[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Regalecus glesne - un alien venit din alta lume..  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

O stire recenta a Corriere della Sera are ca subiect publicarea primelor imagini de buna calitate live ale unui misterios peste abisal - Regalecus glesne * surprinse in apele Golfului Mexic la o adancime de 62m de catre o echipa de cercetatori ai Universitatii din Louisiana.

Regalecus glesne /Regele Heringilor *(il regaleco /il re di aringhe )este un peste abisal din ordinul Lampridiformes , de mari dimensiuni si extrem de rar care vine de la adancimi de peste 1000m.
De obicei, acesti pesti ajung sa fie vazuti de catre oameni atunci cand sunt adusi la tarm , bineinteles nu in viata.
Imaginile respective sunt de acum 2 ani insa abia acum au fost date publicitatii.


"On 15 August 2011, an ROV operated by Mako Technologies working for Hornbeck Offshore Services was conducting seafloor and water column biotic surveys as part of the Deepwater Horizon oil spill NRDA. The ROV was being recovered to the vessel when a single R. glesne was observed at 1136 hours at a depth of 62 m.

The ROV manoeuvered towards the R. glesne where it maintained video observation of the individual for c. 10min, while recording standard definition (SD), high definition (HD: 1920 × 1080i) and digital still camera (12 MP) images.

A pair of laser scalers separated by 17 cm provided the capability to measure the individual."

From M. C. Benfield, S. Cook, S. Sharuga and M. M. Valentine Five in situ observations of live oarfish Regalecus glesne (Regalecidae) by remotely operated vehicles in the oceanic waters of the northern Gulf of Mexico Journal of Fish Biology. Article first published online: 5 JUN 2013 | DOI: 10.1111/jfb.12144


Minunati va si voi ! *(eu am facut o deja )
Este clar o aparitie dintr o alta lume - de la minutul 4:30 incolo puteti sa l admirati in toata splendoarea sa - un adevarat King



Am mai gasit un video datat 2008 cu acelasi protagonist, care conform comentariului, ar fi si primul facut unui exemplar in viata de Regalecus insa , intr adevar, imaginea este de o calitate nu foarte buna.



PS.1
Nu stiu de ce nu merge linkul de Youtube la primul video/ nu apare imaginea / am incercat sa l corectez insa degeaba. A trebuit sa l pun cu terminatia URL.
PS2.
Nu sunt sigur daca am deschis topicul unde trebuie In caz ca nu se incadreaza aici, ii putem gasi o alta destinatie*(la Carciuma , ma gandesc)

Edit by Lucian: am editat link-ul Youtube sa se vada

This message was edited 5 times. Last update was at 11/06/2013 10:59:05


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In completarea articolului postat de Cristian (malawi_crys) adaug un film cu aceeasi specie de peste surprinsa la suprafata, in aproprierea plajei din Cabo San Lucan - Mexic.
Exemplarul filmat are aproximativ 1,5 - 2,0 m lungime.



Festina lente !
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com