[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Update tratament Herbtana: Joi 15 Mai - in dimineata asta am gasit peste mort intre pietre.

Concluzii personale:
1. Nu mai cumpar pesti a doua zi dupa import. Nu spun ca asta ar fi cauza principala da' ma gandesc ca este o masura de a reduce pierderile.
2. La urmatorul tratament cu herbtana o sa acopar laturile vizibile ale acvariului cu....ceva si o sa tin luminile stinse (pe cat se poate).

Intrebarie cat timp sa astept pana sa mai cumpar pesti? Ma gandesc ca ar fi bine sa las o perioada sa treaca poate se duce parazitul/ciuperca respectiva.


setup 1 | setup 2
[WWW]
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

Marti wrote:

Concluzii personale:
1. Nu mai cumpar pesti a doua zi dupa import. Nu spun ca asta ar fi cauza principala da' ma gandesc ca este o masura de a reduce pierderile.



Aceasta concluzie am tras-o si eu de asta am pus mana pe telefon si am inceput sa vad cine poate aduce pesti din import si sa ii tina cateva zile in carantina Pare rau ca George nu mai are magazinul, cel putin pe partea de pesti marini ii tinea mai bine decat altii + era aproape de mine.

Asta e, mergem mai departe. Asa castigam experienta si devenim intelepti

----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

CreatoR wrote:
Marti wrote:

Concluzii personale:
1. Nu mai cumpar pesti a doua zi dupa import. Nu spun ca asta ar fi cauza principala da' ma gandesc ca este o masura de a reduce pierderile.



Aceasta concluzie am tras-o si eu de asta am pus mana pe telefon si am inceput sa vad cine poate aduce pesti din import si sa ii tina cateva zile in carantina Pare rau ca George nu mai are magazinul, cel putin pe partea de pesti marini ii tinea mai bine decat altii + era aproape de mine.

Asta e, mergem mai departe. Asa castigam experienta si devenim intelepti

Vorbeste cu el la telefon, am vb eu si a zis ca prin vara s-ar putea sa faca un import....

My nano reef



[Email]
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

Nu ma mai ajuta, cel mult mai vroiam un loricula si am rezolvat asta cu Ionut.

----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Astazi, in timpul unor lucrari de mentenanta am observat ceva pozi (copepode/amfipode, nu stiu clar) in zona piaptanului. Este un semn bun, right?

setup 1 | setup 2
[WWW]
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte bun!

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, un semn foarte bun

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2015 15:50:56


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Recent am facut un test de nitrati. Un test pentru apa din sistem (am recoltat din sump) si unul pentru apa din reactorul cu denitrate (am recoltat din iesirea din reactor).
Reactorul meu cu denitrat este, de fapt, un bidon de plastic d'ala patrat in care am 1 litru de denitrat. Reactorul are o pompita mica de 60 l/ora (daca mi-arduc bine aminte).
Problema este ca atat testul apei din sistem cat si cel din reator au aratat aceeasi valoare (test salifert, valoare masurata aprox. 10 ppm), lucru care arata faptul ca reactorul nu functioneaza.

Intrebare: ce pot sa fac sa asigur functionarea reactorului? sa torn in el ceva? sa schimb pompa cu una cu debit mai scazut? sa pun mai mult denitrate?

Mersi

setup 1 | setup 2
[WWW]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ce debit ai la iesire? Trebuie sa fie la picatura.
Un recipient mai mare, mai inalt, un circuit mai lung, ajuta mult.
Poti sa-l ajuti cu un pic de nopox, vodca, vsv, etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2015 18:37:53


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

E departe de a fi la picatura....Ar trebui pus un robinet pe iesire, dupa denitrate?

setup 1 | setup 2
[WWW]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Da.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Am observat un comportament ciudat al bean animalului, poate ma puteti ajuta cu un sfat.

Bean animal-ul meu este reglat, silentios, testat prin intreruperea alimentarii pompelor de cateva ori. Sistemul se amorseaza (ii ia undeva spre 10 minute dar se amorseaza) fara probleme.

Intr-una din zile aud senzorul de ATO cum cupleaza de mai multe ori intr-un interval relativ scurt (cred ca de 10 - 15 ori intr-un interval de 20-30 minute). Am verificat senzorul de ATO, era curat iar nivelul de apa in sump aproape neschimbat. Ma uit in overflow, acesta era inundat. Furtunul prin care trage aer open siphon-ul era sub apa, teava de siguranta tragea apa prin ea.

Ca solutie de moment am mai deschis un pic robinetul de la full siphon, overflow-ul si-a revenit, nivelul apei in sump a mai crescut iar sistemul parea reechilibrat.

