[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Decoruri naturale  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
schnitzel
Junior member

Joined: 06/12/2013 22:27:52
Messages: 12
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut

Am achizitionat de la unul din marile lanturi de magazine tip DIY un acvariu de 63 litri (60x30x35) impreuna cu care am primit un filtru interior si un incalzitor cu termostat plus cateva alte "item-uri" necesare unui "acvarist" TOTAL INCEPATOR si TOTAL AGEAMIU in acest domeniu.
Deoarece vreau sa ma incadrez intr-un buget cat mai mic si toate "decorurile" sunt de la scump spre foarte scump, majoritatea dintre ele fiind si foarte kitsch as dori sa va cer niste sfaturi pentru decorarea acvariului cat mai natural posibil. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
-substratul poate fii facut din piatra de rau (Olt) de granulatie mica ("margaritar" 4-8 mm de la balastiere)????
-decorul poate fii facut cu piatra naturala???? daca da, ce fel de piatra se potriveste cel mai bine?
-mi-ar place, deasemenea, sa pot combina pietrele naturale cu lemn (mi-au placut foarte mult decorurile din lemn de la magazin dar mi s-au parut exagerat de scumpe). Ce fel de esenta de lemn (din cele autohtone) nu influenteaza negativ pestii???

Multumesc anticipat
razvan123
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/09/2013 15:03:24
Messages: 46
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Bine ai venit!

Decorul poate fi facut cu succes atat din piatra naturala-necalcaroasa(daca torni otet pe ea si nu sfaraie, e buna), iar din punct de vedere al lemnului, radacina de vita de vie este folosita cu succes in acvariu. Insa lemnul trebuie curatat foarte bine de coaja si oparit, daca nu ai posibilitatea sa-l fierbi.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23749.page#p197864

La iluminat sau filtrare te-ai gandit

a, si trece locatia la profil

This message was edited 3 times. Last update was at 06/12/2013 23:32:42


Jurnal de bord: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26689.page
schnitzel
Junior member

Joined: 06/12/2013 22:27:52
Messages: 12
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut

Sunt uimit de reactia prompta la postarea mea. Multumesc.

Acvariul pe care l-am achizitionat are iluminare in capacul din dotare (din cate am vazut este un neon special pentru acvarii ???!!!!!) si filtru interior (parca asa se numeste) Enheim aquaball 60.
Substratul poate fii din piatra de rau????? Cat de mare granulatia?? Se poate (trebuie) combinat cu nisip (tot de rau)???

Radacina de vita de vie???? Interesant.

Multumesc. O sa revin si cu alte intrebari
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da, poti folosi pietris de rau, dar cu granulatie de 2-3-4 mm, nu mai mare (pentru ca se aduna mizerie in el).
Nu il amesteca cu nisip.

Pe langa vita de vie poti folosi si lemn de foioase.



O rugaminte am la tine, sa treci te rog pe la "Despre noi".

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
schnitzel
Junior member

Joined: 06/12/2013 22:27:52
Messages: 12
Location: Brasov
IP:
Offline

stefanp wrote:Da, poti folosi pietris de rau, dar cu granulatie de 2-3-4 mm, nu mai mare (pentru ca se aduna mizerie in el).
Nu il amesteca cu nisip.

Pe langa vita de vie poti folosi si lemn de foioase.



O rugaminte am la tine, sa treci te rog pe la "Despre noi".


"Despre noi"?? Nu gasesc. E vorba de profilul meu? Scuze ca nu inteleg.
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

"Despre noi" este partea forumului in care fiecare membru isi face o scurta prezentare. Sectiunea este prima de sus de pe pagina forumului. (linkul ar fi http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/34.page)
Rolul ei este ca persoanele care iti raspund sa poata sa o faca in deplina cunostinta de cauza privind situatia exacta.
Ca si elemente de inclus in prezentare, iti propun (poti sa citesti mai multe in sectiunea de reguli): varsta, locatie (chiar daca e trecuta in profil, o locatie mai exacta ii poate ajuta pe membrii care sunt mai aproape de tine), echipament detinut (acvariu - tip, volum, filtrare, incalzire), populatia acvariului (plante+pesti).
Vorba aia, sa stim cu cine discutam...

Toate cele bune!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
schnitzel
Junior member

Joined: 06/12/2013 22:27:52
Messages: 12
Location: Brasov
IP:
Offline

stefanp wrote:Da, poti folosi pietris de rau, dar cu granulatie de 2-3-4 mm, nu mai mare (pentru ca se aduna mizerie in el).
Nu il amesteca cu nisip.

Pe langa vita de vie poti folosi si lemn de foioase.



O rugaminte am la tine, sa treci te rog pe la "Despre noi".


Apropo de lemn de foioase, am gasit o "cioata" undeva intr-o padurice din apropiere care are o forma foarte interesanta si pe care as vrea sa o folosesc.
Am fiert-o cat am putut de bine (este destul de mare) si acum o tin in apa.

