[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum tratez o radacina inainte de a o introduce in acvariu?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Salutare!

Am achizitionat de curand o buturuga pe care doresc sa o introduc in acvariu. Problema este ca nu stiu cam cat ar trebui sa o fierb pentru a evita pe cat posibil colorarea apei in momentul in care o voi introduce in acvariu.
Exista si alte posibilitati de a elimina taninul sau de a evita ingalbenirea apei?

Multumesc!


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

O poti lasa in apa 2 - 3 zile si este suficient. Eu asa am facut si nu am avut probleme.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

A stat in apa 3 zile si inca se mai ingalbenea apa. Acum am pus-o la fiert si apa a devenita galbena . Problema e ca nu stiu cat sa o tin la fiert...


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

ai idee ce lemn este ? red moor, mangrova, mopani ?

Eu am pus red moor in acvariu la mine si lam lasat 3 zile in apa si a fost suficient.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Este red moor. O mai fierb cateva ore, apoi o las inca 2 zile in apa. Teoretic ar trebui sa nu am probleme dupa


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

fierbe apa si dupa pune lemnul in ea nu pune lemnu cu apa deodata la fiert.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Lemnul se fierbe in apa cu sare grunjoasa (cea de muraturi) timp de 2-3 ore dupa care se tine intr-un recipient macar o saptamana, timp in care se schimba apa zilnic. In felul acesta este dezinfectat si se elimina mare parte din tanin.
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Inca o intrebare:

am citit diferite parerica radacina ar trebui "curatata" (eventual cu o perie de sarma) inainte de a fi introdusa in acvariu. Ideea este ca intr-adevar, oricat o spal de fiecare data cand schimb apa - deocamdata o tin la inmuiat pt a scapa de tanin - tot se mai desprind alge/bucatele mici de lemn.

Multumesc


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
eugen2265
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2011 23:00:14
Messages: 196
Location: Bucuresti- B-dul.CTIN BRANCOVEANU
IP:
Offline

Salut Liviu Am fiert la radacini de m-am saturat shi totul e ok eu am fiert radacina timp de 2-3 ore cu sare gunjoasa.Am fierto de vreo 4-5 ori.O fierbi pina ce nu mai iese acea culoare bruna.(doar o data o fierbi cu sare )Dupa aceea timp de o saptamina o tzii in apa shi schimbi apa o data pe zi sau la doua zile
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Daca reuseste sa scoata culoarea din radacina doar intr-o saptamana, e mare lucru. E drept ca depinde si de marimea buturugii, da mie nu mi-a luat niciodata mai putin de 3-4 saptamani, pentru ca nu mi-a placut niciodata ca apa din acvariu sa semene cu... cafeaua. Insa in fond si pana la urma, daca n-ai rabdare, nu te apuca de acvarii.

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com