[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
femela betta foarte retrasa  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

am luat o pereche de betta pe care o tin impreuna cu 3xifo 3 gupy si 2 corry La inceput adica vreo 4 zile s-au simtit foarte bine, dupa care femela a inceput sa se ascunda prin vegetatie foarte bine, si nu o mai vad mancand. masculul inoata vioisi pare ca se simte foarte bine si nici nu l-am vazut ca ar bate femela, acvariu 35 litri substrat nisip cateva plante si filtru de burete.10x
[Yahoo!]
DrHyperLaur
Junior member

Joined: 01/12/2005 18:39:19
Messages: 18
Location: Cluj - Zorilor
IP:
Offline

se ascunde pentru ca nu e pregatita sa depuna si e fugarita de mascul (sau a fost fugarita si acuma se teme, chiar daca nu vezi tu actul in sine) care e pregatit pentru reproducere

chiar daca nu poate sa depuna (in cazul in care e pui) masculul are instinctul de a fugari femela si de a o "curta"

in 35 de litri poate fi tot timpul cu ochii pe ea daca nu s-ar ascunde...

(de aceea nu se tin masculii cu femelele ;) )
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DrHyperLaur wrote:in 35 de litri poate fi tot timpul cu ochii pe ea daca nu s-ar ascunde...

(de aceea nu se tin masculii cu femelele ;) )

Smecheria in ceea ce priveste acvariile cu Anabatidae e cam asa - trebuie amenajate cu ascunzatori. Si in acest caz, se pot tine femelele impreuna cu masculii, fara probleme. Totul e ca acestea sa aibe unde sa se piteasca din calea "urgiei".
La tine presupun ca este exact pe dos - o planta nu ii ofera protectia de care are nevoie si mai ai si nebunaticii de xifo. Normal ca saraca nu mai stie de ea.
DrHyperLaur
Junior member

Joined: 01/12/2005 18:39:19
Messages: 18
Location: Cluj - Zorilor
IP:
Offline

Dolly wrote:
Smecheria in ceea ce priveste acvariile cu Anabatidae e cam asa - trebuie amenajate cu ascunzatori. Si in acest caz, se pot tine femelele impreuna cu masculii, fara probleme. Totul e ca acestea sa aibe unde sa se piteasca din calea "urgiei".


nu e chiar asa... daca vrei neaparat poti tine masculii cu femele cum poti tine si "4 oscari in acelasi acvariu de 20 l" (vorba unui stimabil ).. cu ascunzatori sau nu, femelele sunt stresate (:18: gandeste-te cum ai sta tu in aceeasi casa cu cativa barbati care ar umbla tot timpul sa te violeze - asta nu e mod de viata... - sper sa nu deranjeze comparatia, dar e potrivita) - metoda cu ascunzatorile e valabila doar cand vrei sa-i tii impreuna pe perioade scurte (de exemplu la depunere) :ciudat:
[Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Asta imi aduce aminte de perioada in care am tinut si eu intr-un acvariu de 30 de l o pereche de betta. Acvariu era bine plantat si aveau destule ascunzatori (inclusiv o buturuga mare cu tot felul de ascunzisuri).
Cu toate acestea femela nu avea scapare.
Nu de putine ori veneam din camera mea (acvariul era pe hol) pt ca auzeam tocmai de acolo "scandalul" din acvariu.
Mi se facea mila sa vad cum femela, ca sa scape de nebunul de mascul , se aseza sub, sau peste o frunza, lund o pozitie nefiresca, incercand astfel parca sa se confunde cu acea frunza, numai ca sa poata trece neobservata.
Sau intra intr-un loc stramt, intre buturuga si geamul acvariului si aproape ca nici nu mai "respira".
De fiecare data trebuia sa "despart" cuplul, scotandu-i pe rand din acvariu, ori pe el, ori pe ea...
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com