[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
capcana pesti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Am si eu o întrebare stupida, de asta postez aici la "unde in încep?torii spun lucruri stupide dar nu ne sup?r?m pe ei".
Asta vara am pus in bazin câteva buc de puiet din balta, aveau cam 3 cm, nu stiu ce sunt, dar sunt din balta din care am pescuit.
Acum au crescut si au cam 7 cm si se dedulcesc cam cu toate plantele.
Mai am 4 exemplare pe care vreau sa le scot si nu reusesc sa le pescuiesc.
M? chinui de doua s?pt?mâni, am încercat cu un ciur sa le fac o capcana dar nu intra.
Si întrebarea este:cum draku ii prind???

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Cu mincioc. Ori cumperi unu, ori faci unu.

0771 496 835 Lucian
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2619
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

capcana rudimentara:
1. iei o sticla de cola de 1 litru.
2. pui niste mancare in ea.
3. bagi o greutate ceva in ea care sa o tina pe fundul apei.
4. o umpli cu apa si o bagi in acvariu culcata si te pui la panda.

daca le e foame (ar fi bine sa nu-i hranesti 1 zi), o sa intre in sticla pana la urma si tu stai la panda si ii prinzi imediat ce au intrat.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2014 21:04:28




Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Kazaku normal ca am minciog doar nu am incercat sa l prind cu mana goala. Ti am urm?rit post?rile si la ce r?spunsuri dai m? face sa m? întreb oare cati ani ai. Cred ca ti a trecut ora de culcare.
Merci Humbert, am sa încerc. Dar daca pun apa in sticla si o pun culcata, crezi ca mai e nevoie de greutate, nu cred ca pluteste.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Goleste cat mai mult acvariul. Pestii nu vor mai avea loc sa innoate ;)
Pastreaza toata apa, sau macar o parte din ea in niste vase, pentru a nu decicla acvariul. Poti face asta atunci cand e timpul pentru "schimbul de apa de 30%" (pentru a-ti fi mai usor cu atata cantitate de apa)
Da-i gata cu minciogul !

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

E si asta o varianta. Se baga pe sub pietre , pe sub buturugi. Am stricat tot hards scape ul încercând sa i prind.
M? enerveaz? ca ii stresez si pe ceilalti locatari. 12 harlechin, 8 terneti si 6 neoni.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2014 22:25:05


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Acum serios Anca... si var'mio de 4 ani stie ca pestii se prind cu minciogul sau cu undita...
Chiar nu stii cu ce trebuie sa prinzi pestii !?
Daca nu ai reusit sa-i prinzi cu minciogul timp de 2 saptamani, asta nu inseamna ca ar exista alta metoda, ci doar ai fost ghinionista

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Sa lamurim

Minciocul nu este decat prima solutie, dar nu functioneaza mereu. O merge pentru copii de 4 ani sa prinda guppy / betta cu cozile mari ca nu prea pot fugi asa repede, dar ca sa scot domnisoara dintr-un acvariu de 30L marin, singura modalitate a fost sa scot apa si toate pietrele ... minciocul nu intra in crapaturi adanci din pietre fara sa-l rupi unii pestii acolo se baga.


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Anca daca vrei sa scapi permament de ei am cam 4 solutii
1. Scoate apa din acvariu... cam ineficienta daca au unde sa se ascunda
2. Incearca sa ii prinzi noaptea cand sunt mai mult inactivi, dar usor fara msicari bruste
3. Faci o montura simpla doar cu carlig si plumb sau altceva greu, cu momeala in carlig( fiind peste de balta o sa aiba tendinta sa muste)
4. Poti incerca sa faci o capcana asemanatoare cu cea de crabi, o sticla cu niste gauri cat sa intre pesti cu papa inauntru, sfatul meu ar fii ca imediat cum intra unu sa il si scoti nu lasi pana intra toti deoarece ar putea iesi ceilalti
Ape limpezi


Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Asa e Iulian,cine s a lovit de problema asta stie mai bine.
E mai greu sa scot toata apa din 150 l.
A functionat capcana cu sticla. Am prins azi dimineata unul, cel mai gras, care facea cele mai multe probleme.
Acum ii vanez si pe ceilalti.

