si noi nu ne saturam nici cu dimensiunea asta in latime
Mersi pentru ajutor Crys, dar proiectant de meserie fiinf stiu ca cel mai important intr-un proiect nu este munca bruta ci conceptul si proiectarea. Deci ne poti ajuta si de la km departare
Oricum, noul tau proiect este un model pentru mine

Numai bine!

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com