[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Setup si mai nou (inca in devenire)  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline


175x80 baza, 50 cm inaltime.
Sticla de 12, fund dublu. overflow lateral, decupaj in sticla. gauri in sticla. Rastel de aluminiu.

Rastelul a fost scum. Era mai ieftin sa il aduc din Constanta (am aflat ulterior). Tot ulterior mi s-au facut calcule la pret 'de magazin' cum ca materialele ar fi vro 380 ron.
Dar a iesit bine sudura. O gresala de calcul (nu a mea, la executie) a facut ca montarea picioarelor reglabile sa fie problematica. Adica intinse la maxim se potriveau... Au fost montate prost (nu ar fi sustinut greutatea), dar am corectat noi problema, dupa ce furnizorul a scaldat-o nitel si programul meu nu s-a potrivit in vreo 2 randuri cu al lui...

Rastelul a fost sudat drept, am o abatere de 2-3 mm (bara pusa usor in panta). Compensez prin folie de parchet si placa de PAL.

Urmeaza tevaraia. Probabil ca voi solicita ajutor
[Thumb - 1_inainte_2.jpg]

[Thumb - 2_locatia_.jpg]

[Thumb - 1_inainte.jpg]


in curand
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sticla a fost taiata bine. Mai putin un fund care avea 10cm mai mult L-am scurtat ulterior. Asa a fost comandat, din gresala.
Nu e sticla extra clara (nu aveau la 12 mm).
[Thumb - 4_hardware_on_software.jpg]

[Thumb - 3_gresala.jpg]

[Thumb - 5_hardware.jpg]


in curand
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intre timp bazinul a fost curatat de excesul de silicon. Tot de catre Lucian.
Azi cred ca il urcam 'pe pozitie'..
[Thumb - 8_gata.jpg]

[Thumb - 7_overflow.jpg]

[Thumb - 6_maestro.jpg]


in curand
[Email] [WWW]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Bravo mosh !!!!

Faina treaba cu pozitia bazinului - adica totul ascuns in spatele peretelui.

As avea cateva mici comentarii.

Pe latura lunga a standului as fi pus diagonale intre "picioarele" verticale.
Inginereste vorbind, orice mica miscare de balans pe directia laturii lungi va induce forte ce nu au cum sa se descarce pe verticale.
Standul este lung si inalt, socotind bazinul cu apa care amplifica orice astfel de miscari treaba devine riscanta.
O solutie ar fi sa-l prinzi de zid dar banuiesc ca e din carton gipsat.

Cutia de overflow as fi facut-o pe intreaga latime a bazinului pentru o skimmare mai eficienta a suprafetei .
Nu-mi dau seama de dimensiune dar atat ea cat si decupajul mi se par mici pentru marimea bazinului [depinde desigur si ce pompa de retur vei folosi].

Vad ca faci un BeanAnimal.
Ce dimensiuni vei folosi la tevi. Te intreb pentru ca-ti pot trimite prin sora mea pe weekend fittinguri de 25 si 20 si ceva teava.
O sa-l rog pe Seba [Sebastin Costin] sa-ti trimita rola de taiat teava si adeziv/decapant daca mai are. Da-mi PM cu adresa daca o/le vrei.

Succes. O sa-ti urmaresc cu mare interes "aventura"
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel wrote: Bravo mosh !!!!

Faina treaba cu pozitia bazinului - adica totul ascuns in spatele peretelui.

As avea cateva mici comentarii.

Pe latura lunga a standului as fi pus diagonale intre "picioarele" verticale.


tnx.
nu e nevoiue de nici o diagonala. Nu se misca nimic. Unghiurile sunt perfecte de 90. picioarele au intre ele aprox 52cm spatiu.

Gabriel wrote:
Inginereste vorbind, orice mica miscare de balans pe directia laturii lungi va induce forte ce nu au cum sa se descarce pe verticale.
Standul este lung si inalt, socotind bazinul cu apa care amplifica orice astfel de miscari treaba devine riscanta.
O solutie ar fi sa-l prinzi de zid dar banuiesc ca e din carton gipsat.


Carton gipsat..
Am 8 picioare reglabile.

Gabriel wrote:
Cutia de overflow as fi facut-o pe intreaga latime a bazinului pentru o skimmare mai eficienta a suprafetei .
Nu-mi dau seama de dimensiune dar atat ea cat si decupajul mi se par mici pentru marimea bazinului [depinde desigur si ce pompa de retur vei folosi].