Volts daca mi ai urmarit postarile si ai vazut cate am bricolat singura ti ai da seama ca nu sunt genul ala de fata care plange langa o conserva ca nu are cheita, sau nu poate schimba singura un bec.
Acvariul este plantat, are pietre si buturugi, au foarte multe locuri sa se ascunda.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu in locul tau o dadeam cu varianta "cui pe cui"
Pusa o patura in jurul acvariului, de preferinta albastra....undita cu pluta cu tot, ochelari de soare s-o bere-n dreapta.....si, shhhhtttt, liniste
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Poate sunt prost sau batut in cap, dar nu cred ca era prostesc raspunsul meu. Poate te-ai chinuit tu cu minciocul, dar sunt unele metode pe care sunt sigur ca nu le-ai incercat. Dupa cum ai zis, cand bagi minciocul se sperie si se ascund, ia lasa tu minciocul in apa pana se calmeaza si ies din ascunzatori si incearca sa ii pescuiesti prin a le taia calea spre ascunzatori, si incearca sa te misti usor prin acvariu, ca doar nu prinzi fluturi.

Semnat idiotul.

0771 496 835 Lucian
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2619
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

In acvariu, cu minciocul prinzi doar un peste, maxim 2. Mai multi nu prinzi, ca se ascund cand vad ca esti pus pe prins pesti.
Sigur ca daca nu ai nimic in acvariu ii prinzi pe toti, dar daca ai plante sau altceva prinzi doar 1-2, cum spuneam.

deci nu e chiar simplu. numai cine a stat noaptea langa acvariu cu lanterna si cu minciocul in mana stie ca sa prinzi mai multi pesti intr-un acvariu care are ceva plante sau hardscape nu e lucru simplu.

alte variante:
- lasi minciocul in acvariu, eventual cu mancare in el
- ii prinzi noaptea tarziu, la lanterna
- ii alergi cu 2 minciocuri, nu doar 1



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O alta idee este cea cu panoul despartitor:

- tai o bucata de geam (plexiglas, plastic, etc.) cu care imparti bazinul pe din doua.
- deplasezi plasticul incet-incet, pana cand zona in care sunt pestii se ingusteaza.
- apoi ii prinzi mai usor cu minciocul.

Daca bazinul e plantat temeinic, nu prea poti sa faci manevra cu deplasatul peretelui mobil... dar, cel putin, restrangi "aria de vanatoare" la doar o juma' de bazin.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/02/2014 11:05:05


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

E tare faza Shubi dar sunt prea mici sa pun? botul.
Am prins la sticla doi. Îl astept si pe al treilea.
Sunt foarte ageri, sunt s?lbatici. Dup? care plantez ca am luat de pa Stefanp niste plante superbe, cele mai s?n?toase pe care le am v?zut. Multumesc frumos.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Kazaku eu nu te am f?cut idiot, doar neexperimentat. E o diferen?? mare.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Dup? care plantez ca am luat de pa Stefanp niste plante superbe, cele mai s?n?toase pe care le am v?zut. Multumesc frumos.



Sa creasca mari si frumoase !


Spor si la prins ultimul pestan

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Ai incercat si cu curent , glumesc .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Kazaku eu nu te am f?cut idiot, doar neexperimentat. E o diferen?? mare.

Anca, te rugam sa nu mai scrii cu diacritice... softul pe care e construit forumul nu "le stie", astfel ca formatarea paginii se strica si apar caractere ciudate (f?cut, diferen?? etc.).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

I am prins pe toti.
Metoda cu pet ul a lui Humbert a fost cea castigatoare.
Koala stiu ca soft ul nu recunoaste diacriticile dar scriu de pe tel si mi le completeaz? automat uneori.
PS: ar trebui si soft ul forumului sa stie ca tr?im in Romania.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2014 14:40:23


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com