[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la dulce la sarat  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,
Ma numesc Mihai, am 30 ani, sunt din Bucuresti, septembrie am dat startul bazinului.


Echipamente:
Display: 90/50/45 (L/l/h) - 200L, 10mm - fund dublu
Sump: 70/45/40 (L/l/h) 125L, 6mm - impartit in 5 camere

Standul este din teava rectangulara de 4 sudata, acoperit cu pal.

Pentru partea de filtrare am ales:
- Skimmer Bubble Magus 3.5 cone
- 5L Matrix
- 4L Spartura corali
- 10kg piatra uscata
- 4 kg piatra vie


Iluminatul este led, este compus din: 30 x 3w alb, 30 x 3w albastru, 1 x 3w albastru pt moonlight.

Circuitul apei este facut de un Eheim 3000+.
Pentru pompe de valuri am ales sun-sun de 3000L.

Ca vietuitoare in momentul de fata:

- 2 Amphiprion ocelaris
- Hepatus
- Acanthurus olivaceus
- Centropyge bicolor
- Anemona Heteractis Sp
- 2 anemone luate de la greci
- 1 anemona luata de la greci
- 2 viermi penati
- un burete, tot de la greci
- Cleaner Shrimp - Lysmata Amboinensis
- Sand Shifting Star
- Blue star
- Blue Legs Hermit Crab
- Red Legs Hermit Crab
- melci


Corali:
- frag zoasi mai multe feluri
- pulsing xenia
- Kenya tree
- Euphyllia
- Diferite tipuri de montipore
- Seriatopora Caliendrum
- ciuperca rosie
- Montipora Plate verde
- Stylophora - Milka

Ceva poze:

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image



Multumesc pentru interesul acordat.
Astept pareri pro si contra.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Impresii personale (subiective, desigur):

- pietrele sunt aranjate "natural", impresia de colt de recif e foarte credibila...
- imaginea de ansamblu nu seamana cu majoritatea bazinelor reef, adica o ingramadeala haotica de corali... ceea ce, in opinia mea, e un lucru bun!
- am vazut un "bean animal" pe spate? Sau mi s-a parut?
- arata-ne si partea tehnica...







PS: Fara legatura cu bazinul tau, profit de ocazie sa spun ca am observat o tendinta oarecum generala... oamenii tind sa umple bazinul cu fraguri, cat mai diverse si cat mai colorate... rezultatul final seamana mai mult cu expozitiile de cactusi, decat cu un colt de natura. Tu ai reusit sa te feresti de tentatia aceasta, lucru care mie imi place!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

"oamenii tind sa umple bazinul cu fraguri, cat mai diverse si cat mai colorate... rezultatul final seamana mai mult cu expozitiile de cactusi, decat cu un colt de natura."
Din pacate, recunosc, si eu ma inscriu in aceeasi categorie, fiind la inceput, toti avem aceasta tendinta de a avea cat mai multe, nu conteaza cat de mici sunt. Dar vor creste daca le asiguri conditiile necesare.

Sistemul de overflow este "bean animal"

Sump-ul
image

O mica descriere a lui: este impartit in doua pe lungime, in partea din spate, de la stanga la dreapta: camera skimmerului, apa trece pe sus in alta camera plina cu 5L matrix, pe jos si printr-un perete despartitor ajunge in camera de recirculare, partea din fata dupa cum se si vede este umpluta cu spartura de corali si piatra, in ea se afla si pompa care alimenteaza "algae scrubber", printr-o fanta pe sus apa ajunge in camera de recirculare. In sump mai este o camera pt apa de autocompletare.

Ieri am dat drumul la un "algae scrubber", mi se pare o idee interesanta de filtrare naturala, apa si lumina, cu o mentenanta la 7 zile.

Partea tehnica mai este compusa din:
Lampa DIY cu leduri de 3W (30 albe, 30 albastre) chinezesti, pe care vreau sa le fac dimabile cu un arduino.
Tot la acel arduino vreau sa pun un TFT de 3.2, pompe de dozare, sa il fac un controller de temperatura, si el va avea rolul si de "priza programabila".
La lampa vreau sa adaug si ceva leduri de 10W, care nu vor merge mereu, un fel de MH, sunt comandate si astept sa soseasca.


Multumesc.
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

La inceputuri:

image

image

image

image
image

image

image

image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In ultima poza se vede un Chelmon rostratus? Ai riscat cu el? Sunt extrem de figuranti si de sensibili...


PS: Si mie imi place ideea cu "algae scrubber", mi se pare naturala si usor de folosit... daca esti atent la plasa aia si o cureti la timp, e o metoda imbatabila de a tine nutrientii sub control.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Wow dar ce trecere de la dulce la sarat

Bravo, arata foarte bine. Ce apreciez este tehnica fotografica, nu m-am uitat in EXIF dar pare un 100mm Macro chiar cu niste extendere Kenko.
Sunt curios si de tehnica unde nu se vede albastrul (ai oprit, sau etc).

Algae scrubber-ul e genial mi-e ciuda la mine ca a trebuit sa dau o gramada de bani doar pe un reactor de nitrati si indicatorul potentialului REDOX doar ca sa am o sansa sa am nitrati sub 5.

Ne poti spune te rog si ce caracteristici are apa ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

arata superb domnule, imi place mult bravos
cand bag bisturiu in zoasi o sa am ceva pentru dumneata

ps, daca te hotarasti sa renunti la una din anemonele alea rosii da-mi de veste ca sunt foarte interesat


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu ma inseala ochiu', anemonele alea rosii sunt "dediteii de mare" care se gasesc si pe la noi... este?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo, frumos, sint curios cum o sa mearga Algae Scrubber.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut Mihai si bine ai venit pe forum. Am urmarit mesajele tale anterioare si chiar ma intrebam cand vedem si bazinul.

