[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hygrophila difformis (wisteria)  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
danyel
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2006 12:35:58
Messages: 66
Location: Pantelimon(Delfinului)
IP:
Offline

De curand am cuparat si eu aceasta planta si nu stiu mai nimic despre ea. Deci in primul rand mar interesa ce nevoii are pentru o dezvoltare cat mai frumoasa si orice alte informatii despre ea .Va multumesc pentru orice raspuns dat
[Email] [Yahoo!] [MSN]
l3n3a
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2006 22:23:19
Messages: 100
Location: Slatina
IP:
Offline

Pentru informatii despre aceasta planta dar nu numai iti sugerez sa vizitezi www.tropica.com

Just me!
[Yahoo!]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Hi Danyel,

Este o planta foarte usor de crescut
http://www.tropica.dk/productcard_1.asp?id=051

Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Daniel in plus fata de Tropica:-
- este o planta foarte usor de tinut si buna daca esti incepator sau iti ciclezi acvariul sau ai o problema cu anumite alge
- se hraneste din coloana de apa si este foarte "flaminda" - poti avea la un moment dat probleme cu alte plante ce se hranesc tot din coloana de apa pt ca Hygrophila va extrage aproape tot;
- nu o lasa sa creasca foarte inalta si/sau stufoasa pt ca va umbri alte plante din jur si frunzele ei de la baza vor muri ceea ce ii da un aspect neplacut.
- virfurile sau plantulele adiacente le poti replanta (repica) sau le poti da
altor pasionati.
- la un moment dat planta mama va inceta sa mai creasca si sa produca plantule dar poti folosi in continuare plantulele si virfurile dinainte taiate.

Este atit de versatila incit la un moment dat cind am hotarit sa scap de ea am uitat o frunza plutind in acvariu. Ei bine acesta frunza avea mici radacini insuficiente pt plantare dar suficiente pe a extrage din coloana de apa nutrienti.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com