[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
apa tulbure posibil substrat?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bogdang
Junior member

Joined: 04/10/2013 17:51:07
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

salut
ieri seara(03.10) am inceput de la zero cu un nou acvariu, mai mare decat tot ce avem pana acum. Am pus substrat de vreo 2 cm si peste nisip de 3mm cam 2,3 cm. Imediat dupa ce am inceput sa-l umplu cu apa, aceasta s-a tulburat si arata ca in poza atasata si nu stiu de ce. De la substrat? asa trebuie sa fie? oricum am mai luat nisip, acum il spal si mai adaug peste cel existent. Ar trebui sa schimb apa sau sa o las sa se limpezeasca de la sine? Am un filtru extern fluval 205
[Thumb - photo 002.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ce substrat ai folosit?

JBL Aquabasis cumva?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bogdang
Junior member

Joined: 04/10/2013 17:51:07
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

da , am folosit 2,5kg de JBL Aquabasis
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

NU trebuia sa torni apa cu furtunul direct.
Dupa cum ai vazut, aquabasis-ul e ca un pamant si trebuie sa stea SUB pietris. Nu are ce cauta deasupra lui.

Cand ai turnat apa cu furtunul, ai dat pietrisul la o parte si a iesit aquabasisul.
Singura ta solutie acum e sa scoti toata apa, speli pietrisul, pui alt aquabasis, pui pietrisul inapoi si torni apa cu grija (recomand sa pui o farfurie peste pietris si lasi furtunul sa curga peste ea...ca sa nu mai agite din nou pietrisul).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bogdang
Junior member

Joined: 04/10/2013 17:51:07
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

ok, o sa scot apa, spal pietrisul, poate salvez substratul pt ca oricum am mai luat azi pietris. apa am pus-o incet cu o galeata pt ca nu imi ajunge furtunul, si incet, intr-un singur loc...ce sa zic, posibil sa fi iesit substratul de sub pietris. acum ma duc sa schimb apa, vedem ce iese. Oricum pestii sunt la adapost in alt acvariu
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu cred ca ai ce salva...vreo jumatate s-a dus deja in apa, restul il cam scoti odata cu pietrisul...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
silviu.rdk
Member
[Avatar]

Joined: 21/03/2013 14:57:15
Messages: 198
Location: Ploiesti
IP:
Offline

daca nu ai scos deja substratul, cu filtrul extern apa se limpezeste in cateva ore

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2013 23:00:27



[Email]
bogdang
Junior member

Joined: 04/10/2013 17:51:07
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

am spalat deja pietrisul...am pus alti 2.5l de substrat de acelasi tip, diferenta e ca acum pun apa printr-un furtun f subtire si f incet. pana acum apa nu s-a tulburat...vedem maine dimineata
silviu.rdk
Member
[Avatar]

Joined: 21/03/2013 14:57:15
Messages: 198
Location: Ploiesti
IP:
Offline

oricum o sa se tulbure, lasa si filtrul sa isi faca treaba


[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

slvmarin wrote:daca nu ai scos deja substratul, cu filtrul extern apa se limpezeste in cateva ore



Cu orice filtru se va limpezi, daca pui in el ceva material filtrant fin (gen perlon).
Dar aquabasis-ul ramane pierdut.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
silviu.rdk
Member
[Avatar]

Joined: 21/03/2013 14:57:15
Messages: 198
Location: Ploiesti
IP:
Offline

asta era clar, scuze ca m-am bagat.... ramanea ce nu a iesit in apa....


[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com