[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
frizerie pentru discusi !  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

cum se intimpla de multe ori, unii pui , pe masura ce cresc , ajung sa aiba aripioarele pectorale, caudala sau chiar dorsala sau anala cu forme ciudate ...sau datorita unor infectii bacteriene sa aiba aceste aripioare franjurate rau...asa ca nu ezitati sa apelati la FRIZERIA PENTRU DISCUSI ...luati o forfecuta bine ascutita si indreptati aceste probleme...de obicei taiati caudala cam la 5 mm de baza iar pectoralele la 3 - 5 mm ...depinde de unde incepe deformarea radiilor... vor inota citeva zile mai ciudat , dar nu e o mare problema...puneti in apa niste sare si albastru de metil , dupa ce a-ti facut operatia , pt a impiedica o eventuala infectare a ranii...in 4 -5 zile aripioarele se vor fi refacut , aprox 40 - 50% din marimea initiala iar in mai putin de 2 saptamini , aripioarele vor fi din nou intregi si la locul lor...EXEMPLIFICARE...succes!!!

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tunde-ti si la masina?

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am un prieten care a aplicat operatia la niste xipho voalati.
Le-au crescut cozile cam de 3-4 cm si fara goluri in ele, drepte, chiar si la terminatie.
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Hmmm... eu am gresit metoda o data, cand am aplicat-o la caudala unui scalar. In loc de forfecuta an folosit un cutit ascutit bine (sau asa credeam eu). In urma tragerii lamei pe radii, se pare ca terminatiile acestora s-au indoit. Insesizabil atunci, pe loc, imediat dupa "tuns". Cand coada a inceput sa se refaca, am observat cu dezamagire ca radiile cresteau toate intr-un anumit unghi, de parca era un evantai rupt.
Banuiesc ca daca foloseam o foarfeca nu se intampla asa ceva...

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Vlad_Cluj
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 13:14:08
Messages: 72
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

am si eu cam aceeasi problem dezbatuta de diskusfun la cativa dintre pui mei de scalar care au cam 3 cm diametrul si carora le-au crescut aripiorele abdominale stramb in nu orientate in jos ci in lateral sau intr-o parte, unele chiar incrucisate :-) , as putea aplica si eu acelasi tratament cu tote ca ar terbui sa le tai foarte aproape de baza?
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com