Partea care nu e decupata intra in zid.
Nu stiu daca se putea face 5cm mai lata sau nu.. Cutia este intr-adevar cam mica, dar cred ca se pot pune tevile alea acolo.

Gabriel wrote:
Vad ca faci un BeanAnimal.
Ce dimensiuni vei folosi la tevi. Te intreb pentru ca-ti pot trimite prin sora mea pe weekend fittinguri de 25 si 20 si ceva teava.
O sa-l rog pe Seba [Sebastin Costin] sa-ti trimita rola de taiat teava si adeziv/decapant daca mai are. Da-mi PM cu adresa daca o/le vrei.


Habar nu am. o sa masor cu o rigla si iti zic. Cotele au fost date de GG (reef.ro). Banuiesc ca sunt 'standard'.


Gabriel wrote:
Succes. O sa-ti urmaresc cu mare interes "aventura"


Merci. Din pacate am neglijat vechiul bazin, trebuie sa ma grabesc cu asta


LE: am adaugat o poza cu structura rastelului
[Thumb - rastel.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2013 10:32:02

[Email] [WWW]
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Gabriel wrote:
Cutia de overflow as fi facut-o pe intreaga latime a bazinului pentru o skimmare mai eficienta a suprafetei .
Nu-mi dau seama de dimensiune dar atat ea cat si decupajul mi se par mici pentru marimea bazinului [depinde desigur si ce pompa de retur vei folosi].


Ma gandesc ca daca aparea cutia de overflow pe toata latimea , nu s-ar mai fi incadrat ok in decuparea din perete .

In alta ordine de idei , misto ideea cu acvariul incadrat in perete . Asteptam continuarea

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2013 10:38:29

[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In sfarsit se misca lucrurile

Cutia de overflow nu se putea face pe toata latura pentru ca acvariul intra in zid. E cam micuta cutia dar
probabil o sa faca fata. Fitingurile sint de 32 din cate imi aduc aminte (am masurat cand am fost la Mosu
cu vreo saptamana in urma) iar la recirculanta parca de 25.

Asteptam startarea bazinului

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa, asa... bine ca m-am tinut de capu' tau sa faci poze .

- La cum arata stativul ala, nu cred sa "faca balans" nicicum... distanta dintre picioare e relativ mica, arata ca un fel de "grinda cu zabrele" (in opinia mea).
- As fi facut cutia overflowului mai inalta... da' asta e o parere nebazata pe nimic, nu am lucrat cu asa ceva si nu stiu exact cum lucreaza volumele alea de apa.
- Dimensiunile generale ale bazinului mi se par foarte misto... lung, lat si putin adanc... o sa ai "loc de joaca" inauntru!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Asa, asa... bine ca m-am tinut de capu' tau sa faci poze .

- La cum arata stativul ala, nu cred sa "faca balans" nicicum... distanta dintre picioare e relativ mica, arata ca un fel de "grinda cu zabrele" (in opinia mea).
- As fi facut cutia overflowului mai inalta... da' asta e o parere nebazata pe nimic, nu am lucrat cu asa ceva si nu stiu exact cum lucreaza volumele alea de apa.
- Dimensiunile generale ale bazinului mi se par foarte misto... lung, lat si putin adanc... o sa ai "loc de joaca" inauntru!


Da, e posibil sa fie prea putin inalta cutia, o sa vedem la montajul Bean animalului, si daca nu e suficient se face alta

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Mosh,

Retrag ce am spus despre stand. Nu stiam ca parte din el intra in decupajul zidului. Chiar daca zidul e din carton gipsat este suficient sa-i asigure o stabilitate foarte mare.

M-am exprimat gresit cu toata latime - era vorba de toata latimea disponibila [am vazut ca bazinul intra putin in perete] pentru ca din poze cutia imi pare cam 1/3 din toata latimea.

Pune mana si suna-l pe GG si intreaba-l. 32 si 25mm cum zice Dragos mi se par exact ceea ce ar trebui dar poate GG s-a gandit la 32 cu 40. Desigur daca vrei fittinguri si teava de 25

Ricardo,
Exact grinda cu zabrele am avut-o in minte cand ii spuneam despre diagonale dar nu mai e nevoie de asa ceva.

Dragos si Ricardo,
Avantajul de a locui in acelasi oras Vezi cu ochii tai si ai o imagine clara. Fotografiile sunt "plate".
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Sa vezi tu avantaj cand ne-om duce si-om pipai stativul cu manutzele astea curioase ale noastre .
- Singurul dubiu e legat de cutia aia...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Io am pipait deja standul Cutia nu era lipita cand am fost, in principiu mi s-a parut ok.
Si din cate imi aduc aminte, ca am masurat gaurile atunci, sint pentru fitinguri de 32 si 25.

