[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pico Reef 20 L  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

Salut.Azi am inceput ciclarea la un pico reef.Am cateva intrebari.O instalatie LED de 9 W este suficienta pentru acvariul meu?.
Apa trebuie schimbata la saptamana s-au o pot schimba la 2 s-au o luna.Vreau sa cumpar un Nemo ( Amphiprion Oceallaris).Ce fel de Anemone prefera?Pot face testele de apa cu cele de la apa dulce?. apa pentru acvariu trebuie sa o las la decantat s-au pot pune solutii in ea ? Merci si astept un raspuns.Revenin cu poze dupa perioada de ciclare.
[Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salut.
1.La LED-uri nu ma bag,ii las pe baietii de aici care se pricep la ele sa-ti raspunda.Dar lumina,intensitatea ei trebuie aleasa in functie de ce vrei sa tii acolo.La corali ma refer.
2.In momentul in care se incheie ciclarea,fa un schimb de apa de 50%.Dupa,daca reusesti sa tii nutrientii in frau si faci niste aditii(astea din urma in functie de consumul lor) poti sa schimbi apa si mai rar daca vrei.
3.Cumpara doi Nemo,de ce doar unu'?Astia fac hosting la Heteractis magnifica in cazul in care vrei sa te iei dupa comportamentul lor din mediul natural dar fac si la alt tip de anemone fara probleme.
4.Teste:Salifert,Hanna (eu in astea am incredere mai mare).
5.Foloseste apa de osmoza.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2013 10:59:10


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

- Lumina incepi sa bagi abia dupa ce se termina ciclarea!... treptat, pleci de la 2-3 ore/zilnic si cresti usor-usor.
- Eu am avut 2x10 watt la un bazin de 30 litri... daca n-ai pretentii la corali jmekeri, cred ca poti sa incerci si cu lampa aia de 9 W.
- Daca schimbi 5 litri/saptamanal, nu mai trebuie sa te stresezi cu testele...
- Pestii "nemo" se tin cate doi, ca sa formeze o pereche... nu au neaparata nevoie de anemona.
- In principiu, anemonele nu se baga in acvariu "proaspat"... mai ales cand esti incepator. Eu zic sa te mai gandesti... cele mai "tolerante" anemone sunt Entacmea quadricolor.
- Trebuie sa folosesti apa de osmoza (adica, tre' sa-ti cumperi instalatie) in care sa pui sare... atat.
- Poti folosi si apa de la robinet, insa vei avea probleme ulterior (acumulari de elemente nedorite, alge, etc.)

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

Va multumesc pentru sfaturi.Deocamdata bugetul nu imi permite sa cumpar o instalatie de osmoza.Nu m-am gandit la corali super smecheri pentru ca nu am instalatie de calciu si bazinul este prea mic ,deh,sunt incepator.Trebuie sa achizitionez o lampa dupa sf ciclarii.Vreau sa vad cum evolueaza acvariul apoi voi vedea(poate ceva mai mare gen 100 L) .Mai am o intrebare ot adauga si un Damsel?pe langa perechea de Ocellaris?.Temperatura trebuie sa fie in jur de 25 Celsius ?Merci.
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In primul rand nu ne-ai spus ce inseamna pico pentru tine. Ce dimensiuni are bazinul?

O zi buna,
Dragos

LE am vazut ca are 20 de litri, dar ce dimensiuni are?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2013 03:52:49


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu n-as recomanda combinatia aia pentru un bazin de 20 litri... indiferent de cotele acvariului.
2 "nemo" sunt foarte ok pentru un bazin de inceput.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Vezi ca domnisoarele devin tupeiste,sturlubatice,destul de agresive odata ce cresc

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

kirucd wrote:In primul rand nu ne-ai spus ce inseamna pico pentru tine. Ce dimensiuni are bazinul?

O zi buna,
Dragos

LE am vazut ca are 20 de litri, dar ce dimensiuni are?




