[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
aerarea acvariului  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bogdang
Junior member

Joined: 04/10/2013 17:51:07
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

saluta
o intrebare legata de aerarea acvariului, 120Litrii, filtru extern Fluval 205, 10neoni + 2 sanitari + 3 xifo + 6 pui de scalar(urmeaza)
am 3 posibilitati, nu stiu pe care sa o aleg:
a. pompa de aer externa Elite 803 / dezavantaj: va scoate carbonul din apa, iar eu vreau un acvariu plantat
b. filtru intern Resun, low-cost / acelasi dezavantaj
c. sa folosesc doar filtrul extern, intrebarea mea daca valurile creeate sunt suficiente pt o aerare corespunzatoare. Jetul de apa creeaza si o coloana de bule de aer.
[Thumb - photo 864.jpg]

[Thumb - photo 862.jpg]

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

la un acvariu plantat este chiar contraindicat sa ai pompa de aer, pt motivul pe care l-ai spus tu, si anume ca iti scoate CO2-ul mai repede din apa

e suficient ca filtrul (intern sau extern) sa valureasca cat de cat suprafata apei.

de altfel, eu cred ca pompa de aer este necesara doar daca ai nevoie sa oxigenezi suplimentar apa (de ex daca ai pesti foarte multi fata de volumul de apa sau daca faci vreun tratament sau chiar doresti sa scoti CO2 din apa din cine stie ce motive), altfel nu-i vad rostul.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2013 13:49:10




stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Precum a spus mai sus si colegul Humbert, e de ajuns o valurire usoara, pe care o poti face cu spraybar-ul filtrului extern.
Nu inteleg de ce ai pus returul deasupra nivelului apei...

Monteaza-i spraybar-ul si indreapta gaurelele usor in sus (bineinteles va fi pus sub luciul apei). Si umple acvariul...din poza inteleg ca nu l-ai umplut pana sus.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2013 18:18:40


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Subscriu si eu la cele scrise mai sus.
Din experienta proprie iti spun ca dupa renuntarea la aerarea data de filtrul intern (la sfatul colegilor de pe forum), diferenta s-a vazut in ceea ce priveste plantele. Cat despre pesti, nu e nicio diferenta, deci aerarea realizata prin valurirea apei e OK.
Probleme poti avea doar peste ceva timp, atunci cand pestii vor creste. Desi, daca mentii numarul actual, la un acvariu plantat si cu apa in parametrii recomandati, nu ar trebui sa ai vreo problema.
Sa auzim de bine!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com