Aceeasi poveste s-a repetat si acum doua zile.

Ce nu inteleg este: de ce nivelul apei fluctueaza in camera pompei din sump si de ce, in situatia asta, sistemul nu se echilibreaza singur (la testari s-a echilibrat, asa cum am zis si mai sus).

Orice input este bine-venit.

setup 1 | setup 2
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Marti wrote:Bean animal-ul meu este reglat, silentios, testat prin intreruperea alimentarii pompelor de cateva ori. Sistemul se amorseaza (ii ia undeva spre 10 minute dar se amorseaza) fara probleme.

Intr-una din zile aud senzorul de ATO cum cupleaza de mai multe ori intr-un interval relativ scurt (cred ca de 10 - 15 ori intr-un interval de 20-30 minute). Am verificat senzorul de ATO, era curat iar nivelul de apa in sump aproape neschimbat. Ma uit in overflow, acesta era inundat. Furtunul prin care trage aer open siphon-ul era sub apa, teava de siguranta tragea apa prin ea...

- Intervalul ala de 10 minute e cam mare... in mod normal, mai mult de 4-5 minute nu ar trebui sa dureze.
- Iti recomand sa deschizi robinetul de pe full siphon, pana cand ajungi la pragul acela unde sistemul functioneaza doar cu teava de full siphon.
- Sa nu curga nimic pe open siphon!
- Lasa-l asa si urmareste nivelul apei in overflow... abia dupa ce se stabilizeaza, incepi si te joci la robinetul ala.



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Da, o sa refac reglajele bean animalului.
Mie mi se pare ciudat faptul ca, de doua ori, mi s-a intamplat ca nivelul apei din camera pompei sa aiba variatii (adica sa scada) fara vreun motiv evident... sa fie din reglajul bean animalului sau din pompa? Se poate determina clar cauza? Daca da, cum?

setup 1 | setup 2
[WWW]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Da, o sa refac reglajele bean animalului.
Mie mi se pare ciudat faptul ca, de doua ori, mi s-a intamplat ca nivelul apei din camera pompei sa aiba variatii (adica sa scada) fara vreun motiv evident... sa fie din reglajul bean animalului sau din pompa? Se poate determina clar cauza? Daca da, cum?


AM refacut reglajul bean animalului, acum functioneaza din nou bine...sper sa nu reapara problema.

E departe de a fi la picatura....Ar trebui pus un robinet pe iesire, dupa denitrate?


La peste 20 de zile de cand am montat robinetul: debitul este unul "tzarait" cam ca la instalatia mea de osmoza (aprox. 8 litri intr-o ora); testul de nitrati nu indica nicio diferenta intre apa care iese din reactor si cea a sistemului (3-5 ppm - test Salifert). Sa incep aditie de nopox/vodka?


setup 1 | setup 2
[WWW]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Salut!

E timpul pentru un update
Acvariul merge OK…in general.

Ce s-a mai intamplat intre timp si cu ce probleme ma confrunt:
- Am scapat de aiptasia in urmatorul fel: o perioada lunga de timp am tot pandit-o si cum vedeam cate un exemplar ii aplicam Aiptasia X. Peste 2-3 saptamani reaplicam tratamentul si tot asa. In toata perioada asta nu am avut mai mult de 10-15 bucati de aiptasia simultan in bazin, deci nu o infestare foarte puternica. Prin noiembrie-decembrie mi-am luat in crevete Lysmata Seticaudata (Wundermani nu am gasit deloc)….l-am aclimatizat, l-am bagat in bazin. Nu l-am mai vazut pana pe la mijlocul lui ianuarie. Dar de cand am luat crevetele nici aiptasia n-a mai aparut. Se pare ca am avut noroc cu un exemplar care a “pus botu’” la aiptasia si m-a scapat de ea.
- Mi-am luat o pereche de ocelaris juvenili si un serpent star tot in noiembrie-decembrie…si par ca o duc foarte bine.
- La un moment dat aveam pe substrat ciano amestecat cu diatomee. Am aplicat tratamentul cu intuneric 3 zile, o perioada scurta (1-2 sapamtani) n-am mai avut probleme mari cu ciano dar a aparut green hair algae (probabil ca dupa finalizarea “tratamentului” trebuia schimbata mai multa apa si mai des…). Acum le am pe amandoua . Incerc sa le tratez cu: schimburi saptamanale, mediul antifosfat schimbat des, skimat cat de umed se poate; cand mai am ceva timp mai smulg GHA de pe pietre.
- Decorul de pe pereti nu mai este lipit de sticla, s-a dezlipit, fapt ce a dus la acumularea detritusului intre sticla si decor. Cam nasol. N-am cum sa-l scot de acolo. Desi imi place acvariul cu decorul pe pereti, din motivul asta, urmatorul acvariu (cand o sa fie el) nu va avea decor pe pereti.
- Coralii, desi se deschid, par ca nu cresc…
- Aseara mi s-a stricat senzorul plutitor de la sistemul ATO si toata apa din rezervorul ATO a ajuns in sump. Am avut noroc ca in rezervor mai erau aprox. 6-7 litri de apa (sub 10% din volumul total al sistemului). Senzorul s-a stricat intr-un mod ciudat. Indiferent la ce capat al tijei ajungea piesa aia mobila, pompa incepea sa mearga si chiar daca miscam piesa aia contactul tot ramanea pus….Am avut noroc ca mai aveam prin casa un senzor de rezerva.
- Astazi am observat detritus in reactorul cu denitrate. Sa scot deintratul de-acolo si sa-l spal sau il ignor? Daca il spal, sa-l spal in apa de acvariu sau in osmoza?


