[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rastel din tzeava rectangulara  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ma tot bate gandu-l sa-mi fac un rastel de 3 etaje din teava rectangulara.Mi-am facut unul din lemn si nu a iesit cum vroiam ,nu mai zic de faptul ca nu sunt sigur la ce greutate rezista si de data asta vreau sa fac totul cu cap.M-am gandit ca primul acvariu va trebui totusi sa fie la vreo 30 cm de sol ca sa se poate scurge apa in galeata sau canalizare.Deci primul raft ar fi la vreo 30 cm, al doilea ma gandesc pe la 1 m ,al treilea pe la 1,7-1,8 m ?Ce parere aveti ?Deasemenea daca ar cineva un desen sau ceva cum ar trebui sudate fiarele ,cate sa fie.As vrea ca rastelul sa poata rezista la ~1000 kg poate mai mult.Lungimea vreau sa fie de 150 cm iar latimea de 60.Acum astept sfaturile voastre in legatura cu grosimea tzevii si tot ce credeti ca mi-ar fi util.Si poate si nr unui sudor bun

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Hmm, vad ca duminica nu prea presteaza lumea, sper ca luni o sa vada cineva cu experienta si postul meu.Mai ales Marele Alb, care stiu sigur ca are experienta in rasteluri

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

O sa fac niste poze la rastelu' meu de 150 cm lungime si 60 cm latime . Ca daca m-apuc acuma sa-ti explic cum l-am facut, sigur n-o sa pricepi nimic ....... am un talent in a ma face inteles smilie ceva de speriat .

Tine mai mult de 1.500 kg. E din teava rectangulara de 3 x 4 cm. Peretele tevii e bine sa fie cit mai gros. Unele imbinari sint sudate, altele cu surube - sa fie demontabil - altfel nu-l puteam baga in camera.


P.S. Pozele o sa le fac probabil spre sfirsitu' saptaminii daca n-o sa fie prea tirziu ....... ca zilele astea o sa dau cam rar p-acasa .

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

K ,ms mult ,astept cu nerabdare

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Desen :

image



Poza: :

image



Sper ca se intelege ceva. Partea din fata (si aia din spate ) arata exact ca o scara. Se imbina intre ele prin surube cu ajutorul unor bare cum se vede din poza. L-as fi sudat tot, da' nu-l puteam baga in camera .
In partea de sus e prins in perete cu niste suruboaie mari sa nu pice pppaaa mine .


Acvariile stau pe cadrul dreptunghiular cu niste fisii de polistiren expandat pe rama. N-am pus pal. In schimb i-am imbolnavit de nervi pppaaa tipii care au facut sudura - sa iasa cadrul de sub acvarii plan. Au folosit saracii oameni bolobocu' pina au dat in depresie ....... !

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Mersi mult ,am inteles cum vine .

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Era sa uit: e bine sa lasi macar vreo 15 cm intre marginea superioara a unui acvariu si teava de deasupra sa ai loc sa lucrezi in acvariu. Eu l-am facut p-al meu cu patru nivele si-am cam redus spatiu' ala la 10-13 cm si e destul de icomod uneori sa lucrez in acvariu.
Daca-l faci doar cu trei nivele presupun c-o sa ai loc destul.

Poze: smilie ... Poze cu plante
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Picioarele rastelului din ce sunt facute? Sau pe ce stau? Camera in care e rastelu' e la etaj? Tine planseul? Cam ce greutate e pe rastel?

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kata wrote:Picioarele rastelului din ce sunt facute? Sau pe ce stau?

N-are picioare . Partea de jos e un cadru' dreptunghiular care sta pe jos cu niste scirt sub el. Sa cistig spatiu .


kata wrote:Camera in care e rastelu' e la etaj? Tine planseul?

Camera e la etaju' 1 . Linga un perete de rezistenta.


kata wrote:Cam ce greutate e pe rastel?

Porcu', in 27 februarie wrote:Tine mai mult de 1.500 kg.

Poze: smilie ... Poze cu plante
cichlidu
Member
[Avatar]

Joined: 28/03/2003 07:42:11
Messages: 147
Location: Timisoara-Petrosani
IP:
Offline

cine a facut sudura aia?

ad augusta per angusta chit ca de cele mai multe ori SHIET HAPPENS
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cichlidu wrote:cine a facut sudura aia?
Vecinii mei Nelu si Sandu . De ce intrebi ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
cichlidu
Member
[Avatar]

Joined: 28/03/2003 07:42:11
Messages: 147
Location: Timisoara-Petrosani
IP:
Offline

mare curaj ai avut sa il incerci...

ad augusta per angusta chit ca de cele mai multe ori SHIET HAPPENS
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cichlidu wrote:mare curaj ai avut sa il incerci...

De ce? Pare chiar asa fragil? Sau prost sudat? Fii mai precis.

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Cihlidule ia da o fuga pana-n Bucuresti si fa-mi si mie o sudura ca lumea ,ca si-asa nu cunosc pe nimeni care s-o faca p-aici.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
cichlidu
Member
[Avatar]

Joined: 28/03/2003 07:42:11
Messages: 147
Location: Timisoara-Petrosani
IP:
Offline

pare sudat din ciocan man...mai ales verticalu.....nu e lisa

johnnny...te astept la petrosani....ada shi electrozi...de preferintza supertit made in ro sau daca nu rhnino...tot supertit (de fapt numai deia cam gasesti)....

ad augusta per angusta chit ca de cele mai multe ori SHIET HAPPENS
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Hei glumeam si eu , vad ca esti priceput la sudura si ma gandesc ca poate ne lamuresti si pe noi cum ar trebui o sudura facuta, ce ar trebui sa-i zic celui care-mi va suda, de unde sa iau niste electrozi buni, etc.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

@MARELE ALB

MARELE ALB wrote:Acvariile stau pe cadrul dreptunghiular cu niste fisii de polistiren expandat pe rama. N-am pus pal. In schimb i-am imbolnavit de nervi pa™ tipii care au facut sudura - sa iasa cadrul de sub acvarii plan. Au folosit saracii oameni bolobocu' pina au dat in depresie ....... !



pai si tine fundul acvariului?
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

giostana wrote:pai si tine fundul acvariului?
Tine .
Si acvariu' Juwel mi se pare ca sta doar pe rama.


P.S. Asta nu inseamna ca sfatuiesc lumea sa nu puna pal + polistiren sub acvarii. Totu' depinde de planeitatea cadrului dreptunghiular.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com