[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dozare lichide  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Salutare.
La sfarsitul lui iulie trebuie sa plec din Iasi si nu pot reveni pentru urmatoarele 2 luni decat o data la 2 saptamani.
Asadar trebuie sa vad o metoda sa adaug fertilizantul in perioada asta.

Un dozator de lichide am vazut ceva pe la 200 RON si nu dispun de banii astia acum.

M-am gandit sa incerc cu o sticla in cara sa pun fertilizantul si cu un sistem de perfuzie, la picatura, sa bibilesc pana nimeresc numarul de picaturi sa tina doua saptamani. Problema e ca imi curge din sticla pe unde bag acul. Acum urmeaza sa iau un superglue sa incerc sa izolez gaura si sa vad.

Postez insa sa vad daca aveti alte sugestii

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trebuie sa iei in vedere ca super-glue nu rezista la umiditate mare.
Nu stiu daca te ajuta, dar o idee cred ca ar putea fi... injectarea (uniforma/din loc in loc) in substrat a dozei de fertilizant corespunzatoare pentru 2 saptamani , desi imi e teama ca ar fi cam mult si posibil sa arda radaciniile. :/

This message was edited 2 times. Last update was at 13/07/2012 17:08:14

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mi-e cam frica sa pun tot fertilizantul pe 2 saptamani deodata...si nu neaparat cat pentru radacini (desi e intr-adevar o posibilitate) ci mai mult de frica algelor...nu stiu cat de rapid se elibereaza din substrat in masa apei.

Cu silicon as putea izola si cred ca ar face fata bine, dar ar insemna sa iau un tub pentru o lingurita ;)) Parca aveam acasa un tub de silicon pentru masina sau ceva...nu mai tin exact minte.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Parerea mea este ca te complici, nu se intampla nimic in 2 saptamani cat stai tu plecat. Lasa co2 sa mearga si 3/4 din lumina, eu unul asa as proceda. Faci inante schimbul de apa, pui feropol si ce mai poti pune recomandat pentru o saptamana si gata, eventual mai bagi ceva solutie de la jbl de stabilizare, easybalance parca se cheama si cam atat.
[ICQ]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Poti achizitiona pastile fertilizant de la dupla sau dennerle care se pun o data pe saptamana.
Sunt foarte, foarte bune.Eu asa procedez!in vacante.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@narcis: sunt plecat 2 luni, si pot veni o data la 2 saptamani ca sa mai fac un schimb de apa, un tuns si ce mai e nevoie. Easybalance nu ma complic, nu-mi fac probleme pe partea asta cu cele 2 canistre care functioneaza in bazin.

@antoniot: e intr-adevar o idee, dar (si poate sunt paranoic ), am ideea ca cheia (scuzati cacofonia) intr-un bazin e stabilitatea acestuia si a parametrilor lui (inclusiv fertilizare) si mi-e frica sa schimb modul de fertilizare (adica tipul de fertilizant si cantitatea acestuia) cu atat mai mult ca sunt plecat 2 luni si nu-mi permit sa stau dupa el in caz de vreun dezechilibru.

Ideea e ca as vrea sa continui cumva fertilizarea ca si pana acum.

P.S.: Poate pare ca-s gica contra, departe de mine acest gand Apreciez mult fiecare sfat si va multumesc , doar ca incerc sa caut o metoda sa pot continua ca si pana acum fertilizarea.
Sau la o adica, stiti vreun dozator ieftin?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Poate gasesti pe cineva, vreun vecin, prieten care sa te ajute. Lasi scris pe o agenda cantitatile, seringi, fertilizant, ce mai e nevoie.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asta ar fi varianta ideala, vecin insa nu, caci sunt mutat destul de proaspat in bloc (inca n-am un an intreg). Ar fi prietena fratelui meu, dar stii cum e, as prefera sa nu o chinuiesc pentru ca sta in partea cealalta de oras si sa o pun sa vina zilnic dupa servici e destul de greu pentru dansa.

Cred ca am sa incerc sa izolez cumva gaura facuta in sticla...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:M-am gandit sa incerc cu o sticla in cara sa pun fertilizantul si cu un sistem de perfuzie, la picatura, sa bibilesc pana nimeresc numarul de picaturi sa tina doua saptamani. Problema e ca imi curge din sticla pe unde bag acul. Acum urmeaza sa iau un superglue sa incerc sa izolez gaura si sa vad.

Izoleaza gaura si pune "sistemul" la lucru cit esti acasa sa vezi daca pastreaza debitu'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Cu perfuzie am incercat si se schimba debitul odata cu golirea perfuziei, chiar se opreste definitiv la jumatate.
dozare automata o poti optine doar cu un sistem de Peristaltic dosing pump.

O astfel de pompa de la aqua medic costa 400 ron sau de pe ebay 130 dolari cu tot cu transport.

Ps: chinezul de la care am luat pompa de dozaj de pe ebay(marine magic)a bifat pe foaia de declaratie, cadou si valoarea 40 dolari.
La transport 93 dolari.
Fara sa specific acest ajutor, sa nu mai platesc vama.
Chinezi stiu sa faca afaceri, o sa mai colaborez cu el.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/07/2012 11:25:06


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
stefanp wrote:M-am gandit sa incerc cu o sticla in cara sa pun fertilizantul si cu un sistem de perfuzie, la picatura, sa bibilesc pana nimeresc numarul de picaturi sa tina doua saptamani. Problema e ca imi curge din sticla pe unde bag acul. Acum urmeaza sa iau un superglue sa incerc sa izolez gaura si sa vad.

Izoleaza gaura si pune "sistemul" la lucru cit esti acasa sa vezi daca pastreaza debitu'.


Asta sper si eu. Am postat in carciuma, poate ma ajuta cineva cu o seringa de silicon. Daca nu, am gasit pe cineva care vinde cu 19 lei tubul de den braven...nah, iau un tub si asta e.

@Antoniot: As prefera si eu sa-mi iau o pompa, eventual cu controller. Am mai vazut ceva pe site-urile de la noi, cu vreo 200 de lei, un dozator de lichide. Problema e ca acum nu dispun de banii astia, trage don'soara si cu frate'miu de mine sa mergem la mare, dupa care trebuie sa-mi platesc scoala de soferi eu...deci din pacate nu intra in discutie o pompa peristaltica.

Vazusem pe un forum un tip care mesterise un hranitor automat ca sa impinga o seringa si sa bage lichid in acvariu, dar sunt paralel cu mesteritul ...


LE: Am gasit pe cineva ce ma poate ajuta cu silicon bison universal. Nu e pentru acvarii deci toxic, dar poate afecta cat izolez eu un furtunas acolo?

This message was edited 1 time. Last update was at 16/07/2012 15:30:20


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

poti sa-ti faci un sistem f ieftin de dozare automata; iti trebuie asa:
- o pompa de aer obisnuita
- o priza programabila
- un bidon de apa de 5 litri cu capacul aferent
- 2 valve de sens si un robinet de aer
- furtun de aer si eventual piatra de aer

ce trebuie sa faci:
- dai 2 gauri in capacul bidonului cu un burghiu ceva mai mic decat diametrul furtunului de aer
- fortezi prin cele 2 gauri cate un furtun de aer
- printr-un furtun intra aer in sticla, prin celalalt iese apa cu fertilizantul in acvariu
- valvelele le montezi una intre pompa de aer si bidon, cealalta intre bidon si acvariu

principiul este:
- pompa functioneaza un interval predefinit in fiecare zi, cu ajutorul prizei programabile (sa zicem 1 minut/zi)
- pompa baga aer in bidon, aerul apasa asupra apei, care e impinsa in acvariu
- cele 2 valve antiretur asigura mentinerea presiunii relativ constante in bidon

prin incercari, determini cata apa intra in acvariu in timpul acelui minut in care functioneaza pompa; poti ajusta fluxul de aer cu ajutorul robinetului de aer


in functie de cata apa bagi in acvariu, stabilesti care tre sa fie concentratia de fertilizant in solutia de apa si fertilizant care e in bidon


functioneaza fara probleme, singura complicatie e daca vrei sa nu amesteci fertilizantii micro si macro (ai nevoie de 2 bidoane in cazul asta)



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hmm, asta e o idee interesanta. Multzam'
N-am probleme cu amestecul fertilizantilor...nu cred ca influenteaza cu ceva...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cu placere
eu am incercat sistemul asta in varianta cu 2 bidoane, asa de chestie, ca nu aveam ce face si am zis sa vad daca merge, si am avut ceva probleme la a asigura acelasi flux de aer in fiecare din cele 2 bidoane.
dar daca pt tine nu e o problema sa amesteci micro si macro, atunci nu vad de ce nu ar functiona brici.

eu am mesterit si am reusit sa obtin sa-mi bage cam 10ml de solutie de fiecare data, deci daca umpli bidonul chiar si pe jumatate tot te tine mult mai mult decat cele 2 saptamani in care nu poti sa vezi acvariul



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bun, dupa cum ati spus perfuzorul nu mentine un debit constant. Dupa juma' de zi aproape ca se opreste.
La fel se intampla si daca pun un robinet pentru aer.

Maine imi ajunge o pompa de aer (am profitat de o comanda la pepika si am luat-o de acolo, caci lenea e mare sa ma misc in oras ) si incerc varianta lui humbert.

Referitor la priza programabila, as lua una mecanica, pentru ca e mai ieftina. O pot programa sa functioneze doar 2-3 minute (sau poate chiar mai putin) ? Nu m-am prins cum se seteaza, de aia pana acum am apelat doar la prize electronice

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2012 17:19:31


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Prizele mecanice se stric foarte usor, raman in urma cu orele dupa o perioada de folosire.
Eu am aruncat 5 pana acum!!!

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hmm si oare nu si-ar face treaba pentru 2 luni? Atat am nevoie sa functioneze.
Buba e ca una mecanica ma costa 7 lei, iar un electronica 35.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu cred ca este ok, merge si cea mecanica, singura problema este la intreruperea curentului. A mea merge ok de vreo 10 luni, deci cred ca nu vei avea probleme.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

La care te referi cand zici de intreruperea curentului?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Cand se intrerupe curentul, priza ramane in urma cu timpul in care nu a fost alimentata. De ex, daca se interupe curentul 1/2 ora si tu fertilizai la 9:00, o sa fertilizezi la 9:30.
[ICQ]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com