[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu (54L)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sNap7
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/01/2014 11:24:31
Messages: 55
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut,

Am primit de curand un acvariu si am inceput sa fac setup-ul. Este un acvariu de 54l (40l volum apa net), neon de 15W, incalzitor si filtru.
Am pus cam 3 cm de substrat fertil si 5-6 cm de pietris. Acvariul este plantat, inca nu am invatat toate plantele din acvariu (sunt plantate de 3 zile) si am pus primii pesti (4 corydoras paleatus). Am pus JBL Biotopol, JBL Ferropol la umplere si 2 pastile de Tetra Algizit. Am o priza programabila (nemteasca) care din pacate se reseteaza incontinuu => nu ma pot folosi de ea.

Am intampinat primele probleme: filtrul scoate un zgomot ciudat, un harait usor si unele plante au inceput sa fie atacate de ceva "atarnator".
Pot face ceva pentru asta ?
[Thumb - 20140116_220905.jpg]

[Thumb - 20140116_075014.jpg]

oddyutza
Junior member

Joined: 28/11/2013 18:26:58
Messages: 80
Location: Bucuresti / Militari
IP:
Offline

Salut,

in laterale pareafi putina lumina,
nu cred ca ai nevoie de ferropol acum, apa pare a fi putin laptoasa, cliclarea pare a fi la inceput, poti adauga ceva colonii de bacterii la inceput.
Filtrul este nou? daca nu, posibil sa fie depuneri pe rotor, ce filtru este?
[WWW] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut,

Poate nu iti dai seama inca, dar ii viitor vei realiza ca: acel neon de 15W este insuficient pentru ce plante ai acum in acvariu, de altfel din ce observ in prima poza, lumina este concentrata doar pe partea din mijloc, iar pe margini umbra totala, este asa scurt neonul sau capacul e prost confectionat ? Incearca sa faci ceva in privinta luminii, sau renunta la plantele respective in detrimentul muschilor, pe care ii poti prinde pe niste ramuri, gen radacina de vita de vie. Muschiul nu are nevoie de foarte multa lumina pentru a se dezvolta, asa ca s-ar putea sa ai o sansa cu lumina respectiva.

Cat despre plantele care sunt atacate de ceva ce "atarna", e cel mai probabil o alga si vei vedea mai multe daca nu faci ceva in privinta luminii. Daca totusi ai deja un substrat fertilizant si doresti sa tii plante, iti recomand sa iei in considerare un sistem de iluminat corespunzator. La volumul acvariului tau ar trebui sa ai cel putin 30W, indiferent de ce plante vei tine in el.

P.S: din pacate marea majoritate a acvariilor chinezesti au in dotare un tub cu o lumina mult sub nivelul recomandat. Sa nu mai vorbim de faptul ca acel tub nu este dedicat cresterii plantelor.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/01/2014 11:51:35

[Email] [WWW]
sNap7
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/01/2014 11:24:31
Messages: 55
Location: Timisoara
IP:
Offline

@oddyutza: filtrul este Marina jet 80. Filtrul este nou, sper sa-l fi montat si eu bine in apa, fac mai tarziu poze de aproape. Intr-adevar in laterale este mai putina lumina, neonul ocupa cam 80% din lungimea capacului dar in poze pare si mai putina decat e de fapt. Apa e putin laptoasa pentru ca am plantat aseara cateva plante si am tulburat-o.

@danc: Ma gandesc foarte serios sa mai montez un neon sau sa fac o inginerie si sa montez unul de 30W. Cum am scris si mai sus, neonul are cam 80% din suprafata capacului. Nu vreau sa renunt la plante, deci merg pe varianta cu tub mai mare.

Probabil ca daca nu reusesc sa repar filtrul va trebui sa-l schimb si pe ala.

Multumesc pentru raspunsuri.
oddyutza
Junior member

Joined: 28/11/2013 18:26:58
Messages: 80
Location: Bucuresti / Militari
IP:
Offline

Eu vad lucrurile in urmatorul mod,
Fiind un setup nou, in mod sigur ciclarea este abia la inceput, de aici si aspectul laptos. Daca era vorba de un substrat deranjat, sau chiar nisip, pana acum ar cam fi trebuie sa se aseze la locul lui, sau sa fie curatat in mare parte de filtrul din dotare.
Lumina, cum ai spus si tu este insuficienta pe laterale, si te gandesti sa adaugi ceva suplimentar, foarte bine

Plantele inca nu s-au acomodat cu bazinul tau, dureaza cateva zile bune, intr-un mediu asezat, la tine mai exista si un deficit de lumina.

Lumina este T5? sau este un bec g23 si asa mai departe?

Ce as face eu:
-> as face un schimb de apa de aproximativ 30-40%
-> as adauga o colonie de bacterii, in buretele filtrului, si as lasa sa treaca putin timp (o saptamana chiar doua),
-> programul de mancare: o singura data pe zi, si nu in exces
-> as gasi o solutie vis-a-vis de iluminat (poti incepe prin neoane T8, costul lor fiind destul de mic, depinde si de locul disponibil)
-> pentru moment as uita de feropol, avand un substrat fertil, plante ce inca se acomodeaza, o ciclare la inceput, aditiile de macro/micro nutrienti nu vor face nimic altceva decat sa incurajeze dezvoltarea de alge.

