[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pico 21 litri  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Va salut!
Mai jos e un mic bazin, startat de apro 3 sapt.
  • Dimensiuni: 30x30x25
    Filtru sump cu 1Kg Matri, Alge Cheato si rosii
    Piatra vie 2,5 Kg si Live Sand Aragonite
    O specie de Zoanthus
    2 Ocellaris


  • image
    image
    image
    image
    image
    koala
    Batran si obosit
    [Avatar]

    Joined: 05/03/2002 02:00:00
    Messages: 23583
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    E frumos aranjat, imi place!



    Later edit: Poate n-ar strica sa dai cateva amanunte... ce filtrare folosesti, cum e construit bazinul, etc.

    This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2013 10:37:19


    Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
    aerosv
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 22/01/2013 12:03:53
    Messages: 844
    Location: Suceava
    IP:
    Offline

    Salut! Din lipsa de timp am facut o prezentare sumara. E primul marin, am doar un an de acvaristica si deja vreau sa renunt la cel de apa dulce.

    Acvariul e din sticla float 6mm, lipit cu silicon transparent, filtrul sump ocupa practic 6cm din cei 30 ai bazinului, realizat din plexicglass alb (preferam negru dar nu am gasit).

    Pompa care are rol de filtrare si valuri e un EHEIM 1000, 300l, destul de mica insa se fac curenti prin tot bazinul.

    Lampa e DIY cu 6 leduri albe 6500k 3W si 4 module de 1 W fiecare albastre. Mai am un albastru royal dar l-am deconectat.

    Filtrarea e dupa cum am spus formata din 1Kg de Seakem Matrix, perlon care il schimb la cateva zile, si niste alge.

    Pana acum ciclarea a decurs usor, lumina 1 ora pe zi, diatome prezente doar pe o piatra si sper sa dispara in curand.

    M-au ajutat si doua fiole de Prodibio si voi repeta tratamentul dupa o luna.

    Apa e bi-distilata de la un laborator, sare Red Sea, hidrometru Sera.

    Sunt multe intrebari insa momentan va citesc jurnalele
    aerosv
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 22/01/2013 12:03:53
    Messages: 844
    Location: Suceava
    IP:
    Offline

    Cateva detalii in lucru:
    [Thumb - IMG_0520.jpg]

    [Thumb - IMG_0517.jpg]

    Lucian
    Administrator
    [Avatar]

    Joined: 20/12/2001 02:00:00
    Messages: 6118
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Frumos realizat.
    Acum este prea tarziu, dar se gaseau solutii pentru peretele alb. De asta e bine sa intrebi inainte sa treci la realizare.
    De ce ai deconectat LED-ul albastru?
    Pentru multi ar fi util sa menti jurnalul la zi


    „Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
    aerosv
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 22/01/2013 12:03:53
    Messages: 844
    Location: Suceava
    IP:
    Offline

    Multumesc!

    Mi s-a parut prea mult albastru si am renuntat momentan dar ma gandesc sa-l folosesc singur ca si moonlight.

    Sigur ca il voi mentine, cu toate ca m-am grabit tare cu ciclarea insa nu am detectat NO3 si nici No2 si am zis sa incerc. Voi avea grija la schimburile de apa saptamanale.

    Singura chestie care ma nelinisteste e sa nu-mi sara pestii, asta dupa experienta cu cel de apa dulce unde la cateva zile culeg creveti si guppy de pe jos cu toate ca am capac si printr-o fanta de 3 cm reusesc sa iasa.

    Koala m-a asigurat ca nu sar, insa nu strica si parerea celor care au mai inghesuit Ocellaris in 30 L.
    Gabriel
    <'))))<
    [Avatar]

    Joined: 23/11/2001 02:00:00
    Messages: 2030
    Location: Constanta
    IP:
    Offline

    De departe cel mai ingrijit lucrat bazin si cea mai faina lampa diy pe care le-am vazut pana acum.
    Intr-adevar peretele negru ar fi facut o mare diferenta.

    Te intreb si eu acleasi lucru ca si Lucian. De ce ai deconectat led-ul Royal Blue?

