[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Doua probleme.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Am si eu doua probleme.

1. Cred ca s-a deciclat acvariul, am toata apa tulbure si nu prea stiu ce sa fac.

2. Am depuneri de calcar pe sticla si se vede urat. Am incercat sa le curat cand aveam acvariul gol, dar acum am pesti si nu prea stiu cum sa scap de ele.

Sper sa primesc niste sfaturi utile. Va multumesc.

0771 496 835 Lucian
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

Pune niste poze sa vedem mai exact despre ce este vorba

Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

1-fara mai multe amanunte despre acvariul tau( descriere cat mai detaliata) si de ce presupui ca s-a deciclat nu avem cum sa te ajutam.

2-piatra nu o poti curata decat cu acvariul gol

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
FLORINO
Member
[Avatar]

Joined: 08/02/2013 19:33:26
Messages: 196
Location: ILFOV afumati
IP:
Offline

Treceti locatia la profil
sar putea sa ai apa dura
[Email] [Yahoo!]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Asa era pana sa pun pesti.
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/812/3hhu.jpg
Asa este acum.
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/23/rkvs.jpg


Sunt din Bucuresti. Stiu ca nu trebuia sa pun pesti dupa 24h, dar am aflat abia dupa ce i-am pus.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

regula generala: da-i naturii ce-i al naturii si lasa celelalte prostii deoparte. Sfatul meu: scoate din acvariu tot ce nu este natural, sau ce nu ai vazut tu in natura si apuca-te de un acvariu serios. Incepe sa citesti aici http://www.acvariu.ro/ghid-incepatori cate ceva, si pe masura ce ai intrebari te lamurim noi

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

scorpionul wrote:regula generala: da-i naturii ce-i al naturii si lasa celelalte prostii deoparte. Sfatul meu: scoate din acvariu tot ce nu este natural, sau ce nu ai vazut tu in natura si apuca-te de un acvariu serios. Incepe sa citesti aici http://www.acvariu.ro/ghid-incepatori cate ceva, si pe masura ce ai intrebari te lamurim noi


Ne-natural ar fi doar 2 plante, niste pietricele si scoica aia. In rest toate sunt naturale. Vreau sa aiba si un aspect placut, nu doar pesti si 3 pietroaie. Plus ca sunt la inceput si nu vreau sa imi fac ceva profesional. Pentru inceput vreau sa invat in ce pesti merita investit, care sunt foarte pretentiosi si care nu.

0771 496 835 Lucian
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

gandeste-te ca plantele pot fi facute dintr-un plastic care poate nu e ok, vopseaua de pe nisip la fel, scoica iti mareste duritatea apei si nu este indicata. Iata doar cateva din cauzele posibile pentru care apa ta poate nu e ok. Daca mai punem la socoteala neciclarea, nr prea mic de plante, lipsa de rabdare in a avea pesti in acvariu. De asta ti-am dat acel link sa citesti

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Scoica e de ceramica, plantele si nisipul sunt luate din pet shop (coralis). Ma gandesc ca si din cauza la filtru sa fie tulbure. Acvariul meu este plin de bule de aer de la filtru, oricum dau debitul sau in orice pozitie il pun la fel e. Plantele o sa le schimb cand mai fac rost de bani, am mai bagat 3 Cladophora Aegagrophila, am inteles ca sunt foarte utile, si vreau sa mai cumpar Ceratopteris Aygrophila. Tot ce am in el este cumparat din coralis. Nimic din piata.
[Thumb - acvariu 1.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 25/01/2014 22:00:41


0771 496 835 Lucian
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Am tot vazut nisip colorat prin acvarii dar asa cu model bine muncit nu.Sa fie un brad cazut in acvariu ?
Mai lipseste doar Flipper si Mica Sirena .
Pentru ciclare trebuie sa ai rabdare,ajuta mult sa ai in apa decoruri naturale deoarece dezvolta mai repede bacteriile necesare.

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Ma dispera bulele de aer, tot acvariu e plin de ele, seamana cu o sticla de sifon. Ce sa fac sa scap de ele? Imi e frica ca daca il dau prea incet mor astia sufocati.

0771 496 835 Lucian
boogy.bogdan
Junior member

Joined: 24/11/2013 01:10:37
Messages: 29
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca ai filtru intern incearca sa scoti furtunul acela scurt care iese din el s-au daca nu poti sa il scoti, bagal cu totul in apa ca sa nu mai aibe de unde sa traga aer si in felul acesta nu o sa-ti mai faca bule.
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Nici nu stiu cu ce sa incep.....
Ma dispera bulele de aer, tot acvariu e plin de ele, seamana cu o sticla de sifon. Ce sa fac sa scap de ele? Imi e frica ca daca il dau prea incet mor astia sufocati.

Nici macar nu te-ai deranjat sa ne spui ce fel de filtru ai. Banuiesc ca este intern si are atasat un furtunas care iese afara din acvariu. Daca este asa vezi ca la capatul furtunului este un dop pe care in functie de cum il rotesti baga mai mult sau mai putin aer in acvariu. O alta varianta ar fi sa scoti acel furtunas si sa pui in locul lui un capacel de guma care de obicei vine in cutie cu filtrul.

