[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
achizitie noua 600l  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
interceptor
Junior member

Joined: 17/05/2010 19:54:50
Messages: 74
Location: bucuresti
IP:
Offline

edit by gabriel Te rog sa-ti treci in profil locatia. Ti-am mutat topicul aici pentru ca postasei la sectiunea gresita.


Am o noua achizitie,3m de acvariu......a fost deja mutat de 2 ori,acuma sper sa stea mai mult in noul loc....
O sa fac alte poze si as vrea sa discutam despre ce este in el., nu acuma
[Thumb - Photo0186.jpg]

[Thumb - Photo0671.jpg]

[Thumb - Photo0674.jpg]

This message was edited 5 times. Last update was at 23/01/2013 10:30:14

[Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

foarte tare acvariul dar o mica curiozitate: fiind pe ceva hol, unde stai sa te uiti la el?
[Email]
interceptor
Junior member

Joined: 17/05/2010 19:54:50
Messages: 74
Location: bucuresti
IP:
Offline

Acolo a fost pus prima oara,acuma este mutat in camera.Nu am avut loc sa l pun in camera din prima. am aruncat patul si un sifonier,si am redecorat camera ca sa i pot face loc. Am impresia ca este cam gol. Are 30 neoni. 5 sanitari galbeni 4 maro cu negru si 10 tigrati.1 scalar imens,7 tetra,3 rechinasi(2 negri si unu argintiu)4 creveti si cateva plante. e cam sarac.....dar nu am avut buget. am cumparat nisip, piestris si substrat pt plante si acuma o sa vedem cu ce mai populez.
Idei, sugestii?
Nu am bani pt pesti f scumpi sau exotici.dar imi doresc niste creveti si pesti normali.
Si ceva plante.
O sa mai pun niste poze din noua locatie
[Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

eu cred ca poate fi un proiect foarte frumos chiar si cu buget restrans, sugestia mea ar fi sa te hotarasti pe ce sa mergi sa nu fie un fel de arca lui Noe cand vine vorba de specii. Cand pui pozele noi, poate pui si cateva informatii suplimentare legate de filtrare, lumina, substart, cu ce fertilizezi, alea alea
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ce dimensiuni are acvariul? Am vazut ca are 3000x?
Cu ce ai in acvariu crevetii sunt mancare sigura pentru ceilalti. Acum sunt doar 4(daca mai sunt si aia) dar daca vrei mai multi...
Oricum felicitari pentru achizitie. A fost cadou, ocazie sau ai dat un tun?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

pfff...ce lungime man,ma mir cum il poti muta prin camere te-o batut norocu cu un asemenea acvariu am vazut pe internet unu asemanator cu al tau pe lungime si era ceva super frumos in sensul ca tipul respectiv a incropit parca 3 acvarii intr-unul.Avea intr-un colt un decor pe baza de lemne,plante slabe ca necesar de lumina si o lumina slaba,pe urma avea o zona mai nisipoasa cu plante mai mici,decor din pietre,si in ultima parte avea o combinatie de plante frumoase ca un acvariu bine plantat.Lumina o avea cu becuri economice mai ales in zona de iluminare mai slaba unde creea printre lemne un tunel de lumina si restul ramanea mai intunecat.Avea si neoane in zona plantata mai bine.Ca fauna avea discusi carora am observat ca le placea mai mult pe la semiumbra avea si carduri de neoni ce stateau in banc frumos,si multe alte specii de pesti.Ideea e ca pe o astfel de lungime poti face mai multe decoruri si poti adapta mai multe specii de pesti care isi vor petrece mai mult timpul in zona preferata,de umbra,vegetatie,lemne,lumina,etc.
Iti doresc succes cu proiectul pe care il vei alege,si va costa ceva ca doar asa cum spuneam,ai cam 3 acvarii normale

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

La ce dimensiune are e pacat sa nu il populezi cu besti de banc gen discusi
sau sa te axezi pe ciclide care o vor duce perfect in acel acvariu.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
interceptor
Junior member

Joined: 17/05/2010 19:54:50
Messages: 74
Location: bucuresti
IP:
Offline

Nu ma omor deloc dupa discusi.creveti erau mai multi.dar au murit la mutare cam 3,un rechinas mai mare si 3-4 neoni..Adevarul este ca e imens,este foarte greu sa l muti.cam 4 persoane minim si cel putin 1 zi de munca.care din pesti ar putea sa manance crevetii??care oricum sunt cam imensi.
nu am bani de cicilide, mi ar place ,nu mi permit.
Acvariul a ajuns cu noroc la mine,mai am unu de 3 ani ,de 120 l .Pestii astia erau in el,si am zis ca nu e cazul sa-i mut sau sa-i dau.ma gandesc doar sa mai pun altiii.L-am impartit si eu in 3 zone. mijloc plante si marginile cu pietre.....nu sunt asa experimentat .
lAre 8 neoane....2 rosii pt plante si 4 day light si 2 sun light.Are 2 filtre mari.....nu mai stiu capacitatile...dar apa este cristal.
Mai am de lucru la aspectul lui exterior,insa nu este urgenta.
[Thumb - Photo0164.jpg]

[Thumb - Photo0169.jpg]

[Thumb - Photo0170.jpg]

[Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Pfai de capul meu ce mare e, poti sa mai adaugi niste scalari si in rest pesti micuti de card si plante grupa mare, fundalul poate nu ar strica schimbat pe viitor
[Email]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

E incredibil. Pentru orice acvarist, acvariul asta cred ca e o minune chiar si daca e umplut numai cu apa. De curiozitate, ce grosime are sticla?

