[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Stres maxim in bazin dar si pe langa :)  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Mai oameni buni, ma bat si eu cu 2 probleme
1. Gris-ul (ich)
2. Ceva fungus pe yellow tang dupa pozele de pe net 99% e lymphocystis

Hai sa o luam cu gris-ul ....bineinteles stiti ca e de la hepatus, care ca in orice bazin in care este bagat la un mom dat devine fabrica de gris. Atunci cand era singur mi-a facut ceva gris la inceput dar dupa o perioada nu mai avea nimic, manca din mana , nici un tip de probleme. Acum insa de cand am bagat Yellow tang-ul si chelmonul a devenit extrem de sperios in special din cauza reactiilor tang-ului extrem de rapide.
Drept urmare de vre`o sapt e plin de gris, am observat ca a inceput sa imi faca si yellow-ul dar si chelmonu.
Primii doi mananca absolut orice, alge uscate ce le dau eu, alge de pe pietre, artemii , mixtura de fructe de mare cu mult usturoi, mysis, super formula , fulgi de la jbl ...ABSOLUT ORICE , si sunt doi grasi, va voi arata maine poze, ca acum s-a dat stingerea.
Am redus deja lumina la 35% toata ziua si 70% doar vreo 3 ore pt corali. De fiecare data cand le dau de mancare stau in fata bazinului pentru a il obisnui pe idiotu de yellow cu mine, ca el e capul rautatilor.

Am tot cautat pe afara, ca aia au mai multa experienta ca noi in ale saramurii despre tratamente si solutii si cica singurele care ar functiona ar fi hiposalinitatea, tratamentul cu cupru si carantina. Ei bine chiar daca ele functioneaza 100% in momentul introducerii, chiar daca bazinul a fost fara nici un peste timp de 4-6 saptamani, exista bineinteles riscul de a reaparea pentru ca nu este nici un moment sigur ca infectia nu ar mai exista in bazin.

Inafara de redus lumina, marita doza de mancare si variatia acesteia, plus usturoiul aferent nu mai am absolut nici o idee, voi astia mai vechi cum ati mai rezolvat problema cu gris-ul?

Partea a 2-a e legata de fungusul ce mi-a aparut pe yellow tang, peste care a venit din baia mare parca cu urgent curier in cutie de polistiren dar totusi cand l-am luat de la ei de la sediu apa era foarte foarte rece, cand am ajuns acasa termometru digital zicea 16 grade ....deci naspa ...naspa rau, la fel si el mananca nu are nici un stres , este foarte sperios in schimb cum ma misc in fata bazinului cum tresare si dispare in spatele pietrelor.
In schimb mananca in continuu alge de pe pietre, daca as baga mancare in continuu in bazin cred ca ar manca pana ar crapa. Si asta pare un lucru bun
Eh pe langa problema grisului aparuta recent , pe aripioara din dreapta cam a 2-a zi de la introducerea in bazin i-a aparut un mic fungus, care a aparut dupa alte cateva zile si pe zona de la coada unde are cutitele respective sau cum se numesc, eh aia este destul de pronuntata. Dupa cateva ore de cautat pe net cel mai probabil e lymphocystis care cica se curata de la sine. Ati avut asa ceva? cum s-a comportat?

Sunt intr-o oarecare panica pentru ca la fel am patit si cu buterfly`ul de l-am avut si manca, era activ, pana cand in 2 zile s-a curatat acoperit complet de gris.....so .....help me please ....

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2012 21:52:15


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Si in acvariul meu este acest ich nemanifest deocamdata - dar la fel am rascolit si eu toate forumurile straine cand am vazut Nemo's cu puncte albe ici colo.

Insa pe langa toate cele explicate de tine (care sunt cu adevarat singura modalitate de a eradica ich) - imi aduc aminte ca am citit si ca ich-ul este de fapt prezent in natura si ca pestii au o imunitate la el in conditiile in care sunt sanatosi. La mine erau stressati din cauza unei Domnisoare (care s-a dovedit a fi un Domisor) care devenise foarte agresiv.

Cum nu puteam aplica nici una din modalitatile expuse de a eradica ich-ul - am procedat la intarirea sanatatii pestilor: Am dat Domnisoara. Am facut schimburi de apa (in perioada aceea imi murise si un coral), iar in caserola (mica) unde dezghetam cuburile de mancare adaugam si Seachem GarlicGuard. Pana la urma si-au revenit.

A mai fost la un moment dat alt stress, punctele au aparut din nou, am remediat, si-au revenit. Deci ich este ina cvariu, dar cat timp nu e stress, nu se manifesta vizibil.