Ce tratamente trebuie sa mai fac?
Cat sa o tin in apa?
In cazul in care, dupa ce o introduc in acvariu, mai lasa culoare, imi influenteaza pestii????

simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

atentie cu lemnelel gasite in padure sa nu fie putrzite, nici macar unele parti. poi daca ai fierto nu prea mai ai ce face cu ea.
[WWW] [Yahoo!]
darser
Junior member

Joined: 23/11/2013 00:46:32
Messages: 62
IP:
Offline

Salut , uite o radacina de mesteacan (curatata de coaja ,taiate partile subtiri ,fiarta 4 ore in saramura,scufundata in apa cu albastru de metilen 2 zile cu o piatra pe ea ) spre norocul meu dupa toate acestea nu pluteste si nu a schimbat culoarea apei ) succes cu a ta .
[Thumb - Imagine080.jpg]

[Thumb - Imagine075.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai daca ai fiert-o, mai tine-o in apa curata cateva zile, pana ramane apa curata. (in timpul asta apa o schimbi de mai multe ori)

Daca nu ai scos coaja, sa o scoti.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
schnitzel
Junior member

Joined: 06/12/2013 22:27:52
Messages: 12
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut dinou

La inceputul lui decembrie mi-am achizitionat un acvariu pe care dupa o scurta "ciclare" am inceput sa-l populez, treptat, cu pesti (nu prea am avut rabdare sa-l cilclez 2 saptamani). Primii doi au fost doi sanitari carora se parea ca le merge bine, dupa aceea Xipho Rosu (1 mascul si 2 femele) si ulterior, cca la 2 saptamani, am introdus 1 mascul si 2 femele molly negri, un mascul si 2 femele molly galben si inca o femela de xipho rosu. In acvariu am trei tipuri de plante: anubias - care incerc sa o plantez pe o buturuga si inca 2 tipuri de plante (nu le stiu numele dar ambele cresc la verticala si cresc intr-un ritm care ma sperie.......).

Problema mea este ca pana in data de 01.01.2014 totul parea sa fie bine pana cand am gasit o femela de molly galbena moarta iar ceilalti pesti se comporta destul de ciudat: stau la suprafata, intr-un colt unde nu este circulata apa foarte tare de pompa iar cativa stau pe fund intre plante.

Este o problema grava? O mai pot corecta?
Buturuga gasita este dintr-un lemn de esenta tare (probabil fag) care a fost curatata cu temeinicie, a fost fiarta de doua ori, tinuta in apa, dar lasa in continuare culoare si din aceasta cauza apa este colorata si are un miros de vegetatie. Poate sa fie asta o cauza a letargiei pestilor????
Mai precizez ca circa 24 ore cu 2 zile inainte nu a mai functionat neonul datorita unei defectiuni

va rog sa ma ajutati cu sfaturi
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cel mai important ar fi sa faci un schimb partial de apa de max 30% si sa mentii temperatura constanta.. si ai grija mare cata mancare dai pestilor.. da buturuga daca nu este tratata corespunzator poate fi o cauza a problemelor.

si ai grija la schimb sa folosesti apa lasata la declorinat macar 24H..
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

of, of, greseala tipica a incepatorului. Daca la pregatirea unei prajituri se spune ca trebuie sa o tii in cuptor 1 ora pentru coacere si tu dupa un sfert de ora o scoti afara, ce crezi ca se intampla cu ea? "nu prea am avut rabdare sa il ciclez"...De ce crezi tu ca perioada de ciclare a acvariului este de 3 saptamani? pentruca in acvariu sunt degajate anumite substante in perioada ciclarii care omoara pestii. Dupa aceasta perioada poti incepe sa introduci pestii. Sanitarii o duc mai bine in aceasta perioada pentruca ei au un sistem de respiratie tip labirint, asta inseamna ca ei respira aer de la suprafata apei nu din ea. Asa se explica faptul ca ei"pareau ca o duc bine". Dar asta nu inseamna sa se simt nemaigogu. Ce trebuie sa faci acum e sa faci schimburi mici si dese de apa ca sa elimini din substantele nocive din apa si sa faci cat mai repede posibil de bacterii ( se gasesc la pet) care ajuta la ciclare. Numai ca astea le cumperi cand se deschid magazinele

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si inca un sfat: citeste despre ciclarea acvariului si tot ce trebuie sa mai stie un incepator. Dar nu este suficient sa citesti, trebuie sa si aplici ce scrie acolo pentruca este experienta acumulata in timp

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
schnitzel
Junior member

Joined: 06/12/2013 22:27:52
Messages: 12
Location: Brasov
IP:
Offline

alyenn666 wrote:cel mai important ar fi sa faci un schimb partial de apa de max 30% si sa mentii temperatura constanta.. si ai grija mare cata mancare dai pestilor.. da buturuga daca nu este tratata corespunzator poate fi o cauza a problemelor.

si ai grija la schimb sa folosesti apa lasata la declorinat macar 24H..



