[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
betta apatic  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

Am la servici un betta primit cadou de catre unul dintre directori intr-un bol. Acum vreo 2 luni, i-am donat eu nano-ul meu de 10L impreuna cu un filtru cascada, le-am invatat pe fete sa ii schimbe apa, sa il hraneasca corespunzator si totul a decurs bine, pestele era extrem de prietenos, innota fericit nu parea sa aiba nici o problema.

Problema pentru care apelez la forum este ca deodata a devenit apatic, sta pe fundul apei si se ridica doar sa manance dupa care se intoarce pe nisip. parca coada si aripioarele par mai franjurate ca la inceput dar e posibil sa ma insel pentru ca e la alt etaj si nu imi amintesc foarte bine aspectul lui initial. Normal ca fetele au venit disperate la mine doar ca nu stiu ce sa le zic, aparent nu pare sa aiba nimic fizic. Apa are 26-27 de grade in mod constant, este hranit o data sau de doua ori pe zi, apa i se schimba saptamanal cam 2-3L, nu are nici o planta pentru ca nu are lumina decat de la neoanele din tavan si ma indoiesc ca ar trai ceva in aceste conditii. Ceva idei?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Fa-i o poza si arata-ne aici.
Are ca o pojghita albuie/aurie pe inotatoare? Le tine cumva lipite? Sau par a fi "mancate" ? Eventual cu ceva gen mucegai pe ele?

Poate te ajuta si asta: http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Ar fi mai multe aspecte de luat in calcul.
1. Este gresit sa crezi ca un betta poate fi fericit intr-un acvariu neplantat, ceva plante de suprafata cred ca i-ar prinde bine.
2. Temperatura apei de schimb este aceeasi cu cea din acvariu?
3. Exista diferente intre temperatura acvariului si cea din incapere?
4. Pe fundul acvariului ai zis ca este nisip, ce granulatie, a fost sifonat vreodata?
5. Primeste un singur fel de hrana?
6. Cerceteaza atent pestele si vezi daca are ceva neobisnuit pe corp, inotatoare, gura etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2012 18:40:21

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Daca aripioarele sunt franjurate, are fin rot. Sunt tratamente la petshop.

Un acvariu de 10L e mic pentru un betta - eventual toti devin apatici in asa ceva. Ideea ca un acvariu mic merge la betta e o gresala, ei rezista in volume mici de apa (fiindca au un soi de plaman, un organ numit labirint, pot lua oxigenul respirand aer). Dar rezistarea e asa... supravietuire pana cand isi pierde energia.

Ii trebuie minim 30L ca sa fie fericit si sa aibe si el loc sa alege, si ii trebuie si ceva sa se ascunda cand ii e frica. Fetele (sau tu) puteti cumpara niste plante artificiale cand mergeti la petshop dupa medicamente. Sa fie un desis acolo un pic sa se bage dupa, scade foarte mult nivelul de stress daca nu se mai simte asa expus. Si cand are chef, se plimba.
Cateodata se mai lasa pe plante de exemplu.

Atentie ca plantele sa nu aibe frunzele din plastic rigid si sa nu fie ascutite caci fac mai mult rau la coada..
Nu stiu filtrul cascada de debit are, dar nici curentii mari nu-i plac (care sa-l sufle de exemplu).

This message was edited 2 times. Last update was at 12/10/2012 00:18:48


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

Nu pare sa aiba nimic pe corp si nici pe aripioare, am citit inainte despre diverse boli si am incercat sa gasesc ceva la el dar chiar pare sa aiba corpul curat. Incerc sa fac o poza, sper sa fie concludenta.

Pana atunci, referitor la restul intrebarilor, plantele nu supravietuiesc fara lumina si chiar nu am cum sa fac in asa fel incat sa aiba si alta lumina in afara de cea de la neoanele din tavanul cladirii. De aceea nici nu m-am chinuit sa aduc plante. Cele artificiale imi par absolut groaznice, desi daca ma sfatuiti ca sunt mai bune decat nimic o sa le sfatuiesc pe fete sa cumpere ceva. Temperatura apei de schimb cred ca e aceeasi, apa sta in niste recipiente langa acvariu. nu stiu ce temperatura este in camera, este un birou open space destul de marisor, posibil ca vara sa fi fost diferente care sa fi disparut acum si sa il fi afectat....nisipul e de granulatie 4mm si este gen natur, adica maroniu, nu e colorat in nici un fel. da este sifonat in permanenta, am acasa acvariu de peste 200l, le-am instruit pe fete cum sa curete acvariul si cum sa ii schimbe apa si sunt sigura ca operatiunea a ok facuta. Cu hrana e posibil sa fie o problema, ii dau niste fulgi cam slabi calitativi din punctul meu de vedere, am promis ca voi cumpara eu personal mancare speciala pt el.

Nu am cum sa intervin nici la marimea acvariului din pacate, oricum vroiau sa il tina in bol care nu avea mai mult de 3l, am insistat mult cu acvariul de 10L. Iar filtrul nu are debit mare, eu l-am folosit la un nano in care aveam creveti si garantat nu are debitul atat de mare inca sa il deranjeze. Am vazut chiar ca pare sa ii placa sa se "dea" pe curentii filtrului, sau cel putin obisnuia sa faca asta pana acum cateva zile.

o sa revin cu o poza, poate ajuta mai mult decat povestile mele.

