[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Refugiul fara DSB - fabrica de po4/no3 ?  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru ca azi e ziua in care fac curat in sump si scot tot detritusu strans pe langa echipamente, m-am gandit sa mai facem o dezbatere pe langa cea cu scurgerile de tensiune
Si anume refugiile fara DSB , DAR cu strat de nisip in ele .....Eh eu am in refugiu cca 2cm de live sand , pe el live rock si o mana sanatoasa de macroalga.....bun problema mea este ca recent am vazut prezenta cianobacteriei pe macroalga si in refugiu, lucru relativ anormal. In momentul in care misc foarte putin din livesand sau cand misc pietrele, ridic un nor imens de detritus . Si de aici si intrebarea, oare tot live sandul meu nu cumva este defapt o fabrica de po4 si de no3? (testele , jbl momentan si salifert, zic ca nu as avea po4 dar no3 vreo 15ppm). De ceva timp ma bate gandul sa fac refugiul fara live sand , sa ramana sticla cu live rock-ul pe ea plus macroalga peste si in viitor poate ceva rack-uri pt frags .

So ....ce ziceti? fabrica, sau nu fabrica?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu 2 cm de nisip, chiar daca live sand, eu zic ca e fabricuta
Cei 2 cm pot doar sa acumuleze detritus, nu si sa reduca ceva. Ori DSB de 15 cm sau mai mult,
ori nimic, asta e parerea mea. Eu am refugiul cu 15 cm de nisip viu amestecat cu Mineral Mud,
peste e umplut cu piatra vie si chaetomorfa pe care o injumatatesc odata pe luna. Iar in restul
sumpului curat detritusul odata pe luna, si se strange ceva detritus.
Am avut si eu cyano pe chaeto la inceput, acum nu mai e deloc iar refugiul colcaie de viata,
copepode, amfipode si alte vietuitoare. Din refugiu sau nu, cert este ca si in display am o gramada
de vietuitoare de mici dimensiuni, ceea ce e papa bun pentru Mandarinul meu si sper si pentru Idol.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aceeasi parere ca si Dragos!... ori faci DSB adevarat, ori renunti la nisip acolo...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

De rascolit nisipul, cred ca mereu o sa se ridice un praf alb sa zicem (mizerie) la fel patesc si eu in display cand aspir - De obicei, inainte sa schimb apa, suflu si pietrele, caci si pe ele se depune aceasta mizerie.

Dar e drept ca fara o adancime unde sa fie o cantitate redusa de oxigen (mai deloc adica) sanse foarte mici sa functioneze ca reducere de nitrati (mai ales daca tii acolo si chestii care il rascolesc).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com