La ce imi pot da seama cred ca este vorba de BPA, insa nu bag mana in foc.

Si acum restul de intrebari:
Pietrele din acvariu ce sursa de provenienta au? sunt calcaroase?
Ce substrat ai folosit? Pietrisul(nisipul) de unde il ai? Ai spalat/clatit bine inainte de folosinta?
Ce dimensiuni are mai exact acvariul tau?


cat despre zgomotul filtrului, incearca sa arunci un ochi pe la rotor, sa nu fie ceva mizerie acolo, incearca sa-l folosesti in chiuveta pentru o mai buna localizare a zgomotului, posibil sa fie putin mai zgomotos din fabrica


Multa bafta

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2014 12:38:21

[WWW] [Yahoo!]
sNap7
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/01/2014 11:24:31
Messages: 55
Location: Timisoara
IP:
Offline

Fiind un setup nou, in mod sigur ciclarea este abia la inceput, de aici si aspectul laptos. Daca era vorba de un substrat deranjat, sau chiar nisip, pana acum ar cam fi trebuie sa se aseze la locul lui, sau sa fie curatat in mare parte de filtrul din dotare.
Poza am facut-o aseara, chiar dupa ce am pus 3 plante noi. Azi dimineata era limpede apa.

Lumina este T5? sau este un bec g23 si asa mai departe?
Este un neon, T5 cred.

-> as adauga o colonie de bacterii, in buretele filtrului, si as lasa sa treaca putin timp (o saptamana chiar doua),
Am bacteriile, trebuie doar sa le pun. Am sa o fac astazi cand inspectez filtrul.

Pietrele din acvariu ce sursa de provenienta au? sunt calcaroase?
Nu sunt calcaroase, sunt cumparate din Hornbach.

Ce substrat ai folosit? Pietrisul(nisipul) de unde il ai? Ai spalat/clatit bine inainte de folosinta?
Am JBL Aquabasis, 5 litri. Pietrisul l-am spalat sub dus intr-o galeata, bine zic eu.

Ce dimensiuni are mai exact acvariul tau?
60x30x30 cm

O zi faina, mersi!
sNap7
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/01/2014 11:24:31
Messages: 55
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pozele de acum seara:
[Thumb - 20140117_173611.jpg]

[Thumb - 20140117_173449.jpg]

[Thumb - 20140117_173536.jpg]

[Thumb - 20140117_173942.jpg]

[Thumb - 20140117_173906.jpg]

sNap7
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/01/2014 11:24:31
Messages: 55
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am dus filtrul vechi la garantie (fara burete) si am avut fericirea sa aud ca "se va repara" si nu se va schimba.

Astfel ca a trebuit sa cumpar alt filtru, pentru a nu-mi lasa acvariul fara filtrare (nu l-am luat din acelasi loc). Am acum un Tetra IN400, care isi face treaba foarte bine.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

daca mai face zgomot fitrul scufunda-l de tot in apa. Eu cred ca trage aer si de aici zgomotul, la fel si spray barul trebuie sa fie cufundat in apa complet

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

Daca nu ai reusit inca cu lumina, poti pune ceva temporar care sa te ajute: Reflector ( http://www.nevertebrate.ro/Reflector-Juwel )

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
sNap7
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/01/2014 11:24:31
Messages: 55
Location: Timisoara
IP:
Offline

Inca nu am reusit nimic cu lumina...
Am sa incerc sa improvizez ceva pe capac sau sa schimb capacul dar nu voi putea face asta mai repede de 2 saptamani.
older
Unripe member

Joined: 25/01/2014 12:54:34
Messages: 1
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut
Probabil ai luat pachetul de la Zoomania,acvariu,filtru(Jet Marina 80) si incalzitor.
Eu unul de acolo mi-am cumparat aceiasi configuratie,dupa Craciun.Filtrul nu il mai folosesc, dupa 3 zile de apa simpla,curata,fara nimic in acvariu,aceasta s-a imputit ,s-a tulburat,asa ca am aruncat tot si am luat-o de la inceput,cu un alt filtru, Aquael fan2 ,450l/h.Nu vreau sa poluez topicul prea mult dar pachetul acesta este scump in comparatie cu ce ofera dar asta e, eu unul m-am pacalit deja si e tardiv sa ma mai enervez.Treaba e ca acum nu mai am probleme cu calitatea apei,deocamdata.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2014 14:18:45

sNap7
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/01/2014 11:24:31
Messages: 55
Location: Timisoara
IP:
Offline

older wrote:Salut
Probabil ai luat pachetul de la Zoomania,acvariu,filtru(Jet Marina 80) si incalzitor.
Eu unul de acolo mi-am cumparat aceiasi configuratie,dupa Craciun.Filtrul nu il mai folosesc, dupa 3 zile de apa simpla,curata,fara nimic in acvariu,aceasta s-a imputit ,s-a tulburat,asa ca am aruncat tot si am luat-o de la inceput,cu un alt filtru, Aquael fan2 ,450l/h.Nu vreau sa poluez topicul prea mult dar pachetul acesta este scump in comparatie cu ce ofera dar asta e, eu unul m-am pacalit deja si e tardiv sa ma mai enervez.Treaba e ca acum nu mai am probleme cu calitatea apei,deocamdata.