Despre usturoi e cu dus intors: Unii spun ca a fost un test in care usturoi PROASPAT stors a avut o influenta positiva dar intr-un caz super specific si nu se poate generaliza. Asa ca pana la urma ideea e ca e posibil sa intareasca sistemul imunitar, dar nu e garantat nimic. Apoi se presupune ca le stimuleaza apetitul si cand sunt apatici poate ii pacalesti sa manance si sa isi revina.

Asa ca de fapt ... singura sansa este ori sa izolezi un pic pestele agresiv si sa-si revina ceilalti, ori sa-l dai ? Altfel e mai greu si daca or sa fie stressati in continuare, poate fac alte alea ...

Despre intrebarea doi nu stiu, nu m-am lovit de asa ceva inca ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am folosit ozon, in cantitati mici, nonstop, adaugand ozonul in skimmer. In acest fel probabil ca am redus
ceva din agentii patogeni de prin apa, posibil si Ich. In acelasi timp am hranit pestii foarte bine, de fapt si acum
ii hranesc la fel. Nu stiu sa iti spun daca ozonul a fost ceea ce m-a ajutat, cert este ca in cateva saptamani a
disparut, si aveau Ich aproape toti pestii.

La a doua intrebare nici eu nu am raspuns, nici eu nu m-am lovit de asa ceva.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vis-a-vis de grish (Cryptocaryon irritans):

- Metoda 1: Tratament chimic pe baza de cupru... atentie la pestii sensibili si la nevertebrate!
- Metoda 2: Tratament cu hyposalinitate
- Metoda 3: Transferul la 3 zile

http://atj.net.au/marineaquaria/3daytransfer.html

... asta mi se pare cea mai naturala si mai sanatoasa metoda... rata de succes este de 100%.

In putine cuvinte, se pare ca ciclul de evolutie al parazitului poate fi "shuntat" lejer:

- se pune pestele bolnav intr-un vas de carantina (acvariu, galeata, plm) - asta e vasul nr.1
- fara filtrare, doar cu un powerhead... temp. 25 gr.C, salinitatea normala,
- in a 3-a zi (dimineata) pestele se scoate de acolo si se transfera in alt vas (cu alta apa, la aceleasi caracteristici fizico-chimice) - sa zicem vasul nr. 2,
- se lasa pestele acolo inca 3 zile,
- in dimineata celei de-a 3-a zi, se repeta procedura (pestele se scoate si se transfera in vasul initial).

Dupa 2 saptamani, pestele este complet sanatos iar parazitul a disparut.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Metoda cu transferul mi se pare foarte ok, totusi, asa cum spun si ei la sfarsitul articolului, poate
fi foarte stresanta pentru pesti. In plus de asta, nu stiu cum e la Ciprian, dar la mine e aproape
imposibil sa scot pestii din display. Doar cu ceva capcane, dar nu am incercat niciodata. Si in plus
de asta apare o alta problema, degeaba pestele se insanatoseste si parazitul dispare de pe el,
daca parazitul nu dispare din display. Si ca sa dispara din display trebuie tinut displayul fara pesti
o perioada suficienta ca parazitul sa nu se mai poata replica sau trebuie curatat si dezinfectat tot
bazinul ceea ce este mai mult decat complicat.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

viulian peste agresiv nu e nici unul , adica nici yellow`ul nu imi streseaza tang-ul si nici invers, am mai vazut din cand in cand cum ar impinge yellow-ul chelmonul dar atat, nu il fugareste nu ii face nimic, chiar in rarele momente cand iese chelmonul la interval pe pietre nu are nici un stres cu el.

Dragos legat de ozon am auzit si eu numai de bine, dar nu am incercat pentru ca nu am de unde sa imprumut iar in mom de fata este exclusa investitia intr-o astfel de instalatie, pestii se hranesc chiar pot spune ca hranesc o idee in exces dupa cum veti vedea mai jos.

