[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pui ramirez  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Aseara m-am ales pentru prima data cu icre de la o pereche de ramirez. Pestii i-am luat maturi, deci e posibil sa mai aiba depuneri, asta fiind prima la mine. Maine ar trebui sa iasa micutii. Am o singura problema si anume, ce le dau de mancare? Tot ce am e un plic de hikari first bites. Oare o pot inghitii? Acvariul are 25 de litri si ei sunt singurii locatari.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/10/2013 14:48:49


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt tare interesat cum merge treaba la tine ... la mine au avut doua depuneri pe care le-au consumat cu placere .
Din cate am citit ar trebui hraniti cu artemia proaspat eclozata, cum spuneam la mine nu au ajuns pana in stadiul ala
Sa ne ti la curent cu ce se intampla@
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

La mine au depus aseara in jurul orei 20:00, iar azi dimineata, masculul si femela erau la datorie, ventiland cu schimbul icrele. Nu parea sa lipseasca vreunul, cel putin nu cat sa imi dau eu seama. Au depus la o ora dupa ce i-am bagat in acvariu. Ambii sunt adulti, deci e posibil sa aiba ceva experienta. Au avut si cateva tentative in acvariul comunitar, dar cred ca erau deranjati de ceilalti locatari.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

uite un mic articol sper sa-ti fei de folos
 Filename Reproducere si cresterea puilor la Mikrogeophagus ramirezi.doc [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 30 Kbytes
 Downloaded:  11 time(s)


pestisoru meu de aur
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Puii de ramirezi sint extraordinar de mici, ma tem ca nu reusesc sa pape nauplii de Artemia la inceput. Ar trebui sa te descurci cu Hikari First Bites ....... pui un pic intr-un paharel, amesteci bine cu apa si cu o pipeta trimiti putina zeama in noru' de alevini.

Ideal ar fi sa ai infuzori da' nu stiu cine are o cultura .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi si revin cu inca 2 intrebari. Dupa cat timp ii hranesc dupa ce eclozeaza si cat de des?

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Azi dimineata au disparut toate icrele si cum nu am observat pui nicaieri, e simplu de ghicit ce s-a intamplat.
Poate o sa am mai mult noroc data viitoare.

EDIT: Nu le-au mancat, doar si-au schimbat culoarea icrele. Au multe puncte albe in interior, care in contrast cu piatra pe care au depus, da impresia ca e ramana doar o coaja. Povestea continua..

This message was edited 2 times. Last update was at 05/10/2013 12:56:50


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com