Va rog sa intelegeti ca eu doar incerc sa ii fac viata mai frumoasa si mai buna, credeti-ma ca l-am injurat maxim pe cel care a avut ideea stralucita sa faca cadou unui director un peste intr-un bol....(o agentie de publicitate a avut stralucita idee....)
ml88lm
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/06/2012 12:50:39
Messages: 14
Location: Salonta, BH
IP:
Offline

Ce varsta are?
10litri nu e deloc mic pentru betta.
Pune plante "vii" nicidecum artificiale.
Nu prea sunt de acord cu substratul de nisip, daca tot il pastrezi ar trebui aspirat in permanenta.
Filtrul nu e potrivit pentru betta, nici pe debit minim nu o sa se simta bine in curenti, oricat ar fi ei de mici.
Schimbul de apa e insuficient, ar trebui sa schimbi cate 5litri de doua ori pe saptamana, asa nu vei mai avea nevoie nici de filtru si se va simti mult mai bine.
Temperatura e cam ridicata, scade-o cu vreo 2grade, daca ai capac iti trebuie si aerisire buna.
Asta daca nu e batran si e pe duca.
ml88lm
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/06/2012 12:50:39
Messages: 14
Location: Salonta, BH
IP:
Offline

Planta recomandata de mine care o sa reziste si fara lumina ar fi egeria densa.
Totusi ar fi bine sa scoti filtrul.
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

poze mai bune decat atat nu am reusit sa fac, sincer ma indoiesc ca veti reusi sa va dati seama daca are ceva la aripioare....

ml88lm nu stiu ce varsta are....iar temperatura a cam scazut astazi la 24 de grade pentru ca e frig afara si inca nu au dat drumul la incalzire in birouri.

image

asa arata acvariul

image

si asta ar fi filtrul:

image

nu stiu cum sa pun link-ul sa se vada filmuletul direct, e mi s-a parut mai vizibil pe filmulet decat in poza..: http://s24.photobucket.com/albums/c47/coana_andreea/?action=view&current=VID_20121012_121838.mp4

This message was edited 3 times. Last update was at 12/10/2012 14:20:24

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Filtrul acela este FOARTE puternic. Am avut un betta pe care am incercat sa-l tin intr-un acvariu spital si am folosit un filtru identic. Am fost nevoit sa-i pun o teava mai ingusta ca sa-i reduc fortat debitul, caci era foarte puternic.

Renunta la acel filtru SAU roaga un coleg sa mestereasca ceva care sa limiteze debitul filtrului.

Par franjurate un pic aripioarele - dar mi-e greu sa ma prind. Daca plantele vii nu merg, totusi nu da cu piciorul unor plante artificiale. O planta care nu merge si putrezeste usor poate face mai mult rau decat bine , dar merita sa incerci totusi si cu o planta vie.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
ml88lm
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/06/2012 12:50:39
Messages: 14
Location: Salonta, BH
IP:
Offline

Scoate filtrul cat mai repede, e slabit din cauza curentilor. O sa arate si mai bine fara filtru.
Ia egeria densa(0.5ron firul) si pune-le in nisip, ai destula lumina sa se dezvolte.
Eu zic ca e cam batranel si salbit.
Bafta!
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

Filtrul are multe gauri facute ca sa ii reduca debitul, dar il scot daca asa ma sfatuiti, eu am crezut ca ajuta.

Multumesc mult pt ajutor, sper totusi sa isi mai revina, o sa ii iau alta mancare si cateva fire de egeria.
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Stai ca nu mai inteleg, prima data ai zis ca ai un filtru cascada dar in imagini se vede un filtru intern care intradevar este prea puternic pentru acel acvariu mai ales pentru un betta. Daca are in set un spraybar transparent si mai lung, adica o teava cu mai multe guarele, monteaz-o in locul piesei de plastic cu stut pentru aer si orienteaz-o in sus, asta ii va taia mult din elanul filtrului. Eu nu sunt de acord cu acvariile fara filtre, la un volum de 10 litri ar trebui schimbati vreo 2-3 litri la maxim doua zile in cazul lipsei filtrului. In situatia de fata nu cred ca are nimeni timp si chef sa faca asta. Ca si plante poti sa cumperi o tufa de microsorum pteropus, te asigur ca nu are nevoie de mai multa lumina decat cea oferita de neoanele din tavan. Ai grija sa nu ingropi rizomul plantei in pietris, o sa putrezeasca. Prinde planta sub cateva pietre, o sa-i fie de ajuns, vorbesc din experienta proprie. Inca ceva, umple acvariul pana sus, e urat asa plin doar pe trei sferturi.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2012 21:38:36

G3org3
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2014 10:01:36
Messages: 37
Location: Caldarasti , Buzau
IP:
Offline

Salut! am si eu 2 betta si ii tin intr-un acvariu despartit (am auzit ca e ok) .Problema este ca de cateva zile ambii au un fel de pojghita alba dar numai pe cap.Unul din ei este foarte vioi si mananca , iar celalalt este exact opusul.Ce boala ar putea fi si ce sa fac ?

G3org3
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com