Planuri de viitor:
- Achizitia unui salarias fasciatus si a unui mandarin;
- Achizitia unui egg crate sau ceva asemanator pentru a aseza pe el, in sump, mediul antifosfat si carbune activ. In sump am o zona (prima camera dupa tevi) cu o amprenta de aprox 15x15 cm in care apa curge de sus in jos. Ma gandesc sa fac acolo un “turn de filtrare” sus burete, dupa aia mediu antifosfati, carbune activ si, daca mai este loc, as putea pune si matrixul tot acolo;
- Achizitie zoas, GSP si Gorgonia.

In momentul de fata, stocul viu consta din:
1 x Watchman goby;
1 x Pagur de Grecia;
1 x Arici de mare de Grecia;
1 x Serpent star;
2 x clowni clasici;
1 x Kenia tree;
cateva x Xenia (si pulsatila si nepulsatila). Stiti cumva daca se manifesta alelopatie intre specii diferite de Xenia? Am o xenia mica nepulsatila langa una mai mare si pulsatila. Aia mica nu se hidrateaza mai deloc….
3-4 x Green monitpora plate (initial a fost o bucata mai mare dar s-a mai rupt la mentenanta, multumiri lui Gengiskhan)
3 x Green monitpora digitata (doua bucati s-au lipit bine de piatra dar inca nu au dat crengute, multumiri lui Gengiskhan);
multe ciupercute verzi (multumiri lui Gengiskhan);
multe ciupercute rosii cu puncte albe (multumiri lui Gengiskhan);
cativa paly pe piatra cu ciuperci rosii (multumiri lui Gengiskhan).
1 x Gorgonian
cateva asterine;
multi melci d-aia mici si albi;
niste viermi care fac un tub subtire si maro pe pietre si din care ies, fluturandu-se in masa apei niste chestii subtiri ca niste fire de par (o chestie / tub). Inca nu-mi dau seama daca nu cumva sunt, totusi, vermitid snail…poate reusesc o poza.


Poze…mai trebuie sa exersez sa nimeresc balansul de alb in lumina de led Nu promit dar poate weekendul asta o sa apara si poze.

Daca aveti un sfat, sunteti bine-veniti

setup 1 | setup 2
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Marti wrote:- Decorul de pe pereti nu mai este lipit de sticla, s-a dezlipit, fapt ce a dus la acumularea detritusului intre sticla si decor. Cam nasol. N-am cum sa-l scot de acolo. Desi imi place acvariul cu decorul pe pereti, din motivul asta, urmatorul acvariu (cand o sa fie el) nu va avea decor pe pereti.

Cum sa se dezlipeasca?
Nu l-ati lipit cu silicon?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Decorul a fost turnat direct in acvariu, pe peretii acestuia. In prealabil, a fost pusa o plasa d-aia verde lipita cu silicon de sticla. Peste plasa aia am pus cimentul si pe ciment am pus pietrele. Cimentul s-a uscat pe plasasi sticla...numa' ca in timp, decorul pur si simplu s-a dezlipit de pe sticla...punctele alea de silicon probabil n-au cedat da' cimentul nu mai e lipit de sticla. Imi misuna p-acolo tot felu' de viermi, pozi si alte goange da' nu pot scoate detritusul de-acolo.

setup 1 | setup 2
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai, il scoti si-l lipesti cu silicon...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Cateva poze:
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

setup 1 | setup 2
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com