[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ajutor proiect acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
floroiu82
Junior member

Joined: 13/07/2012 22:41:29
Messages: 47
IP:
Offline

sal.as dori sa imi fac un acvariu cu urmat dimensiuni L=100,h=50,l=40.acum vine partea cea grea;
-ce filtru sa cumpar,dar as dori unul extern
-instalatie co2 si de unde sa cumpar
-si nu in ultimul rand ce neoane sa cumpar(daca se poate osram sau ceva mai ieftin si bn pt ca e criza)si cate si cum ar treb pozitionate dar si ce fertilizantii.
ca plante as merge pe bacopa australis,cabomba furcata,moss,didiplis diandra,fchinodorus,hydrocotyle leucocephala,ludwigia rrepens rubin si ammania gracilis si ceva planre de mijloc si fata ce o sa gasesc.daca am omis sa mai intreb ceva si daca mai treb ceva va rog sa imi amintiti.aaaaaaaaasi ce geam e indicat de 8 sau de 10 si fundul daca trebuie sa il fac dublu.multam
floroiu82
Junior member

Joined: 13/07/2012 22:41:29
Messages: 47
IP:
Offline

am uitat sa spun ca la ora actuala mai am 2 acvari;unu de 83l si altul de 30l,si ma gandesc ca daca mai trebuie cate ceva mai pot lua de la cele 2 pt ca as dori sa renunt la unul din ele,pt ca am gasit client deja.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Ai mai lipit acvarii?
Mare atentie ca vei avea 200 de litrii de apa, 8mm peretii si 10 fundul sunt ok.
Filtru iti recomand unul extern, firma o alegi in functie de bani.
Instalatie co2 gasesti la magazine specializate sau la aria "Vanzari" sh.
Neoanele cele "mai de criza" ca pret ar fi 830 si 865.
[Email] [Yahoo!]
floroiu82
Junior member

Joined: 13/07/2012 22:41:29
Messages: 47
IP:
Offline

acvari am mai lipitdar pana in 60 l,asta nu cred ca ar fi o problema ,dar nu stiu cum ar fi mai bn pt fund;adica fundul sa fie in interiorul fetelor sau fetele lipite de fund.sper ca m-am facut inteles?
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

La acvariile mari de face de obicei incastrat fundul , adica intre laterale .bafta
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Te-as sfatui sa il lipesti cu ajutorul cuiva care a mai lipit acvarii mari. Sunt totusi 200 de litri.

Pe partea de lumina vezi o lampa care sa iti permita sa montezi neoane cat sa ajungi pe la 180 W, dar sa le aprinzi separat. Eu vreau sa imi fac un acvariu tot de 200 si ma gandesc la 2 lampi lampi hailea (una 2x54 W si una 2x39W). Poti sa o si bricolezi daca te pricepi.

Instalatia de co2 trebuie sa cuprinda la inceput o butelie, un reductor si un reactor/difuzor.

Pentru filtrare ai nevoie de un extern. Un jbl e900 cred ca ar fi ok. E o firma buna si la un pret ok.

Toate astea le poti gasi si pe forum, SH.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
floroiu82
Junior member

Joined: 13/07/2012 22:41:29
Messages: 47
IP:
Offline

ms stefan de raspuns.mai am o intrebare;la un acvariu de 65l merge o bomba de co2 din acea cu drojdie,si daca merge cam cat ar trebui sa aiba sticlele?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2012 22:43:53

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

N-am folosit bomba, dar cred ca merge la volumul asta. Sa ai grija cu ce dizolvi gazul.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
floroiu82
Junior member

Joined: 13/07/2012 22:41:29
Messages: 47
IP:
Offline

adica la ce te referi cu ce dizolv gazul.eu vroiam sa trec furtunul ce vine din sticla principala in care e dizolvata drojdia prin alta sticla in care furtunul e introdus in apa si apoi de acolo sa plece un alt furtun( de la sup apei,de fapt mai sus putin de sup apei)care sa intre in acvariu
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Adica bula aia mare de gaz care iese din furtunul din sticla si ajunge in acvariu trebuie sa fie divizata cat mai marunt si sa se dizolve in apa. Daca ramane asa mare se duce repede la suprafata si se sparge, eliberand gazul in aer, iar plantele nu mai apuca sa il asimileze.
O varianta ar fi un difuzor de sticla din ala cu pastila. Daca nu vrei sa dai bani poti incerca cu un filtru de tigara pus la capatul furtunului sau o piatra de aer foarte fina.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Un difuzor nu este chiar asa de scump.
Uite un exemplu:
http://www.happypets.ro/aquili-difuzor-co2-pollen-p-3611.html
Merita sa strangi niste bani pentru el; isi face toti banii.