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

interceptor wrote:Nu ma omor deloc dupa discusi.creveti erau mai multi.dar au murit la mutare cam 3,un rechinas mai mare si 3-4 neoni.


uite de aici am retinut ca ai aprox 4 neoni. De fapt cei 3-4 murisera la mutare. Acum m-am lamurit. Citisem printre randuri

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

interceptor wrote:Idei, sugestii?

Nu cred ca poate cineva sa-ti dea sugestii, doar tu stii ce pesti iti plac . Putem doar sa te ajutam dupa ce ne spui ce ti-ai dori sa ai in acvariu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
interceptor
Junior member

Joined: 17/05/2010 19:54:50
Messages: 74
Location: bucuresti
IP:
Offline

Alea erau victimeleP.
Deci are 300cm 57 cm inaltime si 37 latime. Am o mare rugaminte,cine poate identifica pestisorul ala argintiu care are coada portocalie(este in ultma poza langa o planta micuta)? Nu stiu nimic despre el.as vrea sa i cumpar ceva colegi. nu vreau pesti scumpi si sofisticati.....ca stau f mult la servici si nu pot avea grija non stop de acvariu.
Mai am un acvariu de 120 l care o sa l fac cu ciclide. Vom discuta si despre alea,ca stiu ca e necesara o apa mai dura.
Sticla. are cam 1,2 cm,nu stiu sigur.dar minim 1cm.Daca va rog frumos sa puneti niste poze cu ce pestisori micuti si de card as putea baga.?....ceva melci?as putea sa ma bag si eu in el si tot mai este loc(
Eclus zebre. alea te apacesc de cap...sunt in viteza peste totP

This message was edited 4 times. Last update was at 26/01/2013 14:27:43

[Yahoo!]
interceptor
Junior member

Joined: 17/05/2010 19:54:50
Messages: 74
Location: bucuresti
IP:
Offline

Vechiul setup.Am scapat de plantele alea mici,am rearanjat pietrele,am mai cumparat nisip, mai mare,alb si am pus substrat pe mijloc unde as vrea sa fie plantele.am pus si niste jbl manado si jbl aquabasis. nu am avut bani pt tot acvariul ,asa ca am decis sa fac pe mijloc un pic de natura. Nu prea le am eu cu amenajarile
http://www.youtube.com/watch?v=jWfIix2Bcbc

Acuma urmeaza creveti red cherry,niste pomaceea maxim 10 bucati o sa mai cumpar niste neoni niste arlechini....si sa vedem ce si cum dupa aia..Doneaza cineva plante?.....sau dau buzna prin obor??

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2013 20:17:23

[Yahoo!]
mariachi
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2012 01:13:10
Messages: 31
Location: baia mare
IP:
Offline

super piscina ti ai tras !
ai acolo in stanga un incalzitor care e scufundat total in apa, lucru care nu i OK si eu zic ca poti renuta si la pietrile de aer !
spor
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vezi ca melci si creveti ai sanse si pe la donatii ..plante la fel sau la vanzari cu preturi mult mai mici decat prin petshopuri.
Incalzitorul e bine si scufundat complet ( la marea majoritate chiar e indicat pe ele un nivel minim la care sa fie apa)
Ape limpezi in continuare !

Mai multe poze.
[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu stiu daca ti-a zis cineva pana acum dar mie mi se pare ca fundalul e cu o poza dintr-un recif
interceptor
Junior member

Joined: 17/05/2010 19:54:50
Messages: 74
Location: bucuresti
IP:
Offline

Am inteles ca incalzitoarele care le am trebuie sa stea sub apa,asa stau de 3 4 ani.Stiu ca fundalul este un recif,dar prefer reciful ala in loc sa am lipit de geam autocolant.inca mai am de munca la aspectul lui,la vara vreau sa revoopsesc cadrul,sa vad cum fac rost de alt fundal si sa pun un furntun pt aerisire,lung si cu gaurele subtiri.am vazut la un pet shop,face o perdea foarte fina de aer.
Stiu,furtunul de aer arata groaznic.a cazut are nevoie si de un capac pt neoane.e de munca
[Thumb - Fotografie-0067.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 26/01/2013 23:43:01

[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Deci am vazut bine fundalul ala

Perdeaua de aer nu stiu in ce acvarii ai vazut-o. Poate ar fi mai bine daca te informezi un pic inainte de a o monta.

In principiu, ce face restul lumii in momentul de fata ca si acvaristica nu include acest accesoriu. Ce faci in propriul acvariu e treaba ta. Daca-ti place perdeaua de bule sau un castel/scoici e preferinta proprie dar sa zicem ca e in contradictie cu directia generala.

In principiu, ce fac cei de la pet-shop si ce facem noi sunt lucruri total diferite. E gresit sa te inspiri din aranjamentele unor oameni pusi acolo sa vanda, cu experienta si interes scazute.
interceptor
Junior member

Joined: 17/05/2010 19:54:50
Messages: 74
Location: bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine,nu mi a zis nimeni nimic,nu prea mi plac bulele scoase de actualele aparate...mi ar fi placut ceva mai finut la aerat apa..era o idee. de aia am decis sa discut cu voi si sa vedem ce o sa iasa.Cat mai multe pareri cu atata mai bine.
[Thumb - Fotografie-0084.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2013 23:52:19

[Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com