    Si te mai intreb
    - mai ai loc/canale pentru led-uri suplimentare? Nu ca nu ai avea destula lumina acum.
    - cheato si alga rosie banuiesc ca se afla in compartimentul din spate, cum le iluminezi?

    aerosv
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 22/01/2013 12:03:53
    Messages: 844
    Location: Suceava
    IP:
    Offline

    Pentru un incepator, incurajarile sunt binevenite Merci !

    Lumina pare suficienta, insa pe viitor voi bricola alta lampa mai ok (sub ea nu vrei sa vezi ce este). Canale nu am, daca te referi la a mai adauga led-uri, le-am alimentat cu niste LM-uri si rezistoare , cate 3 in serie pe doua grupe. Albele si albastrele se pot aprinde separat.
    Dupa cum am zis, Royal-ul care e unul (restul de albastre sunt module), il voi aprinde noaptea.

    Algele sunt in spate, la intrarea in gratar un pic in bataia curentului. Le luminez ziua pana la 16, apoi mut lampa normal si luminez bazinul. Stiu ca nu e ok deloc si e recomandat noaptea insa va trebui sa ma gandesc la o metoda unde sa ascund un led, ma deranjeaza lumina de la lampa noaptea.

    Acvariul e ingrijit pentru ca intradevar ma ocup de el insa e la inceput (are fix 3 sapt si doua zile).

    Va tin la curent !
    Gabriel
    <'))))<
    [Avatar]

    Joined: 23/11/2001 02:00:00
    Messages: 2030
    Location: Constanta
    IP:
    Offline


    Intrebarea despre lampa ti-am pus-o pentru ca in ultimii doi ani s-a dovedit ca doar utilizarea de led-uri albe si albastre nu acopera intreg spectrul necesar
    coralilor. Ultimele lampi aparute au si led-uri verzi, rosii, galbene dar mai ales violet [UV cum le numesc unii] care completeaza spectrul emis de led-urile
    albe si albastre.

    HumanFace
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 28/03/2010 21:15:04
    Messages: 961
    Location: Cluj-Napoca
    IP:
    Offline

    Acvariul arata foarte bine.
    Eu am avut occelaris in 50 de L si unul a sarit, deci recomand plasa.

    http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
    http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
    http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
    aerosv
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 22/01/2013 12:03:53
    Messages: 844
    Location: Suceava
    IP:
    Offline

    Va salut!

    Revin cu noutati, am introdus un Blue Star Polyp pe o piatra frumoasa si generoasa care la prima vedere a adus cu ea niste puiuti mici de creveti si un crab maricel paros si inchis la culoare care e destul de simpatic ( arata ca o mica tarantula

    Sta mai tot timpul pitit printre crapaturi insa aseara m-am trezit ars de la niste zgomote ciudate din acvariu.

    Se aud ca niste ticaituri destul de tare si parca sunetul venea din afara bazinului insa cu siguranta e ceva acolo.

    Am inteles ca poate fi o specie de mantis shrimp sau e posibil chiar crabul sa faca ticaiturile astea? E save pentru pesti?

    Sarbatori fericite la toti !
    koala
    Batran si obosit
    [Avatar]

    Joined: 05/03/2002 02:00:00
    Messages: 23583
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Pistol shrimp, asta iti pacane prin acvariu... si eu am asa ceva in bazinul mare, dar nu l-am vazut niciodata. N-am avut nici o problema cu asta.

    Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
    Cristi
    POKEMBER
    [Avatar]

    Joined: 02/04/2013 09:02:43
    Messages: 1804
    Location: Satu Mare
    IP:
    Offline

    Nu crabul produce zgomotele respective.Cel mai probabil ai un mantis.Poti pune o poza cu crabul respectiv?Dupa descrierea ta,sa nu te fi pricopsit cu un gorilla crab.Daca ai asa ceva,ii faci vant rapid,nefiind reef-safe.Uite aici un link,poate il gasesti http://www.chucksaddiction.com/hitchcrabs.html

    Proiect /-/ FOWLR
    [Yahoo!]
    aerosv
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 22/01/2013 12:03:53
    Messages: 844
    Location: Suceava
    IP:
    Offline

    Cand sa ma bucur si eu ca am un crab... il voi scoate cum il voi gasi, acum e ascuns bine undeva.