Si mie imi place acvariul tau si recunosc ca am tras cu ochiul la el si "dincolo" asa ca ma bucur ca ai postat si aici.

Dragos si eu sunt tare curios cum va functiona cu algae scrubber.

Ai facut o alegere mult mai buna decat biopeletele sa fii sigur de asta.
Va trebui sa verifici si sa completezi K si Fe pentru ca algele au nevoie de asa ceva in cantitati destul de mari.

Singurele comentarii le-as avea fata de televizorul de deasupra acvariului, pacat de el - din acvariu se ridica destul de multi vapori de apa (vapori ce nu - nu sunt sarati - unii stie) care nu-i vor face bine, si despre piatra din sump in special despre spartura aflata in camera unde ti se varsa apa ce vine din acvariu si unde se va aduna detritus mult.
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Multumesc pt urari.

koala - Chelmonul a stat 3 zile la mine, nu a vrut sa bage nimic in gura, a ajuns la altcineva, cam la o luna s-a dus.

viulian - Multumesc, nu este nici o tehnica fotografica mai speciala, am folosit un dslr, lumina este full alb, full albastru, din pozele care au iesit am facut crop la corali, nimic special.

Caracteristicile apei o sa le pun diseara cand ajung acasa, le am in calc.
PS: legat de caracteristicile apei eu folosesc un program http://www.aquacalculator.com/acalc/Home.html poate va este util

koala, pc.ciprian - anemonele sunt culese de la greci asta vara cand faceam snorkeling pe acolo, nu stiu daca se gasesc si pe la noi, mi-e greu sa ma despart de ele, sunt foarte spectaculoase cand se deschid sa prinda si ele ceva mancare.

Legat de Algae Scrubber - el incepe sa isi faca treaba dupa ceva saptamani bune (6-8), nu imediat, va tin la curent.

Multumesc.
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Gabriel - Tv-ul nu am avut un alt loc unde sa il pun, da nu ma deranjeaza amplasarea lui, plus ca daca nu iti place ce se difuzeaza la el te poti uita mai jos la "Reef TV"
- detritus-ul se rezolva cu o mentenanta la schimbul de apa
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

alexiumihai wrote: - detritus-ul se rezolva cu o mentenanta la schimbul de apa


De acord cu tine Mihai numai ca este o operatiune in plus si ia destul de mult timp in opinia mea.
Sumpul meu are o camera de "decantare" unde se varsa apa din acvariu. Am scris cu ghilimele pentru ca detritusul nu ramane nicium acolo ba dimpotriva se duce tot in camera urmatoare. La un moment dat am folosit ciorapi dar e mult de munca sa-i cureti. Apoi m-am gandit sa pun acolo, la fel ca tine, spartura sau bioballs dar m-am razgandit tocmai din cauza ca la fiecare schimb de apa ar fi trebuit sa dau totul afara, sa clatesc bine si apoi sa aspir acea camera. Am ales sa last detritusul sa se duca tot in camera urmatoare de unde il aspir cu o mica pompa Sicce cu furtun montat pe aspiratie - fix 5 minute cu tot cu schimbul de apa

Your choice ar zice marele licurici

To live you must learn to die
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

alexiumihai wrote:
Partea tehnica mai este compusa din:
Lampa DIY cu leduri de 3W (30 albe, 30 albastre) chinezesti, pe care vreau sa le fac dimabile cu un arduino.
Tot la acel arduino vreau sa pun un TFT de 3.2, pompe de dozare, sa il fac un controller de temperatura, si el va avea rolul si de "priza programabila".
Multumesc.


Salut Mihai,

Am vazut ca partea tehnica este controlata de arduino si ar fi interesant sa dezvolti un pic subiectul (adica explicatii detaliate). Am urmarit si "dincolo" proiectul dar l-ai lasat oarecum in plan secundar (nu ai mai scris nimic)

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

mihai2000 - si acum tot in plan secundar este.
Astept sa imi mai vina ceva piese, Shield LCD (nu am avut pana acum si din cauza asta am legat direct LCD-ul la arduino, am ars unul, iar cel de-al doilea este la jumatate din intensitate), Lcd, pompe dozare.
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Trebuie sa fie neaparat TFT? Eu am dat 25 de lei pe chinezaria matriciala 16X2 si imi fura 4 out-uri de pe arduino.

Merge ok. Mai pierzi un input pentru butoane si restul faci din meniu.

Poti pune poze mai aproape cu ansamblul?
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

daniel12 - Depinde cat de "fitza" vrei sa fie, depinde cat de bun programator esti (eu unul nu ma pricep, am luat un cod care foloseste tft 3.2)
Inca nu este gata ansamblul.
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Stai linistit, tutorialele de pe net is baza. Poate un administrator isi face un pustiu de bine si ne face un sticky la sectiunea DIY ca sa postam ce si cum a facut fiecare.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca deschideti la rubrica de aici (http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/49.page) un topic in sensul asta, o sa-l facem Sticky... nu e nici o problema, se rezolva din 2 miscari.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

alexiumihai wrote:PS: legat de caracteristicile apei eu folosesc un program http://www.aquacalculator.com/acalc/Home.html poate va este util


Man zi-mi te rog, are in setari sa il pui pe "inglish" pare interesant si l-as cumpara, numai ca io nu stie "doiceasca"

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com