Salut.
Schimb 10% din apa la circa 1 saptamana jumate dupa ce, in prealabil o declorinez cca 3 zile inainte.
Temperatura este la 22-25 grade.
Cata mancare ar trebui sa le dau? (le dau de 2 ori pe zi dimineata si seara).
Cum ar fii trebuit sa tratez buturuga? Nu am gasit nimik in aceasta privinta si nici nu mi-a dat nimeni un sfat concret. Singurul lucru care l-am facut a fost sa o fierb de doua ori in apa sarata. E ok? Ce ar trebui sa mai fac?
schnitzel
Junior member

Joined: 06/12/2013 22:27:52
Messages: 12
Location: Brasov
IP:
Offline

scorpionul wrote:of, of, greseala tipica a incepatorului. Daca la pregatirea unei prajituri se spune ca trebuie sa o tii in cuptor 1 ora pentru coacere si tu dupa un sfert de ora o scoti afara, ce crezi ca se intampla cu ea? "nu prea am avut rabdare sa il ciclez"...De ce crezi tu ca perioada de ciclare a acvariului este de 3 saptamani? pentruca in acvariu sunt degajate anumite substante in perioada ciclarii care omoara pestii. Dupa aceasta perioada poti incepe sa introduci pestii. Sanitarii o duc mai bine in aceasta perioada pentruca ei au un sistem de respiratie tip labirint, asta inseamna ca ei respira aer de la suprafata apei nu din ea. Asa se explica faptul ca ei"pareau ca o duc bine". Dar asta nu inseamna sa se simt nemaigogu. Ce trebuie sa faci acum e sa faci schimburi mici si dese de apa ca sa elimini din substantele nocive din apa si sa faci cat mai repede posibil de bacterii ( se gasesc la pet) care ajuta la ciclare. Numai ca astea le cumperi cand se deschid magazinele



Salut.
O precizare: nu m-am "plans" ca-mi mor pestii, pt ca in momentul in care am bagat primii 5 pesti (2 sanitari + 3 xipho) mai devreme de cele 2 saptamani care mi s-au recomandat pt ciclare, mi-am asumat riscul sa moara. Ceilalti pesti au fost bagati dupa perioada recomandata pt ciclare si dupa ce am vazut ca primii sunt ok. Cred ca a murit din alta cauza, deoarece de cand au fost bagati ultimii, au trecut cateva saptamani.

Cat de des ar trebui sa fac schimburile de apa? Ce cantitate sa schimb?
Faptul ca plantele se dezvolta prea repede nu este rau?
De ce stau totusi ceilalti la suprafata??

Multumesc
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca toti respira la suprafata poate fi un semn de lipsa de oxigen sau proasta calitate a apei (filtrare insuficienta sau necorespunzatoare)..
ce filtru ai in acavriu? Cat de des il cureti/speli? ce temperatura are apa??

dupa ce ai fiert buturuga ai tinut-o si in apa curata macar 2 saptamani??
[Yahoo!]
schnitzel
Junior member

Joined: 06/12/2013 22:27:52
Messages: 12
Location: Brasov
IP:
Offline

alyenn666 wrote:daca toti respira la suprafata poate fi un semn de lipsa de oxigen sau proasta calitate a apei (filtrare insuficienta sau necorespunzatoare)..
ce filtru ai in acavriu? Cat de des il cureti/speli? ce temperatura are apa??

dupa ce ai fiert buturuga ai tinut-o si in apa curata macar 2 saptamani??


lipsa de oxigen era si presupunerea mea dar de ce pana acum n-a fost nicio problema? Daca nu era oxigenata apa cred ca mureau in primele zile. Filtru este un aquaball de la eheim si il curat odata cu schimbarea apei. Am precizat ca temperatura este intre 22-26 grade.
Buturuga am tinut-o in apa curata dar.... nu 2 saptamani. Sa incerc sa fac schimbul de apa la 3-4 zile???
Inca un lucru...... Mi s-a parut ca nu le prea place la "indivizi" faptul ca filtru baga aer cam tare (cu multe bule ) ) si am reglat un flux de aer mai mic..... Dupa ce am gasit pestele mort am reglat dinou cantitatea de aer bagata de filtru si pare ca si-au mai revenit cat de cat. Crezi ca poate sa fie ceva si din cauza asta????
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

in mod normal, la un acvariu stabil nu ai nevoie de pompa de aer sau de cine stie ce bule de la filtru ci doar de o valulire a apei . te-am intrebat de temperatura pentru ca apa la temperatura mai mare are nevoie si de oxigenare mai puternica.
ai grija cand speli filtrul sa-l speli cu apa din acvariu nu direct la robinet ca il deciclezi.
este esential acum sa faci schimburi de apa mici si dese pana apa se elibereaza de substante nocive..10% la 2 3 zile cred ca ar fi suficient.. la temperatura imi pare diferenta cam mare 22-26 .de ce atat de mare?
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in mod normal se schimba 30% din apa, saptamanal, cu apa tinuta la declorinat 24-48h. Faptul ca stau la suprafata e dovada clara ca apa nu este in regula

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com