Salut,
De fapt am primit pachetul ala. Intre timp am schimbat si eu filtrul, filtrul vechi l-am trimis la reparat.
Acum incerc sa fac ceva cu lumina...
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Salut. Sunt incepator si eu, dar am vreo doua idei pt tine.
1. Legat de neon. Baga folie de aluminium in spatele lui, intinde-o cat mai bine si incearca sa o pui mai lunga decat neonul si putin inclinata spre interior pe capete cat sa reflecte lumina mai bine in unghiurile moarte.
2. Legat de filtru. Vezi ca pe centru la rotor are un ax, sunt sanse mari ca axul tau sa iti fi cazut, probabil in apa. Daca il pui la loc o sa vezi ca nu mai face asa urat. Am patit-o si eu cu filtru.

0771 496 835 Lucian
sNap7
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/01/2014 11:24:31
Messages: 55
Location: Timisoara
IP:
Offline

kazaku wrote:Salut. Sunt incepator si eu, dar am vreo doua idei pt tine.
1. Legat de neon. Baga folie de aluminium in spatele lui, intinde-o cat mai bine si incearca sa o pui mai lunga decat neonul si putin inclinata spre interior pe capete cat sa reflecte lumina mai bine in unghiurile moarte.
2. Legat de filtru. Vezi ca pe centru la rotor are un ax, sunt sanse mari ca axul tau sa iti fi cazut, probabil in apa. Daca il pui la loc o sa vezi ca nu mai face asa urat. Am patit-o si eu cu filtru.


Pentru varianta 1, vreau sa incerc ca o solutie de compromis, cel putin pana inlocuiesc capacul.
Pentru varianta 2, rotorul era intact, nici macar nu era murdar.
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

sNap7 wrote:
kazaku wrote:Salut. Sunt incepator si eu, dar am vreo doua idei pt tine.
1. Legat de neon. Baga folie de aluminium in spatele lui, intinde-o cat mai bine si incearca sa o pui mai lunga decat neonul si putin inclinata spre interior pe capete cat sa reflecte lumina mai bine in unghiurile moarte.
2. Legat de filtru. Vezi ca pe centru la rotor are un ax, sunt sanse mari ca axul tau sa iti fi cazut, probabil in apa. Daca il pui la loc o sa vezi ca nu mai face asa urat. Am patit-o si eu cu filtru.


Pentru varianta 1, vreau sa incerc ca o solutie de compromis, cel putin pana inlocuiesc capacul.
Pentru varianta 2, rotorul era intact, nici macar nu era murdar.


Nu e vorba de murdarie, in mijoc are un ax subtire de metal (ca un cui), ala e posibil sa fi cazut. Rotorul sa si se invarte si fara ax, find sustinut de magneti. Daca pica axul face foarte ura, dar tot functioneaza. Eu la capac am folie de aluminiu, dar vreau sa o schimb pt ca asta e cam murdara si si-a pierdut din stralucire. Poti folosi folie din aia pt ambalat mancarea, e in jur de 3 lei un sul in orice supermarket. O pui in 2-3 straturi si cat mai intinsa, poti sa testezi si fara sa pui capacul deasupra la acvariu, doar il aprinzi si vezi daca e mai puternica lumina. E doar o solutie provizorie dar necesara. Bafta!

0771 496 835 Lucian
wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

Ar mai fi varianta asta, pe care si eu vreau sa o aleg:
colant reflectorizant (http://www.decorama.ro/eMerchantPro/pc/viewPrd.asp?idcategory=40&idproduct=48 sau http://www.decorama.ro/eMerchantPro/pc/viewPrd.asp?idcategory=40&idproduct=45) lipit pe capac.

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
sNap7
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/01/2014 11:24:31
Messages: 55
Location: Timisoara
IP:
Offline

Interesanta varianta... dar trebuie intins foarte bine.
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Eu in locul tau as incearca cu folie de aluminiu prima data, e mai rapida. In caz de nu merge sau nu iti place recurgi la cealalta varianta. In orice caz, faci cum crezi tu ca e mai bine.

0771 496 835 Lucian
sNap7
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/01/2014 11:24:31
Messages: 55
Location: Timisoara
IP:
Offline

Asa arata acvariul la 3 saptamani de la plantare.
S-a populat cu multi melci, trebuie sa mai curat din ei si eventual am sa imi cumpar si un melc asasin. Plantelor le merge destul de bine cred si au crescut, s-au ofilit doar 2-3 fire. Anubias-ul si-a impletit radacinile pe lemn.

Urmeaza sa iau un sistem de CO2 si sa rezolv cu lumina.

http://www.youtube.com/watch?v=_VsfUFUYZHo

later edit:
Am facut un test de apa Tetra 6in1 si toate valorile sunt in parametri buni.

This message was edited 3 times. Last update was at 01/02/2014 10:05:29

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com