[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
inmultire  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

am in acvariu si o planta care e ca iarba. mai multe fire ca firul de iarba, inalte shi nu prea late, care pleaca dintr-o singura tulpina. cand am scos o planta din asta din nisip, am remarcat ca din radacina (cred) a plecat un fir shi la capatul lui a inceput sa mai creasca inca o "iarba". eu am taiat acel "fir" de legatura, shi le-am plantat pe amandoua separat. (sper ca am facut bine...)
intrebarea mea este... cam in cat timp ajunge o planta din asta la maturitate (adiq pana incepe sa poate sa se inmulteasca), care este dimensiunea medie (inaltimea) la care creste, shi nu in ultimul rand, o planta din asta, ajunsa la maturitate (sau la care i-am taiat "firul de legatura cu puiul) cat timp ii trebuie sa se inmultzeasca (sa vad ca ies din nisip puii iei).
sa presupunem ca nisipul este nisip normal de constructzie, fara nici un fel de ingrasamant, decat micile resturi de la excremente de pesti (eventual mancare, etc) descompuse, iar nisipul este pus in acvariu de vro luna (timp in care l-am mai "zgandarit" eu, shi unele resturi au ramas in nisip shi s-au descompus in voie :sic: )
10x
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:am in acvariu si o planta care e ca iarba. mai multe fire ca firul de iarba, inalte shi nu prea late, care pleaca dintr-o singura tulpina. cand am scos o planta din asta din nisip, am remarcat ca din radacina (cred) a plecat un fir shi la capatul lui a inceput sa mai creasca inca o "iarba". eu am taiat acel "fir" de legatura, shi le-am plantat pe amandoua separat. (sper ca am facut bine...)
.
Dupa descrierea ta amanuntita , pe mine ma duce gindul la Echinodorus tenellus. Citeste articolul de pe site si vezi daca se potriveste cu ce ai tu. Ai acolo toate detaliile.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

multzam, am gasit articolul... acum insa:
-ce inseamna Crestere: 2 tije pe saptamina?
-nu prea spune multe despre "timp". crestere rapida, asta cam ce interval are? eu as fi vrut (daca nu cer prea mult) un raspuns de la cineva care are planta asta in acvariu, shi care a remarcat ca intr-un interval x au aparut puii, shi sa imi spuna shi mie, aproximativ acel interval .
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ashavodaz wrote:eu as fi vrut (daca nu cer prea mult) un raspuns de la cineva care are planta asta in acvariu, shi care a remarcat ca intr-un interval x au aparut puii, shi sa imi spuna shi mie, aproximativ acel interval .
Nu se poate preciza cu precizie un astfel de interval pentru ca nu exista. In functie de conditiile din acvariu (temperatura, concentratia de CO2 din apa, lumina, fertilizant, schimburi de apa, toxicitatea apei .......) planta va creste si va produce pui mai des sau mai rar sau chiar poate stagna daca nu-i convine ceva.


Eu am Echinodorus tenellus (daca despre planta asta e vorba). E capabila sa-ti invadeze acvariul in 2 luni sau poate sta pe loc 2 luni de-ti vine sa-i rupi o frunza sa te convingi ca nu-i de plastic . Totul depinde de conditiile pe care i le oferi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ok, asta am vrut sa stiu. deci in 2 luni e capabila sa invadeze acvariu. multzam mult. dar oare ce inseamna : " Crestere: 2 tije pe saptamina?"
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ashavodaz
Ai zis "inalta si nu prea lata" ...aproximativ cat de inalta si cat de lata, ca din cate stiu eu Echinodorus tenellus nu creste prea inalta. Poate vorbim de o vallisneria...sau cine stie

Ceea ce ai taiat tu se numeste stolon si creste de la planta mama, iar la capatul stolonului creste un pui. Daca puiul are radacinile suficient de dezvoltate pentru a se putea hrani si fixa in substrat stolonul poate fi taiat, realizandu-se astfel o inmultire a plantei.

Marcotaj parca se numeste genul asta de inmultire...poate cineva mai experimentat ca mine iti va povesti mai multe despre inmultire.

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ce pot sa zic... posibil... . planta apare in poza asta http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=32&pos=2 iar daca nu mere urlul, at in galeriile foto ale mele, apare undeva prin spate nu este prea vizibila, insa se vede ceva acolo. ce pot sa zic e ca initial avea peste 20 cm, insa am mai taiat din "varfuri" ca... erau prea mari . puii care i-am taiat de mama, aveau radacinile ieshite, shi momentan o duc foarte bine
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un lucru e clar - nu are cum sa fie tenellus daca zici ca initial avea peste 20 cm lungime. Nu puteai sa zici asa de la inceput? Dupa poze, nu stiu ce sa zic - poate Vallisneria, ca asta creste de nu se mai opreste...
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cand trec pe acasa (Bacau) iti voi aduce mai multe feluri de plante - pe care le am prin amabilitatea d-lui M.A. - si care acum au crescut, s-au inmultit ... si tot caut pe cineva care sa le primeasca...
Scrie-mi pe PM ce conditii ai in acvariu ca sa stiu ce tipuri ti se potrivesc mai bine fiindca unele sunt destul de pretentioase si daca nu le dai CO2 si ~1W/l nu merg deloc.

<<-->>
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

am citit despre Vallisneria. ... dupa mine, poate sa fie..., sincer nu stiu. oricum "Latimea frunzelor: 1-2,5 cm, in functie de forme"... la mine nu are 1 cm in latime
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Kreator wrote:Cand trec pe acasa (Bacau) iti voi aduce mai multe feluri de plante .

Sa nu uiti sa le pui o eticheta cu numele respectivelor! Macar sa stim despre ce e vorba si sa nu ne mai dam cu presupusul.
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:am citit despre Vallisneria. ... dupa mine, poate sa fie..., sincer nu stiu. oricum "Latimea frunzelor: 1-2,5 cm, in functie de forme"... la mine nu are 1 cm in latime



Nu e musai sa aibe latimea de 10 mm...exista vallisneria si cu frunze mai inguste de 1 cm. In varianta nana frunzele au 2-3 mm, dar eu nu am vazut pe la noi.

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

da, seamana cu: V 10 Vallisneria gigantea

Giant vallisneria
Philippines
Characteristics: Green, ribbon-like leaves, 1-2 m long.
Growth rate: Approx. 2 leaves per month.
Propagation: Forms many runners.
Demands: Undemanding.
Special note: The variety Red Giant Vallisneria (Vallisneria neotropicalis) has similar growth qualities.
In the actual DENNERLE plant list: yes

k, acum dupa ce am identificat-o am reushit shi eu sa aflu cum se inmultzeste, care sunt conditziile prielnice, etc etc etc
10x
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Lasa tu V. gigantea! Ai tu frunze de peste 1 metru la ea???
Mai degraba poate fi Valisneria spiralis, dar si mai degraba cred ca este vorba de Sagitaria subulata

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com