Bazinul are urmatoarele dimensiuni:16x8x10(inches nu am ruleta in metri ).
[Yahoo!]
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

Sall.Bazinul se mentine deocamdata bine.Am cumparat reef send( 2 pugi de 400 g),live rock(1 buc) si am pus niste corali pietrificati (4)(adusi din Cuba de un prieten.).Ca instalatie nu am mare lucru ,doar strictul necesar:filtru hang on intern,un mini termomentru,incalzitor 100w(camuflat in spatele Live Rock-lui),si un hygrometer de la Fluval.Sarea folosita este tot de la Fluval(se dizolva super repede).Dupa perioada de ciclare m-am hotarat sa cumpar doi False percula clown.dar si ceva ciuperci.Ce tip de ciuperci sunt bune(nepretentioase si care nu cresc mari) pentru acvariul meu tinand cont ca are 20 litri?.La corali nu ma bag ca sunt destul de pretentiosi,poate in viitor o anemone s-au doua.Merci.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca ciuperci nepretentioase, poti incerca Discosoma si Rhodactis.
Mai uita-te si dupa urmatorii "candidati": Zoanthus, Palythoa, Xenia, GSP, Kenya tree.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

Merci pentru sfaturi.
[Yahoo!]
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

Sunt in perioada de ciclare a acvariului si pe Live Rock mi-au aparunt niste alge rosii.Este normal pentru periada de inceput?Merci.
[Yahoo!]
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

Cum pot atasa poze?Daca puteti sa-mi dati cateva sfaturi.Merci.
[Yahoo!]
maddoxcbr
Member

Joined: 29/09/2013 19:25:20
Messages: 110
Location: Bacau
IP:
Offline

Un exemplu : intri pe photobucket.com ,dai upload la pozele care doresti,intri pe poza si in partea din dreapta ai un buton numit "img", cluck pe el si pw.urma "paste" aici in postul tau

[url=http://www.TickerFactory.com/]
image
[/url]
[Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Sa facem niste corecturi. Damselfish nu sunt adecvate acvariului tau, iar dupa parerea mea si A. ocellaris sunt tot damselfish si nu au ce cauta intr-un acvariu de 20L.

Pesti pe care i-as pune intr-un acvariu de 20L:
- blenny din familia Ecsenius si anume: Ecsenius bimaculatus, E. pictus, E. tigris, E. ops, si multi altii care nu cresc cu mult peste un inch. Un exemplar, doi daca gasesti spre vanzare o pereche, dar ma indoiesc ca vei avea acest noroc.
- watchman goby din familia Stonogobiops: Stonogobiops yasha, S. xanthorinica, S. dracula, S. nematodes cu un candy snapping shrimp (Alpheus randalli). Unul singur sau o pereche formata. Poti avea succes cu exemplare multiple din specii diferite, dar ca incepator nu as incerca. La Stonogobiops yasha, doar masculul are varful inotatoarelor pectorale negre. Deci se pot alege doua exemplare adecvate formarii unei perechi.
- coral goby: Gobiodon okinawae mi se pare cel mai cool, poti adauga doi de astia fara probleme.

Creveti pe care i-as pune intr-un acvariu de 20L: sexy shrimps (Thor amboinensis) si orice creveti de anemone mai gasesti.

Crabi: as merge pe o pereche de pom-pom crabs (Lybia tesselata).

Melci: Cerith caraibieni, dove snails, gold ring cowrie (Cypraea annulus)

Corali: as merge pe gorgonieni fotosintetici, zoanthus, Ricordea florida si Ricordea yuma, Pulsing xenia.

Vezi aici pico-ul meu de 21L, sper ca te poti inspira de acolo. http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30804.page Filtrul este un filtru Hang on de Fluval Edge.

Legat de dozare, mai bine faci schimburi sapamanale de 10L si nu te doare capul.

LE: inteleg ca esti departe de casa. E pacat sa nu stii cand se scrie s-au si cand se scrie sau. Fetele s-au dus la padure. Sau le prinde ursul si le ...., sau scapa. Oricum ar fi, s-au scos. Daca mi-e permis, sper ca e clar. Sau sa mai dau exemple?

This message was edited 1 time. Last update was at 28/10/2014 00:47:28


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Vezi ca omu' are anu' de cand nu a mai postat....
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Postare veche, dar informatii utile. Mersi

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com