    Legat de mantis, cred ca mai degraba e un pistol cum zice si koala, are un cleste mare in fata insa doar atat am observat.. sta ascuns intr-o gaura si nu iese. Daca ating cu ceva langa, ticaie ...

    Nu m-ar deranja daca ar fi safe insa acvariul e la 1 m de pat si se aude destul de tare noaptea , prima data m-a cam speriat, credeam ca cedeaza bazinul cel mare.
    aerosv
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 22/01/2013 12:03:53
    Messages: 844
    Location: Suceava
    IP:
    Offline

    Va salut!
    Am scos crabul si a ramas doar pistol shrimp-ul iar pestisorii sunt foarte vioi si sanatosi.
    Am bagat si niste carbon activ pentru marine de la ferplast si apa e vizibil mai clara insa pana acum nu am detectat nici urma de NO3 sau NO3 iar testele sunt sigur ca sunt ok. E normal?
    Zoasii par sa se fi acomodat insa sunt micuti (0.5mm diametru), cresc mai mari sau raman asa? Nu mi se par deloc spectaculosi.

    Blue Star Polips se deschid frumos insa ma asteptam sa fie GSP verzi...

    image
    image
    image
    image
    image
    Cristi
    POKEMBER
    [Avatar]

    Joined: 02/04/2013 09:02:43
    Messages: 1804
    Location: Satu Mare
    IP:
    Offline

    Zoasii vad ca sunt deschisi bine,cel putin in prima fotografie.Polipii nu vor creste in diametru(sunt si astia de mai multe feluri si marimi),dar se vor intinde pe piatra.Cu GSP-ul poate facem un schimb.Vezi ce varietate de GSP am eu si daca-ti place,ne auzim.
    Ai un acvariu foarte curat

    This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2013 21:19:41


    Proiect /-/ FOWLR
    [Yahoo!]
    aerosv
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 22/01/2013 12:03:53
    Messages: 844
    Location: Suceava
    IP:
    Offline

    Multumesc, oricum e minuscul bazinul fata de ce vad la voi si mai ales la tine CristiCP si nu stiu in ce masura te-ar ajuta BSP-ul meu la ce tarla de corali ai.

    Piatra e cat palma de mare si pot sa separ o bucata...

    Mai jos e un mic filmulet (stiu ca era mai bine fara pian pe fundal , dar se poarta )

    https://vimeo.com/65589733
    Cristi
    POKEMBER
    [Avatar]

    Joined: 02/04/2013 09:02:43
    Messages: 1804
    Location: Satu Mare
    IP:
    Offline

    Pai asa ma si gandeam,sa facem schimb de fraguri de GSP.Vad ca tu iti doresti GSP verde si eu nu am albastru .Sper ca nu te-ai gandit ca vreau toata piatra .O bucatica e destul, ca se intinde el relativ rapid.Al meu e cat o palma si am avut la inceput un frag de 1,5cmx1,5cm.OK,daca vei dori,da-mi un PM si ne descurcam noi.Zoasii respectivi poti sa-i hranesti cu ceva zemuri,adaugate in masa apei.Nu mult,doar cat sa prinda oleaca de putere.Colonia mea(si ceilalti de altfel) a prins aripi de cand o hranesc.Le dau Salifert Coral Food si Coralline Aminoacids,o data pe saptamana.Dozez ambele sub cantitatea recomandata de producator, dar rezultatele se vad din ce-mi dau eu seama.

    Proiect /-/ FOWLR
    [Yahoo!]
    aerosv
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 22/01/2013 12:03:53
    Messages: 844
    Location: Suceava
    IP:
    Offline

    Cand am luat piatra cu BSP am vazut si o alga rosie care intre timp a mai crescut.
    E o alga ceva mai dura si nu arata rau, e invaziva? sa o desprind de pe piatra?

    Pana acum parametrii sunt ok, pestisorii veseli, insa o usoara crestere de NO3 care sper sa scada avand in vedere ca a trecut abia o luna de la start.

    image

    This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2013 09:57:52

    koala
    Batran si obosit
    [Avatar]

    Joined: 05/03/2002 02:00:00
    Messages: 23583
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Cred ca e vorba de Fauchea sp..

    - creste destul de greu, nu te teme de ea
    - multi le scot din bazin, insa e o chestie de gusturi.

    Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
     
    Forum Index » Bazine mici si medii
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com