Koala, intradevar ceea ce zici tu si nenea ala in articolul respectiv are sens, DAR , din cunostintele mele daca intradevar este vorba de nenorocirea de ICH si nu este gris e cam naspa, pentru ca acesta are un timp de pana la 70 zile in care poate rezista fara a isi gasi corp gazda, asta inseamna ca eu ar trebui sa tin bazinul cca 2 luni fara nici un peste sa am siguranta 100% ca nu mai este in bazin, apoi pestii tinuti in carantina, schimbate recipientele mereu, etc etc. In alta ordine de idei , de pe pesti am inteles ca ar disparea si in cca 2 sapt . Aici este un articol foarte foarte bine structurat in care explica pe indelete ce am spus eu in cateva cuvinte mai sus. In acelasi timp ca sa pot tine toti pestii din bazin intr-un steril mi-ar trebui inca un bazin de cca 250-300L avand 2 tangi un butterfly 2 clowni 1 goby si un mandarin , dar chiar si asa neavand scape va exista un stres foarte mare.
Sper totusi sa le dau de cap cu haleala, asa cum am promis ieri azi am luat camera si am incercat sa fac poze cat de aproape am putut incat sa nu ii sperii ....pozele sunt croppate fix pe ce ne intereseaza si umblat putin la sharpness ca sa va dati seama mai bine:
Hepatusul:
image image image image
image image image image

image image image image image

Yellow tang-ul
image image image image image

image image image image
Din poze tind sa cred ca al meu yellow sufera si de un HLLE (Head and lateral line erosion) care la fel cica nu ar fi mortal si cu o dieta buna se vindeca in foarte mult timp, capatana tang-ului asa era de cand l-am primit , se pare ca sunt cel mai ghinionist constantean, caci au mai venit vreo 4 yellow in ct si toti au venit foarte ok
Chelmonul singura poza care am reusit sa o fac, punctul alb ce se afla in partea de sus unde incepe aripioara este defapt ceva din apa, el nu are nimic acolo, se vede doar putin gris pe coada, nici corpul nu este afectat sau cel putin nu este vizibil
image

Clovnii si ei nu au nici un stres .... in schimb cred ca sunt usor intimidati de astia mari ca nu prea mai vin la mancare cum veneau inainte, mananca dar parca nu atat de mult cum mancau acum ceva timp, erau momente cand credeam ca o sa le bubuie stomacul

Urmeaza putin mai tarziu si un clip de 5 min din timpul mesei in care prietenii mei au servit mixtura de fructe de mare (creveti + scoici + surimi + calamar + usturoi ) si un cub de artemia de la ocean nutrition. Repet, si daca le dadeam fulgi tot la fel de mult si de repede mancau.

Aici e linkul, la momentul postarii inca se uploadeaza deci deocamdata nu e valabil :



Si da, stiu ca este foarte multa mancare, dar aceasta a fost mancata aproape complet in urmatoarele 5 minute de la oprirea filmarii
Ah nu am zis ca am observat hepatusul cum uneori se freaca de decor si nisip, mi-am adus amitne ca acum doar ce l-am vazut facand treaba asta

This message was edited 2 times. Last update was at 21/10/2012 21:24:35


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tinand cont ca ai deja pestii bolnavi in acvariu, nu prea iti raman variante convenabile... hraneste pestii ca lumea si roaga-te sa depaseasca momentul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum se mai prezinta ciortanii? Sint pe drumul cel bun?

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

kirucd wrote:Cum se mai prezinta ciortanii? Sint pe drumul cel bun?

O seara placuta,
Dragos


Ciortanii "ie" bine, yellow-ul nu mai ar efungus, a disparut complet si de pe coada si de pe aripioare gris doar un punct sau doua, HLLE-ul e pe duca incepe sa se pigmenteze la loc unde erau dungile albe, hepatusu foarte putin gris comparativ cu ce a avut inainte aproape insesizabil as putea spune, iar chelmonu nici el nu mai are gris deloc nici macar pe coada si de 2 seri, pe moonlight serveste timid toata noaptea cate o midie , sau ma rog cat ciuguleste el de acolo

Rezolvarea in mare parte cred ca a venit datorita impamantarii bazinului caci am descoperit ceva scurgeri care nu erau bine sa fie acolo. Mancare la fel le dadeam ceva mixtura in prima faza apoi zilnic cate ceva nou, artemii , super formula, mysys si ceva fulgi pe zi pana la congelate.

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Online

A mai patit cineva asa ceva, sa faca pestii Ich datorita stresului cauzat de scurgerile de curent ?!
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

quaz wrote:A mai patit cineva asa ceva, sa faca pestii Ich datorita stresului cauzat de scurgerile de curent ?!


eu am scurgeri de curent non stop in acvariu, nu am localizat cauza insa niciodata nu am avut probleme cu coralii/pestii

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

elven wrote:
quaz wrote:A mai patit cineva asa ceva, sa faca pestii Ich datorita stresului cauzat de scurgerile de curent ?!


eu am scurgeri de curent non stop in acvariu, nu am localizat cauza insa niciodata nu am avut probleme cu coralii/pestii



+1
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com