[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal de Timisoara  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Fa o poza si cu robinetii si cu intrarea de co2.
Tot robineti de aia de la Praktiker ma gandesc sa folosesc si eu.
Ce ai in interior, furtunul de co2 este legat la un difuzor ceramic? Ce dimensiune?
Merci.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

image
robinetii sunt de la dedeman cca 7 ron perechea
furtunul este legat la asta :
http://pepika.ro/21-Acvaristica/385-Echipamente-pentru-acvaristica/224~Accesorii-pentru-acvariu/7915-AquaMedic-T-piece-4-6-x-1-8--x-4-6-mm.html
mai buna ar fi piesa asta :
http://pepika.ro/21-Acvaristica/385-Echipamente-pentru-acvaristica/224~Accesorii-pentru-acvariu/7916-AquaMedic-Fitting-straight-4-6-x-1-8-.html
dar nu se mai gaseste , sau nu am gasit-o eu.
Pastila ceramica cred ca este de 3 cm de la jbl ( Batman stie ) . Initial am pus o pastila de nano de 1.5 cm dar nu am fost multumit de ea si am schimbat-o .
cu placere

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Robinetii ii stiu ca i am folosit si eu la un filtru extern dyi.
Piesa streight nu se mai gaseste dar eu zic ca e mai buna piesa in T deoarce ai si un robinet pe unde poti face aerisirea pentru eventualele acumulari de gaze sub capac.
Ce nu inteleg este cum ajunge furtunul de co 2, cel negru pana la mijlocul borcanului: e taiat si mufat pe sub capacul albastru al filtrului, sau e dintr o bucata si trece prin piese T de la pepika?
Multumesc.

Scuze @qwerty de off topic.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

furtunul de la robinetul de reglaj fin intra in T iar in interiorul filtrului este alta bucata de furtun care la un capat intra in T iar la celalalt in pastila ceramica . Dupa cum se vede in poza se pare ca am lasat furtunul cam lung .

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cat este de eficient in dizolvarea Co2-lui? Eu ma gandeam in loc de furtun, care este flexibil, sa pun o tija de plastic rigida pana aproape de fundul borcanului dupa care sa montez la capat difuxorul Co2. Vad ca tu ai renuntat la teava din borcan, model bitanu.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

@vazilian, astea sunt rocile ceramizate.
[Thumb - IMG_9549.JPG]

[Thumb - IMG_9551.JPG]

[Thumb - IMG_9550.JPG]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

next
[Thumb - IMG_9552.JPG]

[Thumb - IMG_9554.JPG]

[Thumb - IMG_9553.JPG]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:
Scuze @qwerty de off topic.


Nici o problema @Anca

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

frumusele , ma abonez si eu la cateva

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Te rezolva "varul"

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


Eu nu vreau '' cate-va '', eu vreau o caruta ! smilie

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am gasit vaselina siliconica pentru garnituri, la piese auto. Am fost sa imi iau niste piese pentru bus, am intrebat daca au asa ceva, si surpriza, aveau, 22 lei 100ml.

http://www.saratoga.it/it/prodotto/1/34-grasso/245-grasso-trasparente-al-silicone/
[Thumb - Vaselina siliconica garnituri.jpg]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Astazi am fost la scormonit pietre la evidecor. Tot discutand cu patronul de acolo despre substrat inert, la un moment dat mi-a adus o mostra de argila/roca vulcanica, pe care vrea sa o aduca la vanzare. Are granulatia foarte buna, putin mai mare decat manado, dar nu cu mult. Tot incerc sa il conving sa aduca si piatra ponce, i-am dat tema de casa, i-am aratat Matrix-ul. Acum a ramas sa caute sursa, sper ca o va gasi, iar pretul nu va fi nesimtit Mai vrea sa aduca roca vulcanica neagra(a mai avut intr-un timp) si roca vulcanica pentru filtrare. Speram sa intre in lumea acvaristicii cu ceva produse folositoare.
[Thumb - manado.jpg]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

spune-i sa deschida si un magazin in bucuresti

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu ar fi rau. Ii spun.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Un update la bazin, cu poza. Nu mai are potential, dar nici eu nu am timp sa il setez din nou.
[Thumb - IMG_20150323_193653.jpg]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ce frumooos! Ce bine ar sta cateva Melanotaenia pe acolo!
Azi mi-a spus Iepurasul ca a pregatit o punga pentru tine. Sa treci sa o ridici de la mine. Da-mi un buzz zilele astea.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Arata bine

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

imi place cum arata, e frumos!
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com