[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cel mai bun electrician  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut. precum spune titlul caut cel mai bun electrician de pe acest forum care crede ca poate repara (contra cost evident) acest wavemaker. Problema e simpla....nu merge decat in test mode in rest nu pare sa fie ok.


andyhit_man
0720 388 908

de asemenea astept parerile celorlalti care stiu ceva despre acest wavemaker sau cred ca au vreo solutie.
image
image
image

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Ai un microcontroller acolo, test mode banuiesc ca-l sunteaza si comanda direct optocuploarele deci partea electrica merge daca in test mode prizele au tensiune dar partea logica probabil ca e dusa.

Daca ai nevoie de curent in prize si atat, asta poti sa rezolvi si singur legand toate firele albastre libere la comun cu cel care vine din comutator.

Avand in vedere ca microcontroller-ul e in soclu poti sa-l scoti cu grija de acolo si dai o fuga la un magazin de electronice cu el. N-ar trebui sa sara de 30-50 de lei. Asta presupunand ca acesta nu s-a defectat din cauza unei alte piese.

Problema nu e schimbatul cipului in sine ci programul care comanda prizele ce se scrie de obicei intr-un EEPROM din cip. In cazul asta chiar si schimbarea lui n-o sa readuca functionalitatea pentru ca cipul nou trebuie programat. Vei avea nevoie de un wavemaker functional ca sa citesti programul din el si sa-l scrii in cipul nou.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

daca imi dau sa zicem cei de la AM programul, se poate reprograma adica e greu ca cineva sa il reprogrameze ?

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca ai programul, poti incerca la un service de telefoane mobile.

Multi au cunostintele si sculele necesare sa-ti programeze cipul. Multe telefoane au nevoie de reprogramare de eeprom pentru deblocare.

AM nu-ti va da programul ala. Nu te impiedica nimic sa reproduci circuitul si sa folosesti programul lor. Circuitul in sine nu este complicat. Softul insa probabil ca a necesitat un pic de munca pana l-au adus la un nivel bun de pus in aparatul ala.

Daca n-ai un alt cip gata programat sansele sunt mici sa faci rost de soft-ul ala. Si asa, posibil ca AM sa fi implementat ceva metode antifurt. Nu-ti trebuie un echipament avansat sau scump ca sa citesti si sa programezi cipul ala.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

m-am interesat si cica nu face mare chestie decat sa dea ON/OFF pe prize ...deci nu mareste sau scade intensitatea pompelor.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Fara o verificare a circuitului nu poti fi sigur ca cipul nu a fost ars de o avarie de pe traseu. Il poti inlocui orbeste dar nu-ti garanteaza o rezolvare a problemei. Mai este si acel senzor care nu stiu ce ar trebui sa citeasca. Se cupleaza la mufa BNC.

Nu stiu daca prezenta lui este obligatorie pentru a face circuitul sa functioneze.

 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com