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2013 13:52:38


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

hai ca ma abonez si eu ca taaaare sunt curios ce`o sa iasa probabil inca o lucrare "nasparlie" marca mosu
nu ne mai dezvalui ceva din echipamente?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

arata bine , spor in continuare. cateva intrebari: de ce ai ales 50 inaltime si nu 60-65 (bazinul "vechi" e mai inalt de 50, vreo nemultumire) ? cu ce il vei lumina?
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pentru ca mosu stie deja ce face nici nu-mi mai bat capul sa ma gandesc ce sfaturi as da. Dat fiind spatiul de acolo - recunosc sincer: sunt invidios.

Spor si cu cat mai multe poze, cu atat mai fericiti suntem

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2013 07:37:10


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dimensiunile au fost date de despartitura din zid. NU puteam sa largesc, puteam doar sa o fac mai mica. A fost doar o manevra legata de oportunitatea care s-a ivit.
Visam de mult la acvariul 'tablou'. Vazusem pe viu de muuult de tot si am mai vazut in poze, in general americanii fac asa (tablou in living, bazinul + camera tehnica in garaj).

Inaltimea a fost gandita sa fie mai mica din motoive practice. Dcaa era mai mare era imposibil sa ajungi in partea de jos, la geamul din fata (de la zid).
Deschizatuira trebuia sa aibe 60 cm. Are 59. Pe alocuri, pt ca peretele de sus are burta... Dar asta nu o sa se vada, voi pune rama tabloului
Colegii mei vor rama neagra. Pentru un mic contrast.


Bazinul vechi cu echipament complet va foi scos la vanzare. (cu skimmer aquamedic turboflotor 1000 sau poate e 1000 multi SL) In felul asta poate imi iau / fac o lampa mai lunga un pic.
Cred ca voi ramane pe aceleasi tuburi, ATI care acum se gasesc si la noi.

in curand
[Email] [WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mosu wrote:... Deschizatuira trebuia sa aibe 60 cm. Are 59. Pe alocuri, pt ca peretele de sus are burta... Dar asta nu o sa se vada, voi pune rama tabloului ...

Binecunoscuta "toleranta romaneasca" loveste naprasnic... mesterilor le-a fost greu sa masoare corect, asa ca s-a intervenit ulterior pentru ajustarile finale ...

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mos, trec sa vad cu ochii mei ce se intampla acolo. Pana atunci o intrebare: spumator ti-ai luat?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Astazi am pierdut timpul la mosu la firma... echipa instalatorilor de serviciu a "gatat" instalatia de overflow (bean-animal) si recircularea... am fost cu Patrolu' sa caram PAL, am fost la Bricostore dupa teflon si furtun... tigari, cafea, sucuri si pizza... a iesit o treaba pe cinste!
- M-am convins ca sistemul bean-animal este foarte in regula si functioneaza perfect (daca e bine gandit si bine reglat).

Lucian ne-a prezentat controlerul sau, bazat pe solutia Arduino... discutii si controverse placute.

Echipa tehnica: Dragos (kirucd), Mihai (mihai2000), Lucian (luc777), Marian (mosu) si, cu voia dumneavoastra ultimul pe lista , Ricardo (koala).



Tre' sa plec la Mall , da' deseara o sa pun si poze din timpul lucrarilor...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum ziceam...


Ora 11.00 a venit, au venit si baietii... hai sa ne apucam de treaba! Incepem sa strangem flansele, pe cutia de overflow.
image

Dragos verifica lucrarea... e bine mah, mergeee!
image

Inca una, si ma duc!
image

Mihai, intreband lumea din jur: "Bah, care-ati luat a treia flansa?"
image

"Ce ne facem, fetelor?"
image

"Mosule, ia tine matale o contra puternica... din aia de om insurat!"
image

Ce-a fost mai greu a trecut... cutia overflowului e "mufata" a la carte
image

Satisfactia muncii implinite
image

Sistemul... amorsat, testat, verificat... totul merge asa cum a fost calculat!
image




La sfarsit, ne-am permis sa ne relaxam la un suc si-o felie de pizza... mosu zice ca muta toate acaretele in 2 saptamani. Ramane de vazut daca se tine de cuvant! ... o dimineata petrecuta placut, cu oameni alaturi de care mi-a facut placere sa stau.



PS: Pozele-s facute cu telefonul, asa ca sa n-aud comentarii legate de focus, culori sau mai stiu io ce moft fotografic ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com