[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Numa probleme!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sinkoraul
Junior member

Joined: 26/06/2013 19:23:14
Messages: 37
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am 2 borcane de 6l unde sunt vreo 21 si unu de 2l aici am doar 7 unde tin puii de guppy de vreo 3 sapt nici o problema pana acum 2 zile de la ultima schimbare a apei am observat ca se face o dara maronie nu am pietris nu am planta nimica apa si pestii. Si pe fund si pe margini niste pete si dara maro . Am sters cat am putu cu un servetel ddar de la ce apare sau ce este?
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

sa inteleg ca in 6 litri ai 21 de pesti???

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trecand peste faptul ca ai 20 de pesti in 6l.. ai filtru? Da detalii despre acvariu intr-un post scris mai putin in graba
Cred ca acea dara de la lipsa unui filtru apare. Probabil dai si mancare in exces, fiind prea multa pentru recipientul de volum mic. Nu mai zic de nuamrul de pesti..

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

21 de pesti in 6 litri...unde sa mai incapa filtru, un incalzitor...SFATUL MEU ESTE SA NU CHINUI PESTISORII SI SA ITI FACI UN ACVARIU MAI MARE SAU DACA NU AI POSIBILITATEA RENUNTA LA EI. Nu vreau sa te superi dar nu poti tine pestii in astfel de conditii.

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Din posturile si subiectele pe care le-ai mai pus pe forum, inteleg ca borcanele sunt destinate exclusiv cresterii puilor, pe care apoi ii vei introduce intr-un acvariu normal, nu...?
Sper ca nu asta e modul in care incerci sa dezvolti o afacere din acvaristica...
Nu stiu ce sa zic despre cresterea puilor, dar instinctul imi spune ca ar trebui totusi sa recurgi la un acvariu mai mic (10-20 litri macar), dotat cu toate cele, in care sa ii cresti. Asa lucrurile vor fi mai bune si pentru tine, si pentru ei...
Despre dotarile pe care ar trebui sa le aiba un acvariu in care cresti puii gasesti detalii pe forum (daca imi aduc bine aminte, era vorba de acvarii fara plante, cu un burete bolborositor - rog colegii sa ma corecteze daca e cazul, acum scriu din aduceri aminte).
Bafta multa!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

ideal e un acvariu de 20-30l pt toti, dar pana faci rost
pune in ambele acvari cate un burete bolborositor . nu iti trb in mod expres incalzotor daca temp in casa este de peste 22C si este constanta, gupi sunt genul de pesti care pot rezista si la tem de 9-12 daca aclimatizarea se face treptat (da search pe google editura bioflux+genetica guppy)
fa schimb de apa la 2 max 3 zile 50% din vol borcanului.
cand au ajuns la dimensiunea de 1cm-1.5cm schimbale de urgenta locul, in acvarii mult mai mari 20-30l , altfel cresc ff greu sau cel mai probabil vor murii
dupa 2-3 schimburi de apa spala complet borcanele- acvarile.
nu hrani intens pestii daca nu ai filtare sau aerare, nu tine borcanele la lumina.
in cazul tau 2 mese pe zi e suficient.in conditii optime normal erau 4 mese/zi

pestisoru meu de aur
sinkoraul
Junior member

Joined: 26/06/2013 19:23:14
Messages: 37
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pestrii traiesc asa fericiti fara burete fara filtru fara acvariu(am pesti de 4 luni intr-un acvariu fara filtru burete etc si nu sunt morti sunt vioi ! ! ) momentan si bine mercii in borcan de care am spus. Nu am zis ca ii tin intr-un nici un acvariu problema era ca intr-o zi adica a 2a zi dupa ce schimbasem apa era pe marginile borcanului dara maro si pete . Iar intrebarea era ca de unde a aparut si de ce ??Vad ca acuma nu mai e am schimbat apa si nu mai e.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu faci bine ceea ce faci...tinand multi pesti intr-un volum mic de apa...si fara filtru...
Iar modul in care scrii provoaca dureri de cap...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

media de viata a unui gupii e de vreo 3 ani, daca aitai apuca anu sa ma anunti

This message was edited 2 times. Last update was at 03/11/2013 21:48:21


pestisoru meu de aur
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com