[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tehnici de fotografiere  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt incepator, din pacate, si la capitolul asta. Desi m-am "dotat" cu ceva tehnica, vad cu surprindere ca sunt bata.
Stiu, nu conteaza sa marchezi banu ca sa iasa si poza, dar aveam ceva pretentii de la mine la capitolul asta.
Deci, ce setari folositi pentru a surprinde micutii? Orice am incercat, si pe modul Sport si manual cu timp scurt de declansare (1/500-1/600), tot aiurea imi ies.
Ca sa nu mai spun ca guppy nu stau la pozat nici sa-i tai. Ii focalizezi, ii urmaresti si cand sa faci click...intorc coada.

Ca si dotare am asa:
- Nikon D5100
- obiectiv 16-85mm VR
- obiectiv macro 40mm f/2.8 VR
- obiectiv zoom 70-300mm VR
- blitz SB400
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,


Citeste topicul asta, poate te lamuresti unde e buba.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/404.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Incearca noaptea cu lumina stinsa in camera,foloseste obiectiv zoom 70-300mm VR,zoom cat poti mai lung , 1/60 cu F 5,6 si iso 100
[Email] [MSN]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

daca tot ne dam cu parerea..

nu, cu 1/60 n-o sa-ti iasa nimic

in plus, la focala maxima (daca folosesti zoomul), cu tot VRul ala, in miezul zilei ti-ar trebui cam 1/300 timp de expunere. Asa spune o regula veche (timp de expunere la zoom = 1/focala folosita). Merge si mai putin dar claritatea pe care o vei avea sau nu va tine de noroc

cu Macroul ala de 40mm, daca pestii nu-s foarte departe de geam, ai putea sa-i prinzi la mag. 1:1

ma mir ca nu-i prinzi clar cu 1/500, 1/600

eu iti recomand altceva, vezi ca prin setarile aparatului ar trebui sa ai o chestie de genul "Catch in focus". Invata s-o folosesti. Pe scurt, setarea asta iti declanseaza obturatorul doar atunci cand (pestele in cazul nostru) va fi in punctul de focalizare ales de tine. Invers facand (adica focalizand pe el si declansand) ai o latenta si cred ca de asta nu-ti ies bine, iese pestele din planul focal, nu e din cauza timpului de expunere.

Sper sa-ti iasa

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2013 00:19:44

adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multam de sfaturi. Dadusem search inainte pe forum, dar am cautat "tehnici de fotografiere" si nu-mi gasise nimic.
Ma apuc de studiu si deseara sper sa iasa ceva bun. Ieri n-am mai apucat ca aveam bateria consumata la aparat. Am tras 2 cadre si a murit.
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru pestii in miscare rapida, poti sa faci setarile:
- focus manual pentru un plan de focus care iti convine tie in acvariu (o zona pe unde se plimba pestii, fara obiecte pana la geam si nu foarte departe de geam
- asa cum a spus Koh-i-Noor timpul de expunere trebuie sa fie maxim inversul distantei focale - de ex. pt. distanta focala de 100 multiplicata cu x1.5 factorul de crop al Nikonului = 150 =>timpul de expunere trebuie sa fie de maxim 1/150 s
- diafragma trebuie sa iti asigure o claritate de minim ~5cm in fata si in spatele planului de focus)
- trepied si declansator manual - recomandat
=> tragi in rafale cand vezi ca un peste se apropie.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com