[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
[de inchis] Reset 60L  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

This message was edited 3 times. Last update was at 28/12/2012 14:14:52

gty
Member

Joined: 21/12/2011 11:00:03
Messages: 196
Location: Ploiesti
IP:
Offline

asteptam evolutia
si eu am un filtru ca al tau dar nu l-am pus inca in practica
o sa ma lamuresc la tine cum evolueaza acvariul cu un astfel de substrat

succes

Florin
Hey Fishy!!! Your So Fine; Your So Fine; You Blow My Mind
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Pai am pus doar filtrul.

Asta e substratul:

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2012 14:04:00

cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Volcanit? In asteptarea aranjamentului, admir calitatea sticlei!
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

This message was edited 2 times. Last update was at 15/12/2012 14:04:18

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Parca ma deranjeaza un pic cioata din stanga care sta ca un pistol si cea din dreapta care sta teapana fix in sus...ori poate e doar ochiul meu
Si microsoriumul mi se pare un pic prea labartat pentru dimensiunea bazinului...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ha, eu astept sa vad cum cresc plantele din cauza filtrului, layout-ul dupa!
Vad ca acesta nu pare a fi reverse flow, mi se pare ca se ridica bule de aer din tup si nu pare conectat la nici o pompa, nu ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

@Stefan cu cioatele nu-mi permit o flexibilitate mare, am folosit ce-am avut prin casa. Trebuie sa le mai bibilesc. Ma bate candul sa intorc cocoasa aia invers.

Microsorumul l-am spart pe bucati si l-am prins. E putin mai organizat acum.

@Iulian E normal, si e conectat pe admisia canistrei. Bulele sunt de la apa proaspat pusa.

As scoate Limnophila din bazinul asta ca ma seaca cand o ia razna si se umfla. Mai am de pus cateva file de staurogyne care le vad cocotate pe cocoasa.

Si niste Echinodorus Vesuvius. Ca e micut si se preteaza la asta. Vallisneria s-o mai pun?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Referitor la cioate, incearca cu niste red moor. Sunt mai incolacite, cu brate mai multe.
Vallisneria eu n-as pune, ca dupa ce incepe sa se obisnuiasca si isi da drumul, se inmulteste de o ia mama naibii...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Echinodorus Vesuvius nu se inalta mult si e foarte frumos pe post de fundal dar si el se imulteste rapid.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

E bine Dupa ce le-am plantat intru pe forum si citesc ca e belea cu ele )

Echinodorusul l-am avut intr-un borcan de 10L si i-a luat ceva sa inceapa sa se inmulteasca.

Vallisneria nu stiu daca o sa se intinda din cauza substratului, daca sta unde am pus-o nu-i problema c-o tund.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Echinodorus am avut si eu in acvariu (nu vesuvius, nu stiu exact ce specie, poti vedea in jurnal) si la inceput la fel a durat pana sa-si dea drumul la inmultit. Insa a ajuns acum la finalul setupului sa ocupe jumatate din bazin (80x40 suprafata). Ca sa nu mai zic ca dupa ce isi da drumul, face niste radacini si daca sunt firele dese, cand scoti, pai scoti toate plantele cu pietris cu tot...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu e cazul, am avut si eu un E. Ozelot si-mi ocupase 1/3 din 250L net.

Asta seamana cu Vallisneria aia spiralata. Seamana mai mult cu Vallisneria si la cum creste si cum se inmulteste dar l-am cautat si se pare ca-i Echinodorus in toata regula
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai si echinodorusul meu tot ca o vallisneria e. Doar ca frunzele nu se duc drept in sus ci se curbeaza usor. Inmultirea la fel.
Nah, poate specia care o pui tu nu e la fel de invaziva, insa eu nu m-as risca. Sunt atatea plante de tip stem ce le poti pune ca planta de fundal.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

N-am zis pana acum dar ma tot seaca pe mine sa-mi strng cat mai multe specii de plante. In asta am pus cam ce nu mai aveam unde pune aceste plante. Stiu ca nu-i o idee buna daca vreau sa arate acvariul a altceva decat un haos cu mult verde in el. Cu timpul se vor mai selectiona din ele. Deja cu Limnophila Sessiliflora m-am lamurit. Creste fara oprire, sa zic totusi mersi ca nu poate sa iasa din apa ca Hydrocotyle Leucocephala. Din asta aveam la un moment dat jumate in acvariu si jumate in afara lui
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Acum am vazut noul bazin, promite. Daca vrei sa pastrezi alte plante decat in celelalte, este ok, altfel ar cam trebui sa renunti la valisneria si la echinodorus, iar daca au fertilizare si co2....sa te tii nene. Asteptam sa vedem cum se dezvolta, insa parca si eu as modifica pozitia lemnelor.
[ICQ]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

This message was edited 1 time. Last update was at 15/12/2012 14:04:46

gty
Member

Joined: 21/12/2011 11:00:03
Messages: 196
Location: Ploiesti
IP:
Offline

deci cum ti se pare filtrul de substrat pana acum ?
vad ca apa e limpede

Florin
Hey Fishy!!! Your So Fine; Your So Fine; You Blow My Mind
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Apa e cristal. Sa vad cat timp se patreaza asa. Am cazat cei cinci red claw shrimp in el pentru ca incepusera sa-mi manance din ceilalti creveti din acvariul mai mic.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com