[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
teuton - acvariu nou  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
teuton
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2013 10:39:28
Messages: 8
Location: bucuresti , sector 3
IP:
Offline

Va rog pe toti sa ma scuzati ! Nu am facut-o din obraznicie, nu prea ma pricep, am facut acest cont deoarece am facut acvariu fetitei. Imi cer scuze tuturor. Pe viitor am inteles.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2013 12:12:27

plictisyt_bz
Junior member

Joined: 12/11/2012 00:13:49
Messages: 31
Location: Buzau
IP:
Offline

teuton wrote:Va rog pe toti sa ma scuzati ! Nu am facut-o din obraznicie, nu prea ma pricep, am facut acest cont deoarece am facut acvariu fetitei. Imi cer scuze tuturor. Pe viitor am inteles.

sal
ce pesti te-ar interesa?
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!


- Ce volum are acvariul acela?
- Aveti vreo experienta in acest domeniu... ati mai avut pestisori inainte?

Ca sa stim ce sa-ti recomandam...


PS: Trece-ti orasul de resedinta... "My profile" (din meniul de sus) - apoi completeaza la "Location" .

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Spune-ne asa :
-volum acvariu
-pestii de pana acum
-filtrare
-lumina
-alte lucruri ce le consideri importante
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sub casuta in care scrii atunci cand vrei sa postezi exista un buton "Attachments".
Dai click pe el si ti se deschide un rand care are la sfarsit un buton de "Browse".
Dai click pe el si iti alegi poza pe care vrei sa o incarci din calculatorul personal.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
teuton
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2013 10:39:28
Messages: 8
Location: bucuresti , sector 3
IP:
Offline

multumesc pt sfat, incerc iar sa pun poza. Am scris pa profil despre acvariu.
[Thumb - 30012013097.jpg]

Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

teuton wrote:
Am scris pa profil despre acvariu.

Salut.
Am facut un acvariu care are 80 litri, avem aparat care filtreaza apa si face bule de aer, avem plante care cresc mereu , termometru , incalzitor de 300 W . Am facut acvariul pt fetita care are 8 ani jumate si e foarte incantata de pestisori, toata ziua sta pe langa ei. Nu prea avem experienta. Apa o tinem la 25 de grade.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Parerea mea:
-Mascheaza filtrul si incalzitorul asezandu-le ambele pe o parte a acvariului ca filtrul sa bata pe lungime si sa valureasca apa pt aerare
-Adauga plante, multe si easy, nu ai mentionat nimic de lumina deci presupun ca ai maxim 2 neoane acolo.
-Despre pesti, as spune ca se vor inmulti cei pe care ii aveti si nu cred ca va suporta spatiul numarul de pesti la care veti ajunge ( am vazut molly si guppy, care lunar fac pui vii , in general acestia supravietuiesc si in bazinul comunitar daca este plantat bine.

Intrebari:
1.Cate ore de lumina / zi?
2.Cate neoane/ce neoane?
3.Ce pesti v-ati dori sa mai adaugati in bazin?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,


- Acvariul vostru e bun pentru stadiul actual... are de toate si nu iti mai trebuie nimic, deocamdata.
- Plantele pe care le vad acolo sunt plante nepretentioase si asa si trebuie!... vor creste repede si vor umple bazinul.
- Am vazut pesti vivipari (guppy si molly)... in 2-3 saptamani ei vor naste pui vii... daca ai plante suficiente, puii vor rezista si vor creste.
- Iti recomand sa mai iei 2 pesti "sanitari" din specia Corydoras... sunt ieftini si se gasesc peste tot. Vor ciuguli resturile de mancare cazute pe nisip.
- Fereste-te de tentatia de a mai baga pesti in acel acvariu!... sunt suficienti acum, iar cu puii de "pe drum" vor fi chiar prea multi .
- Temperatura apei sa nu scada sub 22 grade si sa nu depaseasca 25-26 grade. Seteaza incalzitorul acela la 25 grade C.
- Lumina trebuie sa mearga 10-12 ore/zi ... nu mai mult! Foloseste o priza din aceea programabila (15 lei) si ai rezolvat problema.
- Filtrul trebuie sa mearga non-stop!...

- Da-le de mancare de maxim 2 ori pe zi... cate putin! Fii atent cat mananca, ca sa nu le dai mancare si sa ramana neconsumata. Se va strica si te vei umple de alge + apa care miroase + necazuri cu pestii.
- O data pe saptamana poti sa inlocuiesti 10 litri de apa din acvariu... pui apa (curata, de la robinet) intr-o galeata, undeva in baie, si o lasi de pe azi - pe maine... a doua zi o poti folosi ca sa improspatezi apa acvariului (se lasa 24 de ore ca sa fii sigur ca se elimina clorul din apa de robinet).


PS: Fetita se va plictisi repede de acvariu, iar voi veti ramane cu el pe cap... e normal si se intampla tuturor . Daca asculti de sfaturile de pe-aici, intretinerea bazinului nu va implica mai mult de 2-3 ore de ingrijire/saptamanal si te vei putea bucura in continuare de el.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Si o completare mica: apa de schimb sa fie la o temperatura cat mai apropiata de cea din acvariu. Altfel (daca este cu mult mai rece) risti sa imbolnavesti pestii de la socul de temperatura

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com