Ne-natural ar fi doar 2 plante, niste pietricele si scoica aia. In rest toate sunt naturale. Vreau sa aiba si un aspect placut, nu doar pesti si 3 pietroaie. Plus ca sunt la inceput si nu vreau sa imi fac ceva profesional. Pentru inceput vreau sa invat in ce pesti merita investit, care sunt foarte pretentiosi si care nu.


Pietricelele alea multicolore le numesti "aspect placut"? Fara suparare, stiu ca gusturile nu se discuta, dar ce ai tu acolo rar mi-a fost dat sa vad.
Sa faci un acvariu in care sa oferi pestiilor conditii decente si un decor apropiat de cel natural din apele din care provin nu este "ceva profesional" ci este un lucru NORMAL pentru orice detinator de acvariu.

Colegul @scorpionul te-a sfatuit bine sa citesti ghidul incepatorului si despre ciclul azotului.

O zi buna

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

boogy.bogdan wrote:Daca ai filtru intern incearca sa scoti furtunul acela scurt care iese din el s-au daca nu poti sa il scoti, bagal cu totul in apa ca sa nu mai aibe de unde sa traga aer si in felul acesta nu o sa-ti mai faca bule.


Si daca nu isi mai trage aer, astia cum mai respira?

0771 496 835 Lucian
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

dragos_georg wrote:Nici nu stiu cu ce sa incep.....
Ma dispera bulele de aer, tot acvariu e plin de ele, seamana cu o sticla de sifon. Ce sa fac sa scap de ele? Imi e frica ca daca il dau prea incet mor astia sufocati.

Nici macar nu te-ai deranjat sa ne spui ce fel de filtru ai. Banuiesc ca este intern si are atasat un furtunas care iese afara din acvariu. Daca este asa vezi ca la capatul furtunului este un dop pe care in functie de cum il rotesti baga mai mult sau mai putin aer in acvariu. O alta varianta ar fi sa scoti acel furtunas si sa pui in locul lui un capacel de guma care de obicei vine in cutie cu filtrul.

Ne-natural ar fi doar 2 plante, niste pietricele si scoica aia. In rest toate sunt naturale. Vreau sa aiba si un aspect placut, nu doar pesti si 3 pietroaie. Plus ca sunt la inceput si nu vreau sa imi fac ceva profesional. Pentru inceput vreau sa invat in ce pesti merita investit, care sunt foarte pretentiosi si care nu.


Pietricelele alea multicolore le numesti "aspect placut"? Fara suparare, stiu ca gusturile nu se discuta, dar ce ai tu acolo rar mi-a fost dat sa vad.
Sa faci un acvariu in care sa oferi pestiilor conditii decente si un decor apropiat de cel natural din apele din care provin nu este "ceva profesional" ci este un lucru NORMAL pentru orice detinator de acvariu.

Colegul @scorpionul te-a sfatuit bine sa citesti ghidul incepatorului si despre ciclul azotului.

O zi buna



Filtru intern am. Nu am zis ca trebuie sa iti placa tie, sau sa fie un mediu natural. Sunt la inceput, invat din mers. Nu mereu ascult sfaturile primite, prefer sa invat cat mai multe, dar sa decid singur ce fac. Fiecare isi face acvariu cum doreste, eu momentan il las asa cum la facut iubita mea, s-a muncit mult la el si daca nu o lasam era mai greu pt mine sa investesc in acvariu. Pt mine conteaza parerea ei.

0771 496 835 Lucian
boogy.bogdan
Junior member

Joined: 24/11/2013 01:10:37
Messages: 29
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incearca sa umblii la rotita din capatul furtunului (acela este un robinet care controleaza volumul de aer pe care il trage filtrul)
Daca mai ai prin acvariu o piatra aerata care sa faca bule, acel furtul de la filtru il poti astupa fara probleme
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Nu am piatra, iar filtrul e dat la minim. Sa las filtru mai jos in acvariu sau mai la suprafata?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2014 15:29:54


0771 496 835 Lucian
boogy.bogdan
Junior member

Joined: 24/11/2013 01:10:37
Messages: 29
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai umblat la acel robinet din capatul furtunului care sta deasupra apei, sau ai umblat la volumul de apa pe care il trage filtrul ?
Sun 2 lucruri diferite
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

La cel de deasupra apei, cel pe care trage aer, nu vad sa aiba alt reglaj. Sa las filtru mai jos in acvariu sau mai la suprafata?

0771 496 835 Lucian
boogy.bogdan
Junior member

Joined: 24/11/2013 01:10:37
Messages: 29
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca filtrul este nou trebuie sa aibe in capatul furtunului o rotita de care sa invarti
Filtrul daca il tii la suprafata va baga mai multe bule iar daca il tii mai la fund va baga mai putine bule, atat timp cat acel furtul va sta deasupra apei
Daca furtunul acela va intra in apa, filtrul nu va mai scoate deloc bule.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com