P.S. Nu am nici o treaba cu firma care le produce sau le vinde, pur si simplu am vrut sa iti arat ce as cumpara eu. Poti sa iei orice altceva sau de altundeva, sunt la fel de bune, sau de asemenea poti sa folosesti orice alta solutie, cum ar fi "air stone" din lemn, pe care de asemenea poti sa il faci tu sau sa il cumperi.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/08/2012 07:27:58


Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Pippo09
Member

Joined: 06/08/2011 00:43:26
Messages: 108
Location: Tarnaveni Jud.Mures
IP:
Offline

In legatura cu difuzorul ai grija de care iti cumperi pt. ca nu toate functioneaza cu bomba.
Bafta!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2012 16:27:34

[Yahoo!]
floroiu82
Junior member

Joined: 13/07/2012 22:41:29
Messages: 47
IP:
Offline

cam asta e invevtia mea(bomba la care ma refeream mai sus).acum nu stiu daca e bn sau nu sau ce ar mai trbui sa fac in afara faptului ca nu am puc acea valva sau supapa.inventia este la stadiu de verificare si de aceea inca nu am introduso in acvariu.inca de la inceput imi apar probleme;
-in prima sticla(0,5 cu dop) vin bule cam 1-2 la 2sec dar in cea de=a 2 a sticla( fara dop) nu mai ajung bule,de ceee?
-compozitia;drojdie 1/2 fingurita,2cani zahar si gelatina 10g
acum astep raspunsuri la greselile facute.multumesc anticipat
[Thumb - 15082012027[1].jpg]

[Thumb - 15082012028[1].jpg]

[Thumb - 15082012029[2].jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 16/08/2012 00:26:04

Pippo09
Member

Joined: 06/08/2011 00:43:26
Messages: 108
Location: Tarnaveni Jud.Mures
IP:
Offline

Incearca reteta asta, o sa dea rezultate mai bune(asta o folosesc de cateva luni)
- in 0,5 cana cu apa rece se pune gelatina(dr.oetker) si se lasa la hidratat aprox. 5 minute (altfel face cocoloase);
- intr-o craticioara se pun 2,5 cani de apa calda, in care se dizolva zaharul;
- se adauga cana cu gelatina;
- se pune craticioara pe foc si se amesteca des;
- la primul clocot se ia de pe foc (nu e bine sa fiarba, ca se distruge gelatina);
- se lasa la racit pana se poate turna in sticla, apoi se pune sticla in frigider cateva ore
- se scoate sticla din frigider si se lasa la temperatura camerei 2-3 ore
- se dizolva 0.5,maxim 1 lingurita de drojdie(dr.oetker praf) in 2.5 cani de apa calduta si se toarna peste continut
Dupa 1-2 ore trebe sa produca co2,pe mine ma tine 2 saptamani dupa care trebe sa golesc apa si sa pun iarasi 2.5 cani de apa cu drojdie si ma mai tine inca atat.
la tine posibil sa ai probleme de etansietate de aceea nu iti ajunge co2 ul in ultimul recipient

This message was edited 1 time. Last update was at 16/08/2012 00:27:33

[Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca in prima sticla iti ajung bule iar in a doua nu, inseamna ca reactia a inceput si reteta este buna.
Problema la tine sunt etanseitatile, adica iti scapa bioxid de carbon.
Sfatul meu este urmatorul: la toate imbinarile si trecerile pune silicon de etansare (sunt niste tuburi de silicon pentru garnituri pe la magazinele auto, cam 10 ron tubul de silicon negru). Eu unul asa am facut si imi merge foarte bine.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
floroiu82
Junior member

Joined: 13/07/2012 22:41:29
Messages: 47
IP:
Offline

sal.da pipo reteta asta a ta am incercat-o doar ca am mai redus din cantitati pt ca nu eream sigur ca functioneaza.Azi am dat cu silicon la imbinari(silicon pt acvari)si maine o sa pun si acele supape sa nu se mai intoarca co2 inapoi.Acum mai am o inrebare referitor la acvariul pe care vreau sa in construiesc;stiti cumva pt un acvariu de 200l cam ce debit trebuie sa aiba pompa filtrului extern?
Pippo09
Member

Joined: 06/08/2011 00:43:26
Messages: 108
Location: Tarnaveni Jud.Mures
IP:
Offline

Nu inteleg ce vrei sa zici in legatura cu debitl filtrului....vrei sa faci tu un filtru sau vrei sa cumperi?
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca vrei sa cumperi un filtru extern, ia ceva de 900 l/h.
In functie de fonduri poti merge pe un eheim (care e mai scump) sau daca ai mai putine fonduri ti-as recomanda un jbl e901 greenline. Pret bun, produs bun, consum bun.

Daca il faci tu, probabil iti trebuie o pompa cam cu acelasi debit. Acum insa variaza in functie de volumul filtrului si ce/cate materiale filtrante pui in el.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

La jumatate de pret gasesti si filtrul chinezesc SUN-SUN, este o copie destul de reusita al lui TetraTec, iar modelele noi nici nu curg. Plus ca sunt imense (au loc de foarte mult material filtrant), insa se monteaza mai greoi si nu vin cu nici un fel de material (asta totusi poate fi un plus, ca lumea isi cumpara materialele separat inclusiv la cele care le au incluse din fabrica)

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
floroiu82
Junior member

Joined: 13/07/2012 22:41:29
Messages: 47
IP:
Offline

sal .Da, filtru as dori sa il fac eu,in jur de vreo 5 l ,acum nu stiu daca e mic sau mare .Eugen ai idee cam cat costa acest filtru sun sun? si ce materiale de filtrare sun mai indicate."INVENTIA"merge acum destul de bine,dar aveti idee cam cate bule pe secunda ar trebui sa imi ajunga in cea de-a 2 sticla care propriu zis ar trebui sa fie acvariu.Multumesc pentru raspunsuri

This message was edited 1 time. Last update was at 17